Hurtownia sportowa SK-Sport - twoje stroje i dresy piłkraskie
178590144(pn-pt: 8-16:00, sob: 8-12:00)

Pas do kimona

... czytaj dalej

Wyposażenie stroju do sztuk walk

Przez wielu zawodników powtarzane są słowa: „sztuki walki to nie tylko sport – to filozofia”. Coś w tym zdaniu z pewnością jest. Z tego powodu dla wielu sportowców istotny jest także dobrze dobrany strój do karate. Jednym z jego elementem jest jednak także Pas jest niezbędnym wyposażeniem stroju do sztuki walk, w których obowiązuje strój kimono. Najczęściej kojarzony jest w kolorach czarnym i białym, ale w przypadku karate wyróżniamy aż osiem kolorów pasa, które mówią o stopniu zaawansowania zawodnika.

Pasy do kimon

Pasy oznaczają głównie trud włożony w treningi i stopień rozwoju zawodnika. Często traktowane są jako świętość dla zawodnika – szczególnie, jeśli kolorem pasu jest czerń, brąz czy zieleń. Oto kilka wskazówek jak wybrać idealny model dla siebie oraz co tak naprawdę oznaczają konkretne kolory, które można spotkać w pasie zawodników.

Jak dobrać długość pasa karate?

Oprócz kolorystyki pasów, ważna jest także ich długość. Zależy ona głównie od obwodu w pasie zawodnika – im większy jest obwód, tym większa długość pasa. W poniższej tabeli znajdują się wskazówki, jaki pas powinien wybrać nawet początkujący karateka.

Długość pasa do kimono Obwód w pasie zawodnika
220 cm do 55 cm
240 cm 50 - 65 cm
260 cm 60 - 75 cm
280 cm 70 - 95 cm
300 cm 90 - 105 cm
320 cm 100 - 120 cm

Różnobarwność pasów w karate

Większość osób wie, że kolor pasów do karate ma ogromne znaczenie. Wyróżniamy takie kolory pasów jak:

  • Biały - symbol nauki początkującego zawodnika.
  • Pomarańczowy – oznaczający, że adept przyswoił już podstawową etykietę karate.
  • Niebieski - symbol płynności ruchów karateki na tym poziomie odznaczają się pewnością a on sam potrafi panować nad emocjami i nie ulega gniewowi.
  • Żółty - wiąże się z ogniem i energią, a posiadający go adept opanował zarówno fizyczne, jak i psychologiczne aspekty treningu, czyli równowagę, percepcję, świadomość swojego ciała i siłę woli.
  • Zielony - pierwszy stopień zaawansowania, a karateka nadal pracuje nad tym, aby osiągnąć funkcjonowanie ciała bez świadomości wysiłku.
  • Brązowy oznacza równowagę ciała i umysłu.
  • Czarny pas to znak mistrzowskiego opanowania karate pod każdym względem: psychicznym i fizycznym.
zwiń teskt
Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji w polityce prywatności
Zamknij
pixel