Zima nie taka zła, jak się wydaje!

Zima większości osób kojarzy się głównie z niskimi temperaturami, ciepłymi ubraniami, swetrami czy grzaniem się przed kominkiem. Istnieją jednak tacy, którzy nie mogą doczekać się tej pory roku – są to szczególnie miłośnicy sportów zimowych, np. łyżwiarstwa czy snowboardingu. Od małego jednak każdy spotyka się z takim sportem jak saneczkarstwo. W końcu kto nigdy nie jeździł na sankach? Jeżeli ktoś chce sprawić sobie lub swojemu dziecku przyjemność, powinien zakupić sanki lub nartosanki – gwarantujemy, że zabawa z jazdy będzie ogromna!

Sanki - co warto o nich wiedzieć?

Sanki, ślizgacze i nartosanki to doskonały prezent dla dzieci i nastolatków. Jazda na tym sprzęcie po śniegu może nawet pozwolić zapomnieć o zimnie i mrozie i z pewnością sprawi, że dzieciaki nie będą siedzieć przed komputerem w domu! Wybór sprzętu, jakim są sanki i nartosanki może początkowo przyprawić o prawdziwy zawrót głowy – czym one się od siebie różnią? Poniżej znajduje się kilka istotnych informacji.


Sanki drewniane, ale nie tylko, czyli rodzaje sanek

Sanki drewniane to nie jedyne rodzaj sanek, jakie możemy spotkać w sklepach. Wyróżnić można bowiem kilka rodzajów tego sprzętu. Do najpopularniejszych z pewnością należą sanki do ciągnięcia po śniegu. Istnieją jednak także modele uniwersalne oraz te do zjeżdżania z górki.

  • Sanki do ciągnięcia, sanki z oparciem – posiadają one spłaszczone płozy (szerokość: 2 – 3 cm), które pozwalają na swobodną jazdę. Niektóre modele posiadają oparcie – jest to oczywiście wygodne, jednak niekoniecznie musi przyspieszać jazdę. Dużą zaletą sanek z oparciem jest większe bezpieczeństwo i komfort jazdy. Podobnie jest z „podnóżkami”, na które dziecko lub nastolatek może położyć stopy. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy sanki te posiadają miejsce na sznurek lub czy zostały wyposażone w drążek - w końcu za coś trzeba je ciągnąć po śniegu.
  • Sanki do zjeżdżania z górki, jak sama nazwa wskazuje, używane być powinny do jazdy z gór, pagórków czy lekkich wzniesień (tu należy pamiętać przede wszystkim o znalezienie bezpiecznego miejsca!). Czym one się różnią od poprzedniego modelu? Sanki te posiadają lekko zakrzywione płozy w górę oraz zaokrąglony kształt. Sanki te powinny być lekkie - tak, aby zjazdy były szybkie.
  • Sanki uniwersalne nadają się zatem zarówno do zjeżdżania, jak i do ciągnięcia po śniegu. Powinny posiadać oparcie (w celach bezpieczeństwa), jak i lekko zadarte ku górze płozy.

Na co zwrócić uwagę podczas kupna sanek?

Istotne jest także zwrócenie uwagi na dopuszczalne obciążenie sprzętu – dzięki temu pojawia się pewność, że sprzęt ten się nie połamie i zepsuje. W sklepach znaleźć można modele z obciążeniem od 35 kg - typowe sanki dla dzieci, jak i do 150 kg.

Ważne, by zwrócić uwagę także na materiał, z jakiego został wykonany dany model sanek. Najczęściej spotykane w sklepach sanki drewniane, powinny posiadać także ochraniacze z metalu. Istotne jest także to by modele te posiadały zaimpregnowane drewno – dzięki temu niegroźne stają się drzazgi. Drewno nie powinno być także cienkie – może to grozić szybkim zużyciem się sanek. Można dostać także sanki plastikowe (np. nartosanki). W tym przypadku należy zwrócić uwagę na grubość materiału – zbyt cienki plastik szybko się łamie.

Nowoczesne sanki – nartosanki - co to jest?

Od dłuższego czasu na rynku dostępne są sanki z płozami i kierownicą, noszące nazwę nartosanek. Są to wyroby o wiele cięższe i bardziej wytrzymałe od tradycyjnych modeli. Ponadto wyposażone w kierownicę i specjalny hamulec, pozwalają na dużą kontrolę zjazdu, począwszy od kierunku a skończywszy na osiąganej prędkości. Dodatkowo mogą posiadać amortyzator z przodu, mający za zadanie tłumienia drgań podczas zjazdu. Nartosanki są droższe o kilka razy od zwykłych sanek, ale zapewniają więcej frajdy z jazdy oraz większe bezpieczeństwo.

Sanki dla dzieci i nie tylko - producenci i ceny

Nie da się ukryć, że sanki dla dzieci można kupić nawet w supermarketach. Są to jednak zazwyczaj produkty, które nie są wysokiej jakości. Tradycyjne sanki można kupić od około 59 zł. Modele te są bezpieczne – produkowane przez dobre, sportowe marki. Dużo droższe są natomiast nartosanki – ich koszt zaczyna się od około 330 zł do nawet 800 zł. W tym przypadku zdecydowanie należy zwrócić uwagę na producenta – powinny być nią marki sportowe, np. Stiga czy Spokey.

Oczywiście można dokupić także pojedyncze elementy do sanek, np. oparcie lub metalowe płozy – ich koszt nie powinien przekraczać kosztu całych sanek. Oczywiście przed ich kupnem trzeba dokładnie dopasować je do konkretnego modelu sanek.

Sanki i nartosanki

( ilość produktów: 3 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3122 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-14
polecam
2024-06-11
Wszystko OK
pixel