Narciarstwem nazywamy ogół aktywności i dyscyplin, podczas których używany jest sprzęt narciarski. Sportowcy poruszają się po śniegu za pomocą nart i kijków. Aż do połowy XIX wieku narty wykorzystywane były do transportu , dopiero później jazda na nartach się upowszechniła do tego stopnia, że zaczęto je wykorzystywać w dyscyplinach sportowych i w celach rekreacyjnych. Dyscypliny sportowe wykorzystujące narty to między innymi skoki i biegi narciarskie, szczególnie cieszące się popularnością w naszym kraju za sprawą sukcesów naszych rodzimych sportowców, takich jak Kamil Stoch, Adam Małysz, czy Justyna Kowalczyk.

 

Must have w górach obok nart – buty narciarskie

 

Aby moc jeździć na nartach, jednym z najważniejszych elementów każdego śnieżnego szasera są buty narciarskie. Właściwie dopasowane buty gwarantują nie tylko komfortową jazdę i zabawę, ale również najważniejsze - bezpieczeństwo. Jazda na nartach to sport bardzo kontaktowy, podczas którego często dochodzi upadków, warto więc zniwelować ryzyko kontuzji i złamań, poświęcając czas na dobór właściwych butów narciarskich. W ofercie naszego sklepu znajdziecie Państwo każdy rodzaj butów - buty narciarskie damskie, buty narciarskie męskie, a także buty narciarskie dla dzieci.

 

Buty narciarskie - jak dobrać odpowiedni rozmiar?

 

Buty narciarskie nie mogą być za duże, ani za małe. Zbyt wiele luzu sprawia, że nie jest zachowana amortyzacja kostki i wówczas o wiele łatwiej o kontuzję. Buty nie mogą być za ciasne, aby zapewniały komfortowe ruchy i nie ocierały. Jak wiec dobrać odpowiedni rozmiar? Stojąc w pozycji wyprostowanej buty powinny leżeć idealnie, dodatkowo przy lekko zgiętych nogach należy sprawdzić, czy mamy nieco luzu palcach (ale nie za dużo!),

 

Buty narciarskie - jakie dla amatorów, a jakie dla zawodowców?

 

Wskaźnikiem, który mówi o przeznaczeniu butów narciarskich jest wskaźnik Flex – niski oznacza miękkie buty, wysoki – twarde. Niski Flex jest przeznaczony dla osób początkujących, ogranicza nacisk butów, powinien wynosić mniej niż 60. Flex 70-90 przeznaczony jest dla zaawansowanych narciarzy. Twardy Flex zwiększa precyzję i prowadzenie nart. Z kolei zawodowcy korzystają z Flexa powyżej 100. Są to buty maksymalnie odporne na zginanie i mocno reaktywne. Wybierając buty narciarskie należy obiektywnie spojrzeć na swoje umiejętności, ponieważ wówczas dobierzemy właściwy typ butów, zapewniający nam frajdę z jazdy na stokach.

 

Byty narciarskie damskie – jak wybrać właściwie?

 

Przy wybieraniu butów narciarskich należy wziąć pod uwagę fakt, iż spędzimy tam zapewne sporo czasu, tak więc podstawową kwestią w wyborze damskich butów narciarskich  jest wygoda. Koniecznie sprawdźmy, czy buty nie piją i nie uwierają nas w żaden sposób w nogę. W butach narciarskich istotnym elementem są wygodne skarpety, które chronią nogi przed niewygodnym i wrzynającym się materiałem. Aby dopasować odpowiedni rozmiar, możesz posłużyć się sposobem opisanym poniżej, ponieważ mierzenie stóp jest uniwersalne.  

 

Jak dopasować buty narciarskie męskie?

 

Aby prawidłowo zmierzyć rozmiar stopy, należy ją na postawić na kartce papieru, zaznaczyć początek dużego palca i końca pięty, a następnie zmierzyć odległość miedzy punktami. Warto pamiętać, aby przy doborze butów narciarskich męskich dodać ok. 1 centymetra. Ponieważ anatomicznie męskie stopy są zazwyczaj szersze od kobiecych, należy dopasowywać męskie buty narciarskie pod względem szerokości. Punktem najważniejszym powinna być wygoda i charakter jazdy – początkujący, zaawansowany, czy po prostu – rekreacyjny.  

 

Buty narciarskie dla dzieci

 

Aktywny wypoczynek w górach to świetny pomysł na wyjazd dla całej rodziny. To szczególna frajda dla najmłodszych, dla których jazda po śniegu to super zabawa. Niezależnie, czy jeździmy tylko rekreacyjnie, czy chcemy nauczyć się bardziej zawodowej jazdy na nartach – musimy zadbać o bezpieczeństwo, ponieważ nigdy nie wiadomo co stanie się na stoku. Czasami zachowanie szczególnej ostrożności może nie wystarczyć. Bardzo istotny jest dobór butów narciarskich dla dzieci, których zadaniem jest dbanie o najmłodsze stopy. Buty narciarskie dla dzieci muszą być idealnie dopasowane rozmiarem do stopy Twojego dziecka. Buty nie mogą być za luźne, ani za małe. Ponieważ pociechy szybko rosną, przez co zmienia się rozmiar ich butów, warto przemyśleć buty z regulowaniem – dzięki temu oszczędzimy sobie dodatkowych wydatków, a dzieci będą mogły korzystać z butów co najmniej przez kilka sezonów. Jak w przypadku każdego innego asortymentu przeznaczonego dla latorośli, również w przypadku butów narciarskich dla dzieci mamy ogromny wybór jeśli chodzi o wzory, kolory, czy modele. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem sprzętu narciarskiego, a w przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami.      

Buty narciarskie

( ilość produktów: 2 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3085 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
ok
2024-05-14
Szybko i sprawnie.
pixel