Wychowanie fizyczne w szkole


Edukacja fizyczna dzieci w szkole nie może się odbywać bez odpowiednich przyrządów gimnastycznych, które pozwalają na wykonanie wielu, ogólnorozwojowych ćwiczeń. Do przyrządów takich należą m.in.: ławki gimnastyczne, drabinki, materace, drążki, konie i kozły, skrzynie czy odskocznie. Nikt chyba także nie widział nigdy hali sportowej lub sali gimnastycznej, na której nie ma piłek lekarskich.


Piłka lekarska 2 kg i piłka lekarska 3 kg


Piłka lekarska jest jednym z akcesoriów, które wykorzystuje się w gimnastyce. Powinny zatem znaleźć się na wyposażeniu każdej sali gimnastycznej, ponieważ zajęcia z nią znajdują się w planie zajęć wychowania fizycznego młodzieży w szkołach. Piłki lekarskie mają różne ciężary, najczęściej: piłka lekarska 2 kg, piłka lekarska 3 kg i piłka lekarska 5 kg. Należy ich ciężar oczywiście dobrać do możliwości ćwiczącego i do rodzaju ćwiczeń.


Jaką piłkę wybrać?


Piłki różnią się przede wszystkim wagą, która dopasowywana jest do poszczególnych ćwiczeń. Drugim różnicującym elementem jest materiał, z jakiego zostały one wykonane. Jeżeli ktoś nie chce kupić zbyt dużej ilości piłek, powinien wybrać modele ani zbyt ciężkie, ani lekkie – uniwersalne piłki mogą służyć do wszystkich ćwiczeń i treningów. Można zakupić piłki lekarskie gumowe lub skórzane. Obie odmiany materiał gwarantują dobrą chwytliwość piłki, a co więcej: nie chłoną one wilgoci.


Ćwiczenia z piłką lekarską


Warto pamiętać, że nie tylko młodzież w szkołach korzysta z ćwiczeń z piłką lekarską. Ćwiczenia z tą piłką mają na celu rozciągnięcie mięśni, co w dalszej kolejności zapobiega różnego rodzaju kontuzjom możliwym przy intensywnym treningu. Jednym z podstawowych ćwiczeń, w których wykorzystana jest piłka lekarska, jest zataczanie ósemek wyprostowanymi rękami, znajdującymi się na wysokości barków. Wpływa ono na prawidłowe ułożenie stawu ramiennego oraz rozluźnia mięśnie skośne, wewnętrzne i zewnętrzne brzucha oraz grzbietu. Natomiast za pomocą rzutu piłką lekarską wzmacniamy i formujemy ramiona.

 

Trening z piłką lekarską - zalety


Regularny trening, gdzie wykorzystywany jest sprzęt, jakim jest piłka lekarska, jest niezwykle efektywny i przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Zalety ćwiczeń z piłką lekarską:

 • poprawa koordynacji ruchowej,
 • zwiększenie siły mięśni,
 • wzmocnienie mięśni głębokich,
 • wzmocnienie kręgosłupa,
 • poprawa stabilizacji,
 • poprawa wydolności organizmu,
 • poprawa sylwetki.

 

Ćwiczenia z wykorzystaniem piłki lekarskiej


Oto przykładowe ćwiczenia, jakie można wykonywać z wykorzystaniem piłki lekarskiej:

 • rzuty (do przodu, do tyłu, w dół, w górę),
 • brzuszki oraz ćwiczenia mięśni brzucha (brzuszki z piłką angażują do pracy mięśnie głębokie i są znacznie bardziej wymagające niż brzuszki bez obciążenia, inne ćwiczenia na mięśnie brzucha z piłką to na przykład "russian twist" świetnie angażujący do pracy mięśnie skośne brzucha),
 • przysiady, półprzysiady, wykroki,
 • obroty (wzmacniają stabilizację, koordynację, mięśnie głębokie),
 • pompki (piłki można użyć zarówno do ułatwienia sobie tego ćwiczenia - podkładając piłkę pod klatkę piersiową, jak i do utrudnienia go - używając piłki do stabilizacji podczas pompek na jednej ręce).

 

Rodzaje piłek lekarskich


Na rynku dostępnych jest wiele modeli piłek, dzięki czemu każda zainteresowana treningiem z piłką lekarską osoba, znajdzie sprzęt idealny dla siebie. Oto kilka parametrów piłek lekarskich, na które należy zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie:

 

 

 • Waga

Pierwszym kryterium, na które musimy zwrócić uwagę podczas wyboru piłki, jest jej waga. Standardowo dostępne są: piłka lekarska 2 kg, piłka lekarska 3 kg, piłka lekarska 5 kg, a czasami 10 kg. 

 

 

 • Materiał

Na rynku dostępne są piłki pokryte materiałem syntetycznym oraz piłki pokryte warstwą gumy. Niektóre piłki są miękkie, inne twarde.

 

 

 • Wypełnienie

Niektóre piłki są puste w środku, inne posiadają wypełnienie.

 

 

 • Rozmiar

Do wyboru mamy piłki w różnych rozmiarach. Wybór rozmiaru, w jakim będzie piłka lekarska jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od osobistych preferencji. Generalnie większość osób trenujących fitness / crossfit częściej używa piłek średnich rozmiarów, miękkich, z wypełnieniem, pokrytych materiałem syntetycznym. 

 

 

 

 

Piłki lekarskie

( ilość produktów: 46 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3094 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-30
Dopiero po zwróceniu uwagi wykryto błąd na stronie, takto bym mogła paczki się nigdy nie doczekać. Na plus to to, że potem już wszystko ruszyło i szybko paczka była u mnie. Jednak czas realizacji w tym przypadku to ponad tydzień
2024-05-28
Jestem super zadowolona. Zamówienie zrealizowane błyskawicznie, zwrot produktu(okazał się za duży) bez problemowy, pieniądze wróciły na konto w ciągu kilku godzin. Nowy produkt zamówiony w innym rozmiarze również błyskawicznie dostarczony. Jestem bardzo zadowolona z zamówienia w tym sklepie. Super obsługa.
pixel