Rzutki – niezbędny element gry w darta

Dart to popularna gra, która może być rozgrywana zarówno w klubach, barach, jak i w domowym zaciszu. Aby móc spędzać miło czas przy grze w darta, wystarczy zakupić odpowiednia tarcze oraz rzutki, które razem tworzą kompletny zestaw do gry. Nowoczesne lotki do darta są wykonane z wysokiej jakości materiałów, zapewniających precyzyjne i skuteczne rzuty do tarczy oraz zdobywanie cennych punktów. W naszym sklepie sportowym znajdziesz najlepsze lotki do darta. Jakie są ich rodzaje i jak wybrać właściwe? O tym poniżej.

Rzutki, inaczej lotki do darta - budowa

Rzutki do darta można podzielić na cztery części, które są wymienne i można je łączyć za pomocą gwintów lub wcisków. Są to: tip, barrel, shaft oraz piórko. Tip (grot) to końcówka rzutki, która bezpośrednio styka się z tarczą. Barrel, inaczej nazywana beczką, to część, za którą gracze trzymają rzutkę. Barrele wykonywane są najczęściej z wolframu – ciemnoszarego metalu, który w łatwy sposób się obrabia. Shaft łączy barrel z piórkiem. Dzięki temu elementowi poprawia się stabilność lotu oraz utrzymuje piórko. Piórko ma za zadanie dbać o rotację rzutki w locie. Piórka do darta występują w najróżniejszych wzorach i kolorach.

 

Profesjonalne rzutki do darta - rodzaje

 

Rzutki można podzielić ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Wyróżniamy następujące lotki do darta:

-plastikowe rzutki to zazwyczaj najtańsze modele jakie można dostać w sklepach, jednak ich wadą jest niska użyteczność oraz niekomfortowe uderzenia (rzutki takie często same wypadają z tarczy). Plastikowe rzutki często się łamią, szczególnie kiedy nie trafiają w tarczę. Jednak ich wymiana jest bardzo tania i banalnie prosta;
-modele drewniane zrobione są z lekkiego drewna. Są rzadko używane przez profesjonalnych graczy,
-mosiężne rzutki, często wykorzystywane przez profesjonalistów, są zrobione z lekkiego stopu miedzi oraz cynku. Są to najlżejsze modele, dlatego lot tych rzutek jest precyzyjny i szybki,
-rzutki do darta niklowo- srebrne posiadają nikiel, cynk oraz miedź. Są one nieco lepsze niż mosiężne modele, ponieważ wolniej się ściera ich powierzchnia,
-rzutki wolframowe, są dużo cięższe. Zdecydowanie lepiej trzyma się je w dłoni, ponieważ są większej gęstości. Do ich wykonania wykorzystywany jest oczywiście wolfram oraz nikiel. Są to lotki najlepsze i najdroższe, nie bez przyczyny -  gwarantują pewniejszy chwyt. Dzięki większej powtarzalności rzutów i możliwości umieszczania kilku lotek obok siebie na tarczy zwiększamy nasze szanse na wygrana w rozgrywce.

 

Jak wybrać rzutki do darta?

 

Podstawowa sprawa przy wyborze lotek do darta to ich przeznaczenie. Jest to bardzo istotne ze względu na budowę tarczy do darta. Ostrych lotek absolutnie nie można stosować przy grze w elektronicznego darta.

 

Rzutki do darta ostre

 

Rzutki do darta ostre, tzw. groty stalowe to rzutki zakończone ostrą, metalową końcówką. Rzutki do darta ostre przeznaczone są do sizalowej, tradycyjnej tarczy do darta. Nazywane są lotkami „steeltip”.Końcówki w rzutkach do darta ostrych są bardzo wytrzymałe, wystarczy je jedynie od czasu do czasu naostrzyć. Jednak jeśli zdarzy się, że końcówka się złamie, należy skorzystać z profesjonalnego sprzętu do jej wymiany. Nieumiejętna wymiana może uszkodzić barrel, czyli serce lotki.

 

Rzutki do darta elektronicznego

 

Rzutki do darta elektronicznego przeznaczone są do zautomatyzowanej tarczy do gry w darta. Lotki do darta elektronicznego są zakończone plastikową końcówką, cała lotka ma łączną wagę 20 g. Lotki do darta elektronicznego nazywane są „softip”

Rzutki do darta

( ilość produktów: 154 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3094 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Super szybko
2024-05-22
Zgodnie z zamówieniem
pixel