Piłka gimnastyczna – wszechstronne zastosowanie

 

 

Piłka gimnastyczna to wszechstronny przyrząd do treningów (wymyślony przez szwajcarskich fizjoterapeutów), takich jak wzmacnianie, rozluźnianie, rehabilitacja, ćwiczenia kondycyjne czy korekcyjne. W sklepach znajdziemy ogromny wybór piłek gimnastycznych - różniących się kształtem, kolorem, rozmiarem, materiałem... To sprzęt, który ma pozytywny wpływ na nasz kręgosłup, odporność na stres, zwiększenie ruchomości stawów i wiele, wiele innych właściwości prozdrowotnych.

 

To między innymi dzięki tym zaletom piłka do ćwiczeń jest coraz bardziej popularna i decydują się na nią nie tylko fanki zajęć grupowych, ale i osoby, które chcą ćwiczyć w domu. Dużą zaletą jest również fakt, że ćwiczyć na nich można bez względu na płeć, wiek, wagę i wzrost.

 

 

Co dają regularne ćwiczenia z piłką gimnastyczną?

 

Przede wszystkim piłka gimnastyczna niejako wymusza większą pracę naszych mięśni, ponieważ piłka utrudnia utrzymanie równowagi. Treningi wzmacniają mięśnie głębokie, ćwiczenia z piłką to doskonała profilaktyka dla naszego kręgosłupa. Regularne ćwiczenia pomogą nam także zwiększyć siłę, ruchomość stawów, zredukować tkankę tłuszczową, zredukować stres i napięcie, poprawić funkcjonowanie narządów wewnętrznych.


Piłka do ćwiczeń – rodzaje


Piłka do ćwiczeń ma tak naprawdę kilka typów do wyboru, między innymi

  • piłka: fitnessowa (najbardziej wpływa na rzeźbienie oraz wzmocnienie mięśni, zmniejsza cellulit, reguluje oddech, poprawia na lepsze zachowanie równowagi i umacnia kręgosłup. Jeśli chce się urozmaicić standardowe ćwiczenia, to można do piłki dokupić ciężarki – wtedy efekty, które osiągamy będą jeszcze bardziej widoczne),
  • klasyczna piłka gimnastyczna – wykonana z gumy PCV, przeznaczona do wszystkich rodzajów ćwiczeń,
  • piłka gimnastyczna ABS – wykonana z tworzywa (pianki) ABS, jest to materiał bardzo trwały na przebicie do masażu (można na nich wykonywać dokładnie takie same ćwiczenia, jak na wersji przeznaczonej do fitnessu, ale mamy o jedną korzyść więcej – wypustki znajdujące się na piłce sprawiają, że nasze krążenie jest bardziej pobudzone a osoba ćwicząca jest bardziej wypoczęta, ponieważ jej ciało jest wymasowana),
  • wersja z uchwytami (to najbardziej dziecięca wersja, można na niej skakać, ma bardzo dobry wpływ na kręgosłup i stawy, a dodatkowo ma wpływ na mięśnie rąk i ramiona),
  • piłka gimnastyczna „mini” – w małym rozmiarze, stosowana w rehabilitacji i ogólnorozwojowych ćwiczeniach .

 

 

Warto jednak zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonana – nie warto oszczędzać na tym produkcie, ponieważ w tym przypadku cena idzie w parze z jakością – najlepiej jest postawić na PCV. Im cieńszy materiał, tym piłka będzie mniej trwała.

Jak ćwiczyć na piłce gimnastycznej?


Oczywiście dużo zależy od tego, na jakie ćwiczenia się ktoś zdecyduje (i co chce się przez to osiągnąć), ale bardzo ważne jest to, żeby niezależnie od trybu naszego treningu wykonywać wszystko poprawnie – tylko wtedy osiągnie się zauważalne efekty. Na piłce można ćwiczyć tak szeroką gamę, że bez problemu pobudzi się praktycznie wszystkie mięśnie. Co najlepsze, oprócz wszystkich wykonywanej na nich brzuszków, podnoszenia nóg, innych partii ciała lub samej piłki, można również najzwyczajniej w świecie siedzieć podczas czytania książki lub oglądania telewizji (kształtujemy wtedy prawidłową postawę ciała, a także odruchowo wykonujemy jakieś ruchy). Piłka gimnastyczna pomaga wykazać się kreatywnością, bo oprócz polecanych przez ekspertów ćwiczeń można również wymyślić coś sami. Bardzo istotne jest, aby piłkę wybrać stosownie do wzrostu, bo jeśli będzie ona niewłaściwie dobrana, trening okaże się nieefektywny i będziemy także narażeni na kontuzje. Napompuj piłkę i usiądź na niej - kąt między udem a podudziem powinien wynosić 90 stopni.  

Piłki do ćwiczeń

( ilość produktów: 108 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 2994 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-13
Wszystko ok ,produkt zgodny z opisem.
2024-04-11
Super !
pixel