O blokach startowych do biegów

 

 

Lekkoatletyka jest zbiorem wielu dyscyplin sportowych, które wymagają odpowiedniego, uregulowanego licznymi zasadami, sprzętu. Jedną z takich konkurencji są biegi lekkoatletyczne, które nie odbyłyby się bez obecności bloków startowych. Urządzenie to wykonane jest zazwyczaj z lekkiej i prostej konstrukcji stalowej.

 

 

Bloki startowe na tartan

 

 

Bloki startowe na tartan wykorzystywane są jedynie do biegów lekkoatletycznych. Często używane są przez szkoły lub kluby sportowe – są one potrzebne do prawidłowego i szybszego startu. Istotą staje się jednak także odpowiednie ustawienie tego sprzętu.

 

 

Biegi lekkoatletyczne

 

 

Biegi w konkurencjach lekkoatletycznych dzielą się na cztery kategorie: sprinty, biegi średnie, biegi długie i biegi przez płotki. Sprint to bieg na krótkich dystansach: 60 metrów ( hala) , 100 metrów, 200 metrów, 400 metrów i sztafety 4 x 100 metrów i 4 x 400 metrów. Każdy zawodnik biegnie po swoim torze a o kolejności na mecie decyduje pierś zawodnika. Bieg średniodystansowy odbywa się na dystansach 800 m i 1500 m oraz na dystansach jednej mili i 1000 m. Bieg długodystansowy odbywa się na dystansach 3000 metrów, 5000 metrów, 10 000 metrów, półmaraton i maraton. Biegi prze z płotki obejmują natomiast konkurencje 60 m na hali, 100 m dla kobiet i 110 m dla mężczyzn oraz 400 m dla kobiet i mężczyzn.

 

 

Ustawienie bloków startowych

 

 

Bloki startowe, by pełniły swoją funkcję, muszą być odpowiednio przymocowane do podłoża. Odpowiednie jest prostopadłe ułożenie bloków do linii startu. Jeżeli podłoże jest nierówne, sprzęt ustawia się nieco skośnie. Dla mężczyzn bloki startowe umocowuje się w odległości około 45 cm od linii, natomiast dla kobiet – około 40 cm. Jeżeli wyznaczone zostały tory startowe, bloki ustawia się w odległości ok. 25 cm dla mężczyzn (od poprzedniego zawodnika) oraz 20 cm dla kobiet.

Warto pamiętać, że bloki startowe nieodpowiednio przymocowane, nie będą pełniły swojego zadania. Zawodnik ma problemy z szybkim odbiciem się od nich, może się zachwiać, co w ostateczności prowadzi do późniejszego startu.

 

 

Zasady startu w blokach startowych

 

 

Biegać potrafi każdy – nawet osoby, które w młodości unikały wychowania fizycznego jak ognia. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak startować z bloków startowych. Podczas zawodów, starter podaje komendę „na miejsca”, po której zawodnicy ustawiają się w blokach startowych.

 

Poprawna pozycja ciała po sygnale „na miejsca”:

  • ciężar ciała rozłożony równomiernie na 5 punktów podparcia: 2 na stopy, 2 na dłonie oraz 1 na kolano,
  • dłonie rozstawione na szerokość barków,
  • dłonie ustawione przed linią startu,
  • ręce wyprostowane,
  • głowa powinna być przedłużeniem tułowia.


Kolejna komenda – „gotów” – ma za zadanie przygotować zawodnika do wygodnego ruszenia do biegu z bloków startowych.

 

 

Poprawna pozycja ciała po sygnale „gotów”:

  • wychylenie barków w przód,
  • ciężar ciała przesunięty z punktów podparcia na ramiona,
  • biodra uniesione nad poziom barków.


Po tych komendach następuje start, gdzie zawodnik momentalnie musi oderwać dłoń od podłoża oraz odbić stopy z bloków startowych.

 

 

Bloki startowe – różnice

 

Bloki startowe na tartan posiadają różną regulację oparcia. Te bardziej zaawansowane mają aż 5-stopniowy zakres wysokości. Jeżeli blok startowy ma służyć dłużej, zdecydowanie powinien być wykonany z aluminium, które jest odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Dzięki temu blok startowy bez obaw może być wykorzystywany nawet podczas deszczu.

 

Producenci bloków startowych to np. SportGrupa czy Polanik. W zależności od użytych materiałów, ich ceny różnią się między sobą i wahają się od około 100 zł do 800 zł.

Bloki startowe

( ilość produktów: 11 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3076 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-08
Polecam
2024-05-06
Super
pixel