Kije trekkingowe – must have podczas górskich wędrówek

 

Kije trekkingowe to specjalistyczny sprzęt ułatwiający piesze wędrówki na wymagających terenach, takich jak wzniesienia czy góry. Dzięki ich wykorzystaniu pokonywanie trasy jest mniej skomplikowane. Oznacza to mniejszy wysiłek, pokonanie większego dystansu i bezproblemowe przejścia na stromych terenach. Kijki trekkingowe w góry to nieodzowne wsparcie przy dłuższych wędrówkach.

 

Kij trekkingowy - budowa

 

Rękojeść w kiju trekkingowym jest większa niż ta, która występuje w kijach do nordic walking, choć z pozoru mogą wyglądać bardzo podobnie. Ma ona wyprofilowane wgłębienia na palce. W kiju do trekkingu mamy w rękojeści wbudowany pasek, który możemy dowolnie regulować. Ma on za zadanie zapobiegać wysunięciu się kija z dłoni, co ma niemałe znaczenie przy pokonywaniu trudnych podejść. Kije trekkingowe produkowane są z wytrzymałego, grubego metalu. Mogą one być stosowane zarówno latem, jak i zimą, jednak w zależności od pory roku musimy stosować konkretne talerzyki, które zapobiegają zapadaniu się kija w podłożu. Zazwyczaj w zestawie z tego rodzaju kijem otrzymujemy komplet talerzyków na lato i zimę - odpowiednio mniejszych i większych. Groty w kijach trekkingowych do górskich wędrówek są ścięte w płaski sposób, aby nie doprowadzały do klinowania się kija między kamieniami, czy korzeniami drzew, które możemy podczas górskich wędrówek często spotkać na swojej drodze. W naszym sklepie znajdziesz popularne kije trekkingowe teleskopowe, inaczej zwane kijami trekkingowymi składanymi, jak również - ze względu na zastosowany materiał - kije z aluminium oraz kije trekkingowe karbonowe.

 

Kijki trekkingowe w góry – co daje ich stosowanie?

 

Jeśli posiadamy odpowiednio dobrany i wyregulowany do naszego wzrostu kij, jego użycie ma wiele zalet. Przede wszystkim kijki trekkingowe w góry odciążają kręgosłup i stawy. Wędrówki górskie są wymagające, a na nasze ciało działa wiele obciążeń - noszenie plecaka, czy chodzenie po trudnych terenach, takich jak zbocza. Zyskujemy większą kontrolę i zmniejszamy dynamikę zejścia, które jest o wiele łagodniejsze. Jeśli regularnie chodzisz po górach, zapewne nie raz spotkałeś się z ogromnym zmęczeniem i zakwasami, spowodowanymi długimi marszami. Dzięki chodzeniu po górach z kijami rozkładamy równomiernie ciężar na wszystkie kończyny. Trudne tereny powodują, że nasza postawa rzadko przybiera wyprostowaną postawę, więc zadaniem kija jest jej skorygowanie, a to z kolei ma kolejny pozytywny wpływ na organizm, ponieważ regulujemy w ten sposób oddech. Górskie wędrówki, chociaż są bardzo przyjemne, bywają wyczerpujące. Zaletą stosowania kijów trekkingowych w górach jest również zmniejszanie odczuwanego zmęczenia.

 

Kije trekkingowe teleskopowe, czyli kijki trekkingowe składane

 

Obecnie produkowane modele to głownie kijki trekkingowe teleskopowe, które pozwalają na składanie ich i rozkładanie, co ma duże znaczenie w przypadku transportu i wygody. Dużo łatwiej jest przewozić kijki trekkingowe składane, bowiem zajmują mniej miejsca. Niektóre kije możemy przymocować do plecaka. Należy pamiętać, że kije muszą być trzymane w pozycji pionowej podczas marszu – dlatego konieczne staje się odpowiednie dopasowanie rękojeści. Większość tych sprzętów posiada specjalne systemy amortyzujące, których zadaniem jest ochrona stawów przed nadmiernymi wstrząsami wynikającymi z przemieszczania się po nierównym, często górskim terenie.

 

Kije trekkingowe 3 segmentowe

 

Kije trekingowe 3 segmentowe to rodzaj kijów trekkingowych składanych, na które składają się 3 segmenty. Są to kije stabilne i wytrzymałe, wygodne podczas przenoszenia. Są one uniwersalne, więc mogą z nich korzystać wszyscy wędrujący po górach rekreacyjnie, a także osoby uprawiające wspinanie się po górach, czy nawet alpinizm w wysokich górach.

 

Kijki trekkingowe karbonowe

 

Kije do trekkingu produkowane są najczęściej z dwóch rodzajów materiałów - z aluminium i z karbonu, czyli z włókien węglowych. Kije trekkingowe karbonowe to modele bardzo twarde, sztywne, ale jednocześnie bardzo lekkie. Jest to rozwiązanie dla osób, które przede wszystkich poszukują kijków jak najlżejszych. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że kije trekkingowe karbonowe mogą być mniej odporne na pęknięcia od kijów produkowanych z aluminium.

 

Ceny i producenci kijów trekkingowych

 

W naszym sklepie można nabyć kije trekkingowe już za poniżej 40 zł – są to modele godne uwagi szczególnie dla początkujących. Cena tego sprzętu może wynosić około 100 zł. Producenci, na których warto zwrócić uwagę podczas kupna kijów, to Spokey, Hop-Sport czy RealStick.  

Kije trekkingowe

( ilość produktów: 15 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3076 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
Polecam. Wszystko przebiegło pomyślnie.
2024-05-12
Polecam
pixel