Bilard – gra nie tylko towarzyska

Bilard to dyscyplina sportowa, która kojarzona jest głównie z czasem wolnym spędzanym w klubach czy barach. Na całym świecie jednak organizowane są zawody i turnieje bilardowe, w których biorą udział zawodnicy z różnych zakątków naszego globu. W Polsce istnieje nawet ekstraklasa, w której w szranki stają między sobą najlepsze drużyny z kraju. W związku producenci starają się stworzyć jak najlepszy sprzęt dla bilardzistów, a należą do niego między innymi stoły oraz kije bilardowe.

Stoły bilardowe

Stoły bilardowe to element bez którego nie może odbyć się gra. To bowiem one są tu kluczowym sprzętem – stoły zawierają łuzy, w które wbija się bile. Jeżeli ktoś chce by jego przygoda z bilardem nie skończyła się po kilku dniach, powinien wybrać stół dobry – niekoniecznie najdroższy, jednak trzymający się pewnych zasad jego tworzenia.

Rodzaj gry a dopasowanie stołu bilardowego

Przede wszystkim należy wiedzieć w jaki typ gry chce się grać. Stoły bowiem różnią się miedzy sobą wielkością oraz ułożeniem łuz. Wyróżnia się stoły bilardowe do pool bilardu, snookera, piramidy oraz karambolu.

  • Stół do pool bilardu – to najpopularniejszy rodzaj stołu, który spotykany jest także w klubach i barach. Posiada 6 otworów. To na nich gra się w popularną „ósemkę”, „dziewiątkę”, a także „dziesiątkę” i „czternaście/jeden”.
  • Snooker – stół do tej odmiany jest dużo większy niż do pool bilardu. To ten sport można podziwiać na Eurosporcie. W grze w snookera udział biorą 22 bile. Stół ten też ma 6 łuz.
  • Stół do piramidy – stoły te są tej samej wielkości co stoły do snookera oraz tej samej ilości otworów. Jednak mają zupełnie inne wykroje łuz.
  • Karambol wymaga stołu bez łuz. Znacznie różni się on od poprzednich modeli. W tej grze liczą się bowiem nie wbicia bil do otworów, a ilość ich zderzeń. Warto więc zmierzyć dokładnie pomieszczenie, w którym będzie stać stół, bowiem sprzęt ten pod żadnym pozorem nie można zmniejszyć. Ponadto trzeba zostawić miejsce dla graczy, którzy będą chodzić wkoło stołu.

Inne parametry stołów bilardowych

Przed kupnem stołu bilardowego trzeba także zwrócić uwagę na rodzaj sukna – nie może mieć wybrzuszeń. Można także wybrać sukno zielone, czerwone oraz niebieskie. Korona stołu powinna być solidna i wytrzymała – najlepiej by była zrobiona z grubego i litego drewna. Świetnie nadaje się stół z drewna dębowego. Istnieją także specjalnie wystylizowane na konkretną epokę stoły, gdzie dodatkową ich funkcją jest estetyka. Wybierając stół bilardowy możemy skupić się głównie na jego ogólnym zastosowaniu, czyli wybrać model do najpopularniejszych znanych w kraju gier takich jak "ósemka" lub snooker.

Stoły bilardowe

( ilość produktów: 5 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3076 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
Szybko i sprawnie.
2024-05-08
realizację zamówienie oceniam na bardzo dobry, towar dostarczono szybko bez żadnych problemów
pixel