Gwizdki należą do akcesoriów sportowych niezbędnych w wielu dyscyplinach sportu. Używane są przede wszystkim przez sędziów sportowych. Także podczas treningu zarówno amatorskiego, jak również profesjonalnego, jest to bardzo ważny przedmiot. Ponadto nauczyciel wychowania fizycznego w szkole używa gwizdka w czasie lekcji. Jakie ma główne zastosowanie gwizdek sportowy? W jakich dyscyplinach najczęściej wykorzystuje się gwizdek sędziowski? Czy są różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami tego typu akcesoriów?

 

 

Gwizdek sportowy - zastosowanie w wielu dyscyplinach

 

 

Gwizdek sportowy jest używany w wielu różnych dyscyplinach sportowych. Zarówno zawodom indywidualnym, jak również zespołowym bardzo często towarzyszy dźwięk wydawany przez to akcesorium. Ponadto jest stosowany przez trenerów w czasie przygotowań zawodników. Jest to rodzaj bodźca, który informuje np. o rozpoczęciu czy zakończeniu danej sekcji. W meczu piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, hokeja czy ręcznej jest to również sygnalizator szczególnego zdarzenia, np. faulu, zezwolenia na wykonanie stałego fragmentu gry czy opuszczenia przez piłkę boiska.

 

 

Dodatkowo gwizdek sportowy może być używany jako rodzaj motywatora w czasie treningu. Niektórzy sportowcy potrzebują bowiem tego typu impulsu, w celu poprawy jakości wykonywanych ćwiczeń. Do najbardziej popularnych należą plastikowe, posiadające sznurek, dzięki któremu można powiesić go sobie na szyi lub przywiązać np. do nadgarstka. Inny rodzaj to gwizdki, które są przystosowane do umieszczenia na palcu. Stanowi to niezwykle praktyczne rozwiązanie.

 

 

Podczas lekcji wychowania fizycznego w szkole gwizdek sportowy może być wykorzystywany do informowania o rozpoczęciu lub zakończenia ćwiczenia. Również wówczas, gdy grupa jest zbyt rozbrykana, krótki, mocny sygnał dźwiękowy pomaga przywołać dzieci do porządku.

 

 

Żeby był dobrze słyszalny z różnych odległości, jak również w pomieszczeniach o dużej powierzchni, gwizdek sportowy powinien cechować się dużą mocą. Napędzany jest poprzez wdmuchiwanie do niego powietrza przez trenera czy sędziego. Dzięki temu gwizdki sportowe mogą być również wykorzystywane przez służby mundurowe np. policję, straż miejską czy żołnierzy podczas ćwiczeń na poligonie.

 

 

Czy gwizdek sędziowski ma specjalne wymagania?

 

 

W zasadzie gwizdek sędziowski nie różni się szczególnie od tych, jakie używają trenerzy podczas treningów zawodników. Poszczególne modele mogą mieć inny kształt czy kolory, jak również materiał, z którego zostały wykonane. Najbardziej popularne są wykonane z metalu. Ważne jest, by miały ustnik, który nie ulega zatkaniu. Istotne jest także, by gwizdek sędziowski pozwalał na wykorzystywanie go przez cały czas trwania np. meczu czy innej gry sportowej.

 

 

W asortymencie naszego sklepu można zaopatrzyć się w gwizdki w następującym rodzaju:

 

 

  • z zastosowaniem technologii bezkulkowej (ze specjalnymi kanalikami, które powodują, że wydobywany dźwięk jest czysty i głośny) lub kulkowej;
  • z praktycznym sznurkiem lub mocowaniem na palce, albo do trzymania w dłoni.

 

Gwizdki

( ilość produktów: 79 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3175 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-05
Ok
2024-07-02
ok
pixel