Elementarz nurka – maski do nurkowania

Maski do nurkowania są niezastąpionym sprzętem nawet podczas prostego i krótkiego nurkowania na niewielkich głębokościach. Poszukiwacze przygód podwodnych muszą zaopatrzyć się w odpowiednio dopasowaną maskę, która oprócz dostarczenia przyjemności z oglądania wspaniałych widoków, pozwoli na bezpieczną podróż po świecie morskich głębin. Poniżej znajduje się kilkanaście masek do pływania, na które warto zwrócić uwagę.

Maski do nurkowania - jakie powinny być?

Prawie każdy, kto tylko potrafi pływać, pragnie odrywać podwodny świat. Do tego potrzebna jest mu jednak dobra maska do nurkowania, która chroni oczy, nos oraz pozwala na wydmuchiwanie wody dzięki dołączonej fajce. Dobre maski do pływania wykonane są z materiałów wysokiej jakości, takich jak antyalergiczny silikon i hartowane szkło. Powinny mieć duże szybki aby zapewnić maksymalną widoczność i jaskrawe kolory, aby poprawić widoczność w wodzie. Czy to wszystko na co powinno się zwrócić uwagę podczas kupna maski do pływania? Z pewnością nie.

Maski do pływania - rodzaje

Maski do pływania można podzielić ze względu na rodzaj zastosowanej szyby.

  1. Modele z szybą pojedynczą nie są połączone ramką w miejscu nasady nosa. Ich zaletą jest zwiększenie widoczności podwodnego świata. Niestety nie są one polecane osobom z wadą wzroku – używając ich, niemożliwe bowiem staje się zamontowanie szkieł korekcyjnych.
  2. Maski do nurkowania z szybą dzieloną przez wielu porównywane są do okularów. Szybki znajdują się w tzw. ramkach, co prowadzi do zwężenia pola widzenia. Jeżeli ktoś chce wybrać ten model maski, powinien wybrać ten ze szkłami ułożonymi pod kątem do twarzy – pozwala to na powiększenie pola widzenia. Koniecznie muszą je wybrać osoby ze szkłami korekcyjnymi.
  3. Innym modelem są maski do pływania panoramiczne, gdzie szkła montowane są także na dole maski oraz po jej bokach. Przez wielu oceniane są jako poszerzające pole widzenia, jednak przez innych jako zakłócające przyjemność z podziwiania wodnego świata (z powodu odbić światła o wiele szkieł).
  4. Niektóre maski do pływania posiadają także aparat fotograficzny lub kamerę, co pozwala na uwiecznienie pięknych podwodnych widoków. Niektóre modele pozwalają na zejście nawet do 100 m głębokości.


Maska do nurkowania - z czego się składa?

Z czego powinny składać się maski do nurkowania? Na każdy model składają się: szyba, ramka, kołnierz uszczelniający, osłonka na nos, pasek oraz system jego regulacji. Niektóre maski do pływania posiadają także fajki, które wydmuchują wodę. W takim przypadku można je nazwać całkowitym zestawem do nurkowania.

Dopasowanie maski do nurkowania do twarzy

Zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych nurków, istotne jest dobre dopasowanie maski do nurkowania do twarzy. Będzie miało to wpływ nie tylko na wygodę, ale także na bezpieczeństwo nurkowania. Czym się kierować podczas dopasowania maski do pływania?
  • Osłona na nos nie może go zatykać. By tego uniknąć należy przyłożyć dany model maski do twarzy, a następnie wciągnąć powietrze nosem i wytrzymać kilka sekund na wdechu. Dobra maska do nurkowania powinna się uszczelnić i zacząć przylegać do twarzy bez podtrzymywania dłonią.
  • Drugim krokiem jest założenie paska oraz odpowiednie go wyregulowanie. Istotne tutaj jest, by konkretny model nie uciskał twarzy oraz pozostał nadal szczelny.Zestawy do nurkowania w sklepie sportowym

W naszym sklepie sportowym znajdziesz kompleksowe zestawy do nurkowania, które umożliwią aktywności pływackie na każdym akwenie. W zestawach znajdziemy zarówno maski, jak i fajki.


Producent i cena – czy to ma znaczenie?

Znani producenci masek do pływania to Aqua-Speed, Spokey czy Arena. Bogatą ofertę posiada firma Aqua-Speed, specjalizująca się w produkcji sprzętu do sportów wodnych. Cena dobrego zestawu to około 75 zł, a jego skład wchodzą okulary z maską oraz fajka z silikonowym, profilowanym anatomicznie ustnikiem i przegubem wykonanym z silikonu. Takiej jakości nie można oczekiwać po marketowych propozycjach za 25 zł.

Maski do nurkowania

( ilość produktów: 26 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3122 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-15
Szybko i sprawnie.
2024-06-06
Ok
pixel