Pchnięcie kulą - kula lekkoatletyczna

 

Kula lekkoatletyczna jest rodzajem sprzętu sportowego, używanego w lekkoatletyce przy dyscyplinie pchnięcia kulą. Profesjonalna kula sportowa dla dorosłych wykonana jest ze stali i musi być idealnie wyważona. Powinna dobrze leżeć w dłoni i nie wyślizgiwać się z niej, co umożliwia dobry i precyzyjny zamach.

 

Kule do pchania - co warto o nich wiedzieć?

 

Jak sama nazwa wskazuje, dyscyplina lekkoatletyczna „pchnięcie kulą” wymaga obecności specjalnie przystosowanej do tego kuli sportowej. Zazwyczaj sportowcy posiadają kilka kul – różnią się one zwykle materiałem z jakiego zostały wykonane, a przede wszystkim wagą. Co powinniśmy wiedzieć o tym sprzęcie przed jego kupnem?

 

Podstawowe informacje o kulach treningowych

Kule do pchania tworzone są głównie z mosiądzu, stali czy ołowiu – to modele przeznaczone do treningu na otwartym terenie. Wykorzystywane są na zawodach, bowiem ich powierzchnia jest najlepiej przystosowana do wszelkich rzutów. Lepsze modele malowane są specjalnym lakierem proszkowym, który zabezpiecza sprzęt przed korozją. Kula sportowa z mieszanki śrutu stalowego i ołowiu nie wyślizguje się z rąk, co gwarantuje bezpieczeństwo jej użycia. Innym rodzajem sprzętu są kule do pchania z tworzywa sztucznego. Jest dobra szczególnie do treningów – doskonali rzuty. W przeciwieństwie do kul ołowianych i stalowych, można ją używać w halach sportowych.

 

Kule do pchania - wagi i technika

 

Pchnięcie kulą to konkurencja lekkoatletyczna polegająca na wypchnięciu kuli sportowej jednorącz z koła o ustalonej średnicy 2,135 m. Oczywiście konkurencja ta różni się w zależności od płci zawodników. Kobiety pchają kulą, która waży 4 kg, natomiast mężczyźni o masie 7,26 kg. Wagi kul lekkoatletycznych różnią się także dla młodszych zawodników – młodzicy i juniorzy młodsi pchają kule ważące 5 kg, natomiast juniorzy starsi – 6 kg.

Przed wypchnięciem kuli, musi ona mieć styczność z szyją sportowca. Podczas zawodów, stosuje się dwie różne techniki pchnięcia kulą. Pierwsza z nich, nazywana „z doślizgu”, polega na wykonaniu doślizgu do progu, skrętem biodra oraz wypchnięciem kuli. Druga technika zakłada wykonania obrotu przez zawodnika oraz wypchnięciem kuli.

Kule lekkoatletyczne

( ilość produktów: 163 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3076 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
Polecam. Wszystko przebiegło pomyślnie.
2024-05-08
Polecam! Bardzo szybka wysyłka towaru.
pixel