Badminton – gra dla amatorów i zawodowców

 

Badminton to jedna z najczęściej rozpowszechnionych gier rakietowych w Polsce. Grają w nią nie tylko zawodowi sportowcy, ale także rodziny i przyjaciele, bowiem jej zasady nie są trudne do zapamiętania. Ta gra kochana zarówno przez dzieci, jaki i dorosłych, wymaga jednak odpowiedniego sprzętu. W jego skład wchodzą rakietki do badmintona oraz lotka. Jak wybrać odpowiednio wyprofilowane i dobre jakościowo rakietki do badmintona? Odpowiedzi na to pytanie można szukać poniżej produktów.

 

Rakietka do badmintona, czyli inaczej paletka do badmintona

 

Chociaż nie każdy może zdawać sobie z tego sprawę, badminton to dyscyplina sportowa już od 1992 roku. Jest to znany sport na całym świecie, dlatego też czołowe marki sportowe tworzą specjalistyczny sprzęt, który pozwala na komfortową grę. Podstawowym sprzętem jest oczywiście rakieta do badmintona – poniżej znajdują się elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas kupna wymarzonego jej modelu.

 

Rakietki do badmintona - waga

 

Jak łatwo poczuć, gra w badmintona jest łatwiejsza, jeśli rakiety do badmintona są lekkie. Istotą tej gry są bowiem uderzenia – im lżejsza rakieta do badmintona, tym mniej ręka męczy się podczas rozgrywki. Tę tezę potwierdza zawodowy sprzęt: profesjonaliści nie grają rakietami ważącymi więcej niż 100 gram (najlepiej, jeśli waga wynosi około 85 - 90 g). Oczywiście do gry rekreacyjnej można zakupić modele nawet 115-gramowe – należy bowiem pamiętać, że zawodowcy posługują się tymi rakietami do badmintona co najmniej kilka godzin dziennie, stąd ich duża niższa waga.

 

Rakiety do badmintona - materiał ich wykonania

 

Materiał, z jakiego stworzona jest rakieta do badmintona często bezpośrednio łączy się z wagą sprzętu. Produkty wykonane ze stali przeznaczone są jedynie dla graczy amatorskich – są one ciężkie, często ich waga dochodzi nawet do 115 g. Rakiety do badmintona aluminiowe wykorzystywane są już do treningów oraz często są elementem wielu szkół i klubów sportowych. Dla profesjonalistów poleca się jedynie modele z fulerenów i nanorurek (są najlżejsze).

 

Specjalistyczne oznaczenia rakiet

 

Jeżeli ktoś nadal nie ma pewności, która rakieta do badmintona jest najlżejsza, lub nie wie z jakiego materiału została wykonana, powinien wziąć pod uwagę specjalną numerację tego sprzętu. Istnieją dwie skale, które pomagają w wyborze idealnego modelu. Od 1U do 4U określana jest waga przedmiotu, gdzie 1 oznacza najcięższą rakietę do badmintona, a 4 – najlżejszą. Od G2 do G5 oznacza się grubość rączki (G2 – rączka najgrubsza, G5 – najcieńsza). Oczywiście z reguły dla kobiet polecane są cienkie modele rakiety, dla mężczyzn grubsze, jednak w większości przypadków zależy to od wielkości dłoni zawodnika. Należy jednak pamiętać, że najlżejszym modelem łatwo się manewruje, ale siła uderzenia jest słabsza, w przypadku cięższych zaś jest na odwrót.

 

Naciągi rakietek do badmintona

 

Naciągi to element tworzenia rakiety do badmintona, który jest równie ważny, co pozostałe jej części. Mogą być one stworzone z włókien naturalnych lub sztucznych. Włókna naturalne pozwalają na lepszą kontrolę lotu lotki, jednak powszechnie uważane są za mało trwałe. Rakiety do badmintona z włóknami sztucznymi są bardziej wytrzymałe, a co dziwne także tańsze. Należy jednak pamiętać, że w obu przypadkach istotna jest także grubość strun – im jest ona większa, tym rakieta ma większą wytrzymałość. Cienkie struny zapewniają jednak lepsze odbicie lotki.

 

Konieczne jest także zwrócenie uwagi na siłę naciągu. Dla rozpoczynających przygodę z badmintonem poleca się zakup rakiet do badmintona z naciągiem o sile od 10 do 11 kg. Pozwoli to na zwiększenie elastyczności oraz wytrzymałości sprzętu, a także ćwiczenie techniki uderzeń. Profesjonaliści powinni wybierać modele z naciągiem o sile od 14 do 15 kg. Warto pamiętać, że im większa jest siła naciągu, tym mniej energii potrzeba do uderzenia. Zaletą dużej siły jest także większa kontrola odbić lotki. Zawodowcy muszą liczyć się jednak ze zmianą naciągu co jakiś czas, bowiem z czasem staje się on coraz słabszy.

 

Uchwyt, czyli wymiary i owijki w paletkach do badmintona

 

Jak zostało wcześniej wspomniane, konieczne jest zwrócenie uwagi na rozmiar uchwytu rakiety do badmintona oraz na owijki w niej zastosowanej. Owijki służą do lepszego trzymania się sprzętu w dłoni – bez wyślizgnięć. Tzw. owijki podstawowe znajdują się przy rękojeści rakiety. Drugi ich rodzaj, wierzchnie, nakładane są na podstawowe – można je jednak w każdej chwili zdjąć. Wyróżnia się owijki frotowe, które charakteryzują się wysoką absorpcją potu i trwałością oraz owijki wykonane z poliurethanu, zapewniające dobry chwyt. Nie wchłaniają one potu, jednak są trwalsze niż frotowe (ręcznikowe).

 

Czy cena i producent ma znaczenie?

 

Odpowiedź na to pytanie zależy od przeznaczenia gry. Rakiety do badmintona dla specjalistów zdecydowanie powinny być wyprodukowane przez znane marki, które zazwyczaj cechują się wysoką jakością tworzonych produktów. Są to m.in. takie firmy jak Babolat, Spokey czy Yonex. Za ich modele zapłacić można nawet do 700 zł. Jeżeli ktoś jednak chce zakupić rakietę do gry rekreacyjnej, może wybrać dużo tańsze modele (ich ceny zaczynają się od około 13 zł). Nie musi także zwracać uwagi na firmy, które są odpowiedzialne za ich produkcję. W naszym sklepie sportowym kupisz również rakietki do badmintona dla dzieci, dzięki którym pociechy będą miały super frajdę!

Rakiety do badmintona

( ilość produktów: 48 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3122 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-11
Wszystko OK
2024-06-05
Zamówienie sprawnie zrealizowane. Dobrze spakowane i szybko dostarczone.
pixel