Wschodnie sztuki walki to nie tylko sport – często konkretne dyscypliny z tej kategorii są bowiem opatrzone specjalną filozofią, która uczy siły charakteru. Do istotnych zalet uprawiania tego sportu można zaliczyć dyscyplinę wybuchów agresji, reedukację strachu, a także wzmocnienie pozytywnych cech, takich jak ambicja, dążenie do celu i pokora. Dyscypliny takie jak karate, czy judo, oprócz powyższych nieocenionych zalet dla umysłu, maja szereg prozdrowotnych właściwości – pomagają wzmocnić sprawność fizyczną, a także pomagają uzyskać smukłą sylwetkę. Wschodnie sztuki walki cieszą się ogromną popularnością, dzieci już od najmłodszych lat uczęszczają na zajęcia z karate czy judo. Są to dyscypliny, których zawodnicy stają też do wielu zawodów i mistrzostw. Niezależnie, czy Ty lub Twoja pociecha ćwiczy amatorsko, czy tez macie zamiar startować w zawodach, jak każdy sport, wschodnie sztuki walki wymagają niewielkiego, ale jednak wyposażenia jeśli chodzi o ubiór. Szczególnie w karate, gdzie podstawą staje się kimono. Skąd się wzięło, jakie powinno być kimono i jak je wybrać – o tym poniżej.

 

Kimono – krótka historia

 

Kimono oczywiście pochodzi z języka japońskiego i w swobodnym przekładzie oznacza po prostu ubiór. Początkowo kimonem określano każdy strój. Dzisiaj kimono nosi się w Japonii, ale raczej na specjalne okazje typu ślub, przy czym warto wspomnieć że istnieje wiele starszych kobiet, które noszą je nieustannie przypominającym szlafrok. Rękawy kimona są długie i szerokie. Kimono owija całe ciało, a jego lewa strona jest zawsze na wierzchu. Kimono przewiązuje się pasem. Kimona japońskie szyte są z wysokiej jakości materiałów w pięknych wzorach i kolorach, a ich ceny mogą przyprawić zwykłego śmiertelnika o prawdziwy zawrót głowy – sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

 

W naszych warunkach można spotkać kimona przeznaczone no noszenia w domu (w formie szlafroka), jednak najczęstszym miejscem, gdzie je z pewnością zobaczymy, są miejsca treningowe dla amatorów karate i judo. Jest to niezbędny element wyposażenia każdego zawodnika ćwiczącego sztuki walki, nie tylko ze względu na historię i pochodzenie konkretnej dyscypliny, ale na również na wygodę ćwiczącego.  

 

Jak wybrać dobre kimono?

 

Dobre kimono… Czyli jakie? Przede wszystkim lekkie, elastyczne i wytrzymałe. Powinno ono zostać wykonane z najwyższą dbałością o szczegóły, gdyż podczas walki powinno się koncentrować przede wszystkim na przeciwniku, a nie na niewygodnym stroju. Karategi ma być strojem luźnym, który w żaden sposób nie będzie krępował naszych ruchów podczas treningów. Dobre kimono wykonane jest z wysokiej jakości bawełny. Na całość stroju składa się bluza, spodnie i pas, którym przewiązuje się bluzę, a który mówi swoim kolorem o stopniu zaawansowania zawodnika. Kimono karate i kimono judo zakłada się podczas treningów, walk i zawodów, dlatego wielu zawodników decyduje się na kupno kilku strojów.

 

Bardzo istotną kwestią przy wyborze kimona jest gęstość materiału, która zależy od stopnia zaawansowania amatora karate, a także przeznaczenia kimono. Ma to bardzo duży wpływ na jakość ćwiczeń. Do wyboru mamy:

 

-karategi lekkie - dla początkujących i kimono dla dzieci, wykonane z lekkiego materiału, występują w niskich cenach, ale przez to materiał jest troszkę gorszej jakości i może szybciej ulec zniszczeniu. Karategi lekkie bardzo szybko schną, co jest niewątpliwą zaletą,

-karategi średniej ciężkości - tutaj mam gęstszy i bardziej odporny materiał niż w przypadku lekkich kimon, również rekomendowane dla początkujących, jak również to dobry wybór kimono dla dzieci,

-karategi ciężkie - najdroższy zestaw, uszyty z gęstego materiału, przeznaczony dla zaawansowanych . 

 

Jeżeli chodzi o rozmiar, wybierając kimono dla dla dzieci powinno się wybrać modele o 10 cm dłuższe w odniesieniu do wzrostu dziecka, natomiast dla osoby dorosłej o jedynie 5 cm. Warto także zwrócić uwagę na producentów kimon karate i kimon judo. W naszym sklepie internetowym proponujemy wybór marek takich jak np.: Spokey czy Allright. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą strojów i akcesoriów dla amatorów wschodnich sztuk walki.

Kimona

( ilość produktów: 6 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 2667 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-22
Wszystko OK
2023-11-21
Wszystko ok
pixel