Skoki wzwyż w lekkoatletyce

 

 

Trening skoków wzwyż wymaga profesjonalnego sprzętu. Bez niego ta dyscyplina jest zdecydowanie niemożliwa do wykonania. Aby umożliwić zawodnikom dobry trening, należy zaopatrzyć się w sprzęt taki, jak: stojak do skoku wzwyż, poprzeczka do skoku wzwyż i zeskok do skoków wzwyż (czyli materac). Materaca do skoków wzwyż nie można zastąpić kilkoma cieńszymi, gdyż może to doprowadzić do kontuzji, wymagany jest więc zeskok do skoków wzwyż o grubości 40-45 cm, z siatkowymi odpowietrzeniami po bokach, eliminującymi efekt balonu podczas zeskoku na materac. Natomiast dobra poprzeczka do skoku wzwyż może być wykonana z włókna szklanego, pokrytego tkaniną poliestrową.

 

 

Stojak do skoku wzwyż - niezbędny element 

 

 

Stojak do skoku wzwyż to niezbędny element do wykonywania tej dyscypliny lekkoatletycznej. Stojaki wykonane są zazwyczaj ze stali i aluminium, co gwarantuje ich wysoką jakość. Stojak do skoków wzwyż to nic innego jak zespół słupków z podstawami do zawieszania oraz podpory poprzeczki, przez którą skaczą zawodnicy. Słupki stojaków do skoku wzwyż różnią się swoją długością – zazwyczaj wykonane są ze stopów aluminium. Kształtowniki powinny być wypełnione balastem stabilizującym oraz wyposażone w podpórkę stalową z blokadą. Pozwala to na płynną regulację wysokości zawieszenia poprzeczki. Warto zwrócić uwagę także na to, by stojaki spełniały wymogi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

 

 

Poprzeczka do skoku wzwyż

 

 

Poprzeczka do skoków wzwyż może występować w różnych długościach. Poprzeczki wykonywane są też z różnych materiałów. Rozróżnia się głównie dwa typy poprzeczek: poprzeczki szkolne (o długości 3,5 m oraz średnicy 25 mm) a także poprzeczki treningowe (o długości 4 m). Poprzeczka do skoków wzwyż musi być uzupełniona także o stojaki do skoków wzwyż, które ją przytrzymują. Wybierając ten sprzęt, powinno się zdecydować na modele wykonane z włókna szklanego, które jest najbardziej wytrzymałe.

 

 

Skoki wzwyż - zasady

 

 

Skoki wzwyż to jedna z najbardziej popularnych konkurencji lekkoatletycznych. Polega na rozbiegnięciu się zawodnika, a następnie przeniesieniu całego ciała ponad poprzeczkę zawieszoną na pionowych stojakach do skoku wzwyż. Po skoku zawodnik trafia na zeskok do skoków wzwyż (zwany potocznie materacem zeskokowym). Podczas profesjonalnych zawodów, sportowcy mają trzy próby wykonania takiego skoku. Po strąceniu poprzeczki na danej wysokości, zawodnik może jeszcze a spróbować skoku na innej wysokości. Eliminacja z konkursu odbywa się po kolejnych trzech nieudanych próbach skoku.

Sprzęt do skoku wzwyż

( ilość produktów: 10 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3085 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
ok
2024-05-12
Polecam
pixel