Kolce do biegania - podstawa na bieżni


Zwolenników biegania przybywa z każdym rokiem. Sporo osób decyduje się biegać na bieżni lekkoatletycznej. Znaczną ilość stanowią osoby zajmujące się lekkoatletyką na co dzień, ale śmiałków traktujących bieżnie czysto hobbystycznie również nie brakuje. Każdy, kto decyduje się na bieganie po bieżni, staje przed koniecznością zakupu odpowiednich butów, zwanych kolcami do biegania. Odpowiednie obuwie podczas biegu jest bardzo ważne. Nie tylko pomaga zachować bezpieczeństwo, ale również zapewnia poprawę wyników. Za dobre osiągnięcia w bieganiu odpowiada dynamika, przyczepność oraz technika biegu. Bez dobrze dobranego obuwia wszystkie te czynniki będą stały na gorszym poziomie. Kolce sprinterskie ponadto  zapewniają komfort biegu, amortyzację uderzeń i stabilizację stopy - to ostatnie jest bardzo ważne, ze względu na potencjalne kontuzje.


Kolce sprinterskie, kolce nike - rodzaje


Kolce do biegania można podzielić na kilka rodzajów. Pierwsze to kolce sprinterskie. Charakteryzują się dużą lekkością i stosowane są na dystansach od 60 do 400 metrów. Z racji tego, że krótkie dystanse angażują głównie przednią część stopy, pięta buta jest ograniczona do minimum. Przód jest podniesiony i odpowiednio wyprofilowany, a więc zapewnia możliwe najszybsze odbicie się od podłoża. Kolce sprinterskie mają sztywną cholewkę i są bardzo cienkie. Następnie wyróżnić można kolce do biegów średnich, a więc dostosowane do dystansów od 800 do 1500 metrów. Szczególnie polecamy kolce Nike.

 

Podczas dystansów średnich zdecydowanie częściej niż przy sprintach pracuje pięta. Stąd też w tego typu kolcach do biegania znajduje się specjalna pianka z tyłu podeszwy. Atutem kolców na średnie dystanse jest to, że sprawdzą się również podczas sprintów i biegów długodystansowych. Wreszcie dochodzimy do biegów długich z przedziału 3000 do 10000 metrów. Tutaj stosuje się kolce do biegania długodystansowe. Podczas długich biegów pięta pracuje dużo bardziej niż w przypadku średnich i sprintów. Tego typu kolce do biegania zapewniają maksymalne bezpieczeństwo na długich trasach, wspomagając zarówno przód stopy, jak i jej tył.


Jak dobrać kolce do biegania?


Aby kolce do biegania dobrze spełniały swoje zadanie, muszą być perfekcyjnie dopasowane do stopy. Ponadto trzeba zastanowić się, na jakich dystansach zamierzamy biegać najczęściej. Wyżej zostało szczegółowo opisane, jakie rodzaje kolców sprawdzą się na poszczególnych trasach. Kolce sprinterskie mogą być przymocowane do podeszwy buta na stałe, ale niektóre modele mają możliwość wkręcania kolców - ten wybór zależy od naszych indywidualnych preferencji.

 

Jeśli lubimy większą kontrolę, możemy wybrać wkręcane kolce do biegania, jeśli nie chcemy tracić niepotrzebnego czasu, wybieramy te fabrycznie przymocowane. Nie można zapomnieć również o walorach estetycznych. Buty, w których zamierzamy trenować, powinny spełniać nasze oczekiwania związane z wyglądem. Jeśli połączymy bezpieczeństwo, wygląd i rodzaj kolców razem, otrzymamy wręcz idealne obuwie lekkoatletyczne. Potem pozostaje jedynie ubrać się odpowiednio do warunków atmosferycznych i udać się na bieżnię.

Kolce lekkoatletyczne

( ilość produktów: 37 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3092 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
SUPER
2024-05-22
Zgodnie z zamówieniem
pixel