Hurtownia sportowa SK-Sport - twoje stroje i dresy piłkraskie
178590144(pn-pt: 8-16:00, sob: 8-12:00)

Rakiety tenisowe

... czytaj dalej

Tenis ziemny - sprzęt sportowy

Tenis ziemny to sport, który jest niezwykle widowiskowy oraz elegancki. Wszystkie turnieje tenisowe organizowane są z dużą dbałością o szczegóły – szczególnie te znane wszystkim, np. Wimbledon. Jak łatwo zauważyć do gry w ten sport potrzebny jest odpowiedni sprzęt, np. rakiety, piłeczki, strój sportowy. W tenisa ziemnego mogą grać zarówno dzieci, jak i dorośli – sprzęt po prostu musi być dopasowany do wagi i wzrostu danej osoby. Mowa tu między innymi o rakietach.

Rakiety tenisowe

Rakiety tenisowe różnią się m.in. ze względu na swoja wielkość, ciężar i wyposażenie w elementy dodatkowe. Obecnie rynek jest przesiąknięty licznym rakietami tenisowymi, a także „podobnymi” produktami. Kupno tego sprzętu nie powinno być przypadkowe, bowiem zazwyczaj każdy chce grać daną rakietą przez co najmniej rok. Jak kupić dobrą rakietę, dopasowaną do konkretnej osoby? Poniżej znajduje się kilka wskazówek.

Balans rakiet do tenisa

Na początek należy odpowiedzieć sobie czym jest balans rakiety. To nic innego jak jej wyważenie, czyli określenie w jakim miejscu znajduje się środek ciężkości. Można wyróżnić trzy główne rodzaje balansu rakiet do tenisa. Modele z balansem na główkę to rakiety lekkie (pozwalające na manewry). Rakiety z balansem środkowym są uniwersalne – raczej nie mają dużego wpływu na grę. Balans na rączkę natomiast wykorzystywany jest w modelach rakiet ciężkich.

Element rakiety – rączka

Rakieta tenisowa składa się z dwóch głównych elementów – rączki oraz główki. Rączka to nic innego jak uchwyt, za który trzyma się rakietę. W sklepach na tym elemencie można znaleźć naklejki z cyferkami. Cyfry te oznaczają rozmiar obwodu rączki, sięgają od 0 do 5. Modele z oznaczeniem 1 lub 0 wybierane są dla dzieci. Są to najwęższe rączki. Najszersze sięgają 5.

  • Skąd mamy wiedzieć który numer jest przeznaczony do jakiej dłoni? To proste. Wystarczy obiąć rączkę dłonią oraz skierować kciuk równolegle do rączki. W przerwie, która powstała między palcami a kciukiem należy przyłożyć palec wskazujący. Powinien on zajmować całą wolną przestrzeń – jeżeli zostało więcej miejsca, numer powinien być mniejszy, jeżeli natomiast palec się nie zmieścił jedynym wyjściem jest wybór większego obwodu rączki.

Element rakiety – główka

Główka służy do odbicia piłeczki tenisowej. Biorąc pod uwagę ten element rakiety, wybiera się główkę ze względu na jej rozmiar. Rozmiar definiowany jest za pomocą cali kwadratowych bądź centymwtrów kwadratowych. Po co mierzyć rozmiar główki? Parametr ten odpowiada bowiem za siłę i precyzję, z jaką zostaje uderzona piłka.

  • Główki małe (od 80 do 93 cali kw.) mają najmniejszą siłę uderzenia. Polecane są dla graczy, którzy uczą się kontroli odbicia, a także precyzji wykonywanych ruchów.
  • Średnie główki (94-105 cali) pozwalają na dość dobrą siłę uderzenia oraz kontrolę nad piłką. Są swego rodzaju kompromisem.
  • Modele ostatnie, z główką dużą, przeznaczone są głównie do silnych uderzeń. Używają je specjaliści.

Ciężar rakiet

Ciężar rakiet, to nic innego jak ich waga. Ich zróżnicowane spowodowane jest głównie ze względu na technikę uderzeń. Biorąc pod uwagę kryterium ciężkości, wyróżnia się dwa główne rodzaje rakiet: lekkie oraz ciężkie.

  • Lekkie modele – ich waga nie sięga więcej niż 270 g. Są to rakiety do wykonywania manewrów, lepiej pozwalają na wyczucie piłki. Niestety, do ich używania potrzeba z reguły więcej siły, ponieważ wstrząsy zostaną przeniesione na nadgarstek.
  • Ciężkie rakiety – powyżej 300 g – to modele dla profesjonalistów. Dzięki doświadczeniu w uderzeniach, piłki są mocniej uderzane, a i ich kontrola nad nimi jest większa.
  • Uniwersalna ciężkość rakiet, czyli od 275 g do 300 g, pozwala na wyrównanie szans między siłą uderzenia a ilością wstrząsów, które przenoszone są na nadgarstek.

Producenci rakiet do tenisa

Czołowi producenci do rakiet do tenisa ziemnego to Head, Wilson, Babolar czy Dunlop. Marki te są gwarancją wysokiej jakości produktu – bez znaczenia czy jest to rakieta dla początkujących czy dla zaawansowanych graczy. Rakietami z logo tych firm grają znani i cenieni tenisiści, o czym świadczy nawet obecność ich nazwisk w nazwach poszczególnych modeli rakiet. Można je nabyć w naszym sklepie internetowym w dobrych cenach.

Ceny rakiet do tenisa ziemnego

Ceny rakiet tenisowych są bardzo zróżnicowane. W naszym sklepie można kupić już modele za 30 zł, są to jednak modele głównie dla najmłodszych. Koszt rakiet może sięgać nawet do 700 zł (dla profesjonalistów). Osoby, które dopiero uczą się nauki powinny zaopatrzyć się w modele w cenach od około 100 do 150 zł – te rakiety z pewnością powinny poradzić sobie z pierwszymi uderzeniami i to naprawdę całkiem dobrze. Modeli powyżej 200 zł używają już naprawdę dobrzy gracze, którzy trenują tenisa wyczynowo. Trzeba jednak pamiętać, że ceny nie mają takiego dużego znaczenia – na pewno dużo bardziej liczy się producent i materiał wykonania rakiety.

zwiń teskt
Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji w polityce prywatności
Zamknij
pixel