Łyżwy - znane i lubiane od... Tysięcy lat!

Może nam się wydawać, że łyżwiarstwo jest sportem dość nowym. Otóż nie! Podobno już ponad 5 tysięcy lat temu (!) nasi przodkowie jeździli na łyżwach, które oczywiście zbudowane były trochę inaczej niż dzisiejszy sprzęt do łyżwiarstwa. Budowano je, jakżeby inaczej - z kości zwierząt i przywiązywano do używanego obuwia za pomocą rzemieni. Jazda na łyżwach to dzisiaj jeden z najpopularniejszych sportów zimowych i form aktywnego spędzania czasu. To sport, który daje wiele radości i zabawy – szczególnie, że co jakiś czas można uczyć się nowych elementów i tricków wykonywanych na lodzie. W kwestii sportowej, wyróżniamy figurową jazdę, jazdę na czas oraz grę w hokej. Wszystkie te sporty wykonywane są oczywiście na łyżwach, które chcemy Wam przybliżyć ze strony praktycznej i technicznej.

 

Łyżwy męskie i łyżwy damskie, ale nie tylko... 

Nie każdy rodzaj łyżwy jest odpowiedni do każdej stopy. Przed ich zakupem należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby jazda była przyjemnością i nie stała nam się krzywda z powodu źle dobranego sprzętu. Łyżwy dobiera się głównie ze względu na styl wykonywanej jazdy oraz ich przeznaczenia. Przed kupnem wymarzonego modelu należy więc sprawdzić ich rodzaj, wykonanie płozy oraz cenę. Wyróżniamy kilka rodzajów łyżew, jednak można je podzielić na trzy główne kategorie. Są to łyżwy figurowe, łyżwy hokejowe (popularnie nazywane „hokejówkami") oraz łyżwy rekreacyjne - łyżwy damskie, łyżwy męskie i łyżwy dla dzieci. Łyżwy rekreacyjne są połączeniem dwóch poprzednich modeli – łyżew rekreacyjnych oraz do jazdy szybkiej. Posiadają niewielki obcas, a płozy są częściowo oblano plastikiem. Buty tworzone są najczęściej ze specjalnych materiałów tekstylnych. Są one najrzadziej wybieranymi łyżwami w Polsce.Przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom łyżew trochę bliżej.

Łyżwy figurowe

Łyżwy figurowe zazwyczaj wykonane są ze skóry, poprzez co są dużo mniej sztywne niż łyżwy hokejowe. Ich cechą charakterystyczną jest także wiązanie sznurówkami. Dla kobiet przeznaczone są łyżwy figurowe w kolorze białym, dla mężczyzn – czarnym. Płoza tych łyżew jest z tyłu prosta, natomiast z przodu nieco zagięta. Posiada także ząbki, które pozwalają na wykonywanie specjalnych figur na lodzie. Płozy tworzone są ze stali nierdzewnej. Idealnie sprawdzą się do jazdy rekreacyjnej na miejskich lodowiskach.

Łyżwy hokejowe 


Łyżwy hokejowe są dużo „większe” i stabilniejsze niż poprzednie. Sam but wykonany jest najczęściej z tworzyw sztucznych, czasami zdarza się także, że ze skóry – te najczęściej wybierane są przez hokeistów. Ten rodzaj łyżew ma za zadanie stabilizować stopę podczas jazdy oraz chronić ją przed ewentualnymi urazami. Przód, czyli noski sprzętu, zabezpieczony jest zwykle twardym i mocnym plastikiem. Cechą charakterystyczną łyżew hokejowych jest także nieco dłuższa cholewka od cholewki buta. Często do tych łyżew dołączone są osłonki z plastiku na płozy, które najczęściej wykonane są z chromowanej stali nierdzewnej.

Łyżwy i ich zapięcia

Łyżwy można podzielić także ze względu na sposób ich zapięcia. Pierwszym typem są modele wiązane na sznurowadła. Zazwyczaj używane są do łyżew figurowych. Pozwalają one na lepsze dopasowanie do stopy, a co za tym idzie, większy komfort podczas jazdy. Istnieją także łyżwy zapinane na rzepy lub klamry plastikowe. Ich zaletą jest szybsze zapięcie, jednak niestety także szybciej się psują, a ich wymiana wcale nie jest taka prosta.

 

Łyżworolki – miejska ewolucja łyżew

Z racji tego, że jazda na łyżwach możliwa jest w naszym kraju jedynie w okolicach zimy lub na specjalnie chłodzonych halach, które nie są dostępne w wielu miastach, wymyślono łyżworolki. Ich główną ideą jest możliwość wymiany płozy z łyżwą, na płozę z kółkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy w zimę cieszyć się jazdą na łyżwach, a w innych porach roku - jazdą na rolkach. But, w przypadku tego rozwiązania, pozostaje ten sam - dzięki czemu nie trzeba osobno kupować rolek i łyżew. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie.

Łyżwy dla dzieci

W naszym sklepie sportowym oprócz sprzętu na zimowe szaleństwa dla dorosłych znajdziecie Państwo również łyżwy dla dzieci. To sprzęt maksymalnie bezpieczny, wykonany z najwyższej jakości materiałów i dopasowany do anatomii małej stopy. Przy zakupie łyżew dla dzieci warto zwrócić uwagę na modele regulowane, ponieważ dzieci szybko wyrastają z kupionych raz butów, rolek czy łyżew. To ekonomiczne rozwiązanie, dzięki któremu Twoja pociecha będzie mogła korzystać z kupionego sprzętu przez min. kilka sezonów.

Najpopularniejsi producenci łyżew oraz ich ceny

Łyżwy produkowane są zarówno przez firmy specjalizujące się w tworzeniu akcesoriów sportowych, jak i przez wyspecjalizowane marki, zajmujące się głównie produkcją sprzętu sportów zimowych. Podczas wyboru wymarzonego modelu, warto jednak zwrócić uwagę na takie marki jak: Spokey, Allright czy Bauer. Ceny łyżew wahają się od około 90 zł, a najdroższe modele można kupić nawet za około 2 000 zł. Wiadomo, że najtańsze modele mogą nie spełniać wszystkich naszych wymogów, więc na początek warto spróbować czegoś ze "średniej" półki. Skontaktuj się z naszym sklepem, a chętnie pomożemy Ci w wyborze!

Łyżwy

( ilość produktów: 9 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3094 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Obsługa szybka, bez uwag.
2024-05-23
SUPER
pixel