Hurtownia sportowa SK-Sport - twoje stroje i dresy piłkraskie
178590144(pn-pt: 8-16:00, sob: 8-12:00)

Sprzęt do skoku wzwyż

... czytaj dalej

Skoki wzwyż w lekkoatletyce

Trening skoków wzwyż wymaga profesjonalnego sprzętu. Bez niego ta dyscyplina jest zdecydowanie niemożliwa do wykonania. Aby umożliwić zawodnikom dobry trening, należy zaopatrzyć się w sprzęt taki jak np. stojak do skoku wzwyż, poprzeczka do skoku i materac zeskokowy. Materaca nie można zastąpić kilkoma cieńszymi, gdyż może to doprowadzić do kontuzji, wymagany jest więc materac zeskokowy o grubości 40-45 cm, z siatkowymi odpowietrzeniami po bokach, eliminującymi efekt balonu podczas zeskoku na materac. Natomiast dobra poprzeczka do skoku wzwyż może być wykonana z włókna szklanego, pokrytego tkaniną poliestrową.

Stojaki do skoku wzwyż, poprzeczki do skoku wzwyż

Stojaki do skoku wzwyż to niezbędny element do wykonywania dyscypliny lekkoatletycznej skoków wzwyż. Stojaki wykonane są zazwyczaj ze stali i aluminium, co gwarantuje ich wysoką jakość. Stojaki to nic innego jak zespół słupków z podstawami do zawieszania oraz podpory poprzeczki, przez którą skaczą zawodnicy. Słupki stojaków do skoku wzwyż różnią się swoją długością – zazwyczaj wykonane są ze stopów aluminium. Kształtowniki powinny być wypełnione balastem stabilizującym oraz wyposażone w podpórkę stalową z blokadą. Pozwala to na płynną regulację wysokości zawieszenia poprzeczki. Warto zwrócić uwagę także na to, by stojaki spełniały wymogi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Poprzeczki do skoku wzwyż

Poprzeczki różnią się między sobą głównie długością oraz materiałem, z jakiego zostały wykonane. Rozróżnia się głównie dwa typy poprzeczek: poprzeczki szkolne (o długości 3,5 m oraz średnicy 25 mm) a także poprzeczki treningowe (o długości 4 m). Do poprzeczek konieczne jest także kupno stojaków, które je przytrzymują. Wybierając ten sprzęt, powinno się zdecydować na modele wykonane z włókna szklanego, które jest najbardziej wytrzymałe.

Skoki wzwyż - zasady

Skoki wzwyż to jedna z najbardziej popularnych konkurencji lekkoatletycznych. Polega na rozbiegnięciu się zawodnika, a następnie przeniesieniu całego ciała ponad poprzeczkę zawieszoną na pionowych stojakach do skoku wzwyż. Podczas profesjonalnych zawodów, sportowcy mają trzy próby wykonania takiego skoku. Po strąceniu poprzeczki na danej wysokości, zawodnik może jeszcze a spróbować skoku na innej wysokości. Eliminacja z konkursu odbywa się po kolejnych trzech nieudanych próbach skoku.

zwiń teskt
Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji w polityce prywatności
Zamknij
pixel