Hurtownia sportowa SK-Sport - twoje stroje i dresy piłkraskie
178590144(pn-pt: 8-16:00, sob: 8-12:00)

Kule lekkoatletyczne

... czytaj dalej

Pchnięcie kulą - kule sportowe i treningowe

Kula sportowa jest rodzajem sprzętu sportowego, używanego w lekkoatletyce przy dyscyplinie pchnięcia kulą. Profesjonalna kula treningowa dla dorosłych wykonana jest ze stali i musi być idealnie wyważona. Powinna dobrze leżeć w dłoni i nie wyślizgiwać się z niej, co umożliwia dobry i precyzyjny zamach.

Kule treningowe, kule stalowe

Jak sama nazwa wskazuje, dyscyplina lekkoatletyczna „pchnięcie kulą” wymaga obecności specjalnie przystosowanej do tego kuli sportowej. Zazwyczaj sportowcy posiadają kilka kul – różnią się one zwykle materiałem z jakiego zostały wykonane, a przede wszystkim wagą. Co powinniśmy wiedzieć o tym sprzęcie przed jego kupnem?

Podstawowe informacje o kulach treningowych

Kule tworzone są głównie z mosiądzu, stali czy ołowiu – to modele przeznaczone do treningu na otwartym terenie. Wykorzystywane są na zawodach, bowiem ich powierzchnia jest najlepiej przystosowana do wszelkich rzutów. Lepsze modele malowane są specjalnym lakierem proszkowym, który zabezpiecza sprzęt przed korozją. Kule z mieszanki śrutu stalowego i ołowiu nie wyślizgują się z rąk, co gwarantuje bezpieczeństwo ich użycia. Innym rodzajem sprzętu są kule treningowe z tworzywa sztucznego. Jest dobra szczególnie do treningów – doskonali rzuty. W przeciwieństwie do kul ołowianych i stalowych, można ją używać w halach sportowych.

Technika pchnięcia dla kul treningowych i sportowych

Pchnięcie kulą to konkurencja lekkoatletyczna polegająca na wypchnięciu kuli jednorącz z koła o ustalonej średnicy 2,135 m. Oczywiście konkurencja ta różni się w zależności od płci zawodników. Kobiety pchają kulą, która waży 4 kg, natomiast mężczyźni o masie 7,26 kg. Wagi kul różnią się także dla młodszych zawodników – młodzicy i juniorzy młodsi pchają kule ważące 5 kg, natomiast juniorzy starsi – 6 kg.

Przed wypchnięciem kuli, musi ona mieć styczność z szyją sportowca. Podczas zawodów, stosuje się dwie różne techniki pchnięcia kulą. Pierwsza z nich, nazywana „z doślizgu”, polega na wykonaniu doślizgu do progu, skrętem biodra oraz wypchnięciem kuli. Druga technika zakłada wykonania obrotu przez zawodnika oraz wypchnięciem kuli.

zwiń teskt
12
Sortuj po:
Wyświetl
Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji w polityce prywatności
Zamknij
pixel