Kettlebell – czym jest?

 

Kettlebell cieszy się ostatnimi czasy coraz większym zainteresowaniem. Jest to trening z wykorzystaniem obciążników, dobieranych do doświadczenia i możliwości ćwiczącego. Kettlebell został wynaleziony w Rosji i wykorzystywany był do ćwiczeń w wojsku. Sam obciążnik do kettlebell przypomina kulę z uchwytem. Jest to trening typowo siłowy, mający na celu zwiększenie siły mięśni, jednak regularne ćwiczenia z obciążnikami wpływają pozytywnie na całą sylwetkę (pozbycie się tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie – zbędnych kilogramów), koordynację ruchową i wytrzymałość i ma szereg właściwości zdrowotnych, między innymi wpływa na wydolność krążeniowo-oddechową.

 

Kettlebell stanowią idealne rozwiązanie zarówno dla zastosowań typowo amatorskich, jak i dla profesjonalistów. Dzięki temu, że środek ciężkości kettlebell jest niewyważony, podczas ćwiczeń ciało musi używać większej ilości mięśni niż podczas używania hantli lub sztangi. Dzięki temu podczas treningu ciało doznaje silniejszego bodźca do wzrostu i rozwoju. Pozwala to na zwiększenie siły mięśni i ogólnej wytrzymałości organizmu.

 

Kettlebell - dlaczego warto ćwiczyć?

 

 

Ćwicząc za pomocą kettlebell konieczne jest angażowanie praktycznie wszystkich partii mięśniowych ciała. Wiele osób, które narzekało na stagnację w swoich treningach, zaczyna znowu odnosić duże postępy dzięki włączeniu do swojego treningu kettlebell. Dodatkowo używanie kettlebell wpływa pozytywnie na rozwój kondycji oraz poprawia balans ciała i zmysł równowagi. Używając kettlebell angażowane są mięśnie głębokie, które zlokalizowane są w obrębie tułowia. Efektem jest nie tylko zdrowy kręgosłup i prawidłowa postawa ciała, ale także uzyskanie smukłej sylwetki. Dzieje się tak, ponieważ rozwiniętej mięśnie głębokie pomagają w podkreśleniu talii i wspomagają wszechstronny rozwój muskulatury. Dzięki treningom z kettlebell możemy uzyskać smukłą sylwetkę, jednakże bez typowej atletycznej budowy, która często jest efektem ćwiczeń siłowych np. z hantlami czy podnoszenia ciężarów.

 

 

Kettlebell - jaki ciężar wybrać - 8 kg, 12 kg, 16 kg?

 

Wybór ciężaru kettlebell jest uzależniony przede wszystkim od zaawansowania danej osoby oraz rodzaju treningu, jaki chce ona wykonywać. W przypadku treningu siłowego kettlebell powinien mieć ciężar pozwalający wykonać ćwiczącemu maksymalnie 8 - 12 powtórzeń w jednej serii. Z kolei dla treningu aerobowego ciężar powinien umożliwiać wykonanie większej ilości powtórzeń, dlatego jego waga nie może być przesadnie duża. Najpopularniejsze są kettlebell 8 kg, kettlebell 12 kg oraz kettlebell 16 kg.


A może Kettlebell regulowany?


Kettlebell regulowany jest polecany szczególnie osobom zaczynającym dopiero swoją przygodę z kettlebell. Pozwala na zwiększanie lub zmniejszanie ciężaru sprzętu, najczęściej za pomocą wymiennych talerzy. Dzięki temu znika potrzeba kupowania kilku kettlebells o różnym ciężarze. Osoby początkujące mogą w ten sposób zacząć od niewielkich obciążeń, by wraz z szybkimi postępami stopniowo zwiększać ich wagę.


Kettlebell - żeliwne czy kompozytowe?


Kettlebells najczęściej wykonane są z żeliwa lub materiału kompozytowego. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Sprzęt wykonany z użyciem żeliwa jest cięższy od rozwiązań kompozytowych, co odznacza się w mniejszym rozmiarze przy zachowaniu tego samego ciężaru. Z drugiej strony upadek (lub dynamiczne odkładanie podczas ćwiczenia) żeliwnych kettlebells na posadzkę lub panele może spowodować zarysowanie podłoża.Tutaj pojawia się niewątpliwa przewaga kettlebells kompozytowych, które pomimo większych gabarytów są bardziej odporne i przyjazne dla podłoża. Dodatkowo keetlebells kompozytowe pewniej leżą w dłoni i są przyjaźniejsze dla skóry.


Kettlebell żeliwny pokryty gumą


Możliwy jest także kompromis pomiędzy obydwoma powyższymi rozwiązaniami. Niektóre żeliwne kettlebells są pokrywane np. gumą, a uchwyt jest wykonany z chromu. Dzięki temu posiadają zalety zarówno rozwiązań typowo żeliwnych, jak i kompozytowych. Do tego taki kettlebell wygląda bardzo atrakcyjnie wizualnie. Zapoznaj się z ofertą sprzętu do kettlebell w naszym sklepie sportowym!    

Kettlebell

( ilość produktów: 88 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3076 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
ok
2024-05-16
Polecam. Wszystko przebiegło pomyślnie.
pixel