Piłka rehabilitacyjna  - czym jest i do czego służy?

Słysząc słowo "piłka" na myśl przychodzą nam różnego rodzaju gry zespołowe, jak piłka nożna, czy siatkówka, w której piłka stanowi podstawowe akcesorium do rozgrywek. Piłki odnalazły też także zastosowanie w rehabilitacji. Piłka rehabilitacyjna nazywana jest również fitballem. Stosuje się ja z powodzeniem w wielu ćwiczeniach sportowych i medycznych, mających na celu odzyskanie sprawności lub jej wzmocnienie. Piłki do rehabilitacji są wykonane ze specjalnego, mocnego materiału, który niweluje ryzyko jej zniszczenia, a także dobrze przyczepia się do podłoża.

Piłka rehabilitacyjna - zastosowanie

Piłka rehabilitacyjna wykorzystywana jest do ćwiczeń zapewniających ciału równowagę. Angażowane są zarówno mięśnie, stawy i ścięgna. Piłkę rehabilitacyjną można zastosować w treningach fitness i ćwiczeniach ogólnorozwojowych. Innym zastosowaniem piłki rehabilitacyjnej, jak sama nazwa wskazuje, jest rehabilitacja, czyli ćwiczenia mające na celu odzyskanie i wzmacnianie sprawności.

Podstawowym zastosowaniem piłki rehabilitacyjnej są ćwiczenia kręgosłupa. Można jej używać jako zamiennika dla krzesła - piłka do rehabilitacji posiada balans, dzięki czemu siedzenie na niej zmniejsza obciążenie kręgosłupa i niweluje dolegliwości bólowe. Stosując piłkę rehabilitacyjną do siedzenia, jednocześnie uruchamiamy do działania inne mięśnie - brzucha i grzbietu, które pomagają utrzymać właściwą postawę, a kręgosłup w tym czasie odpoczywa. Jest to działanie mające na celu m.in. korygowanie wad postawy.

Ćwiczenia z wykorzystaniem piłki rehabilitacyjnej zwiększają także ruchomość stawów, są pomocne przy niektórych schorzeniach neurologicznych. Z powodzeniem mogą ja stosować kobiety w ciąży (piłka do rehabilitacji zmniejsza napięcie obciążonego kręgosłupa), a także osoby starsze. Treningi ogólnorozwojowe z wykorzystaniem piłki do rehabilitacji mogą być stosowane przez każdego, komu zależy na właściwej postawie oraz aktywacji mięśni i stawów.

 

Piłka rehabilitacyjna z kolcami (sensoryczna)

Piłka z kolcami (zwana także piłką sensoryczną) to rodzaj piłki rehabilitacyjnej, wyposażonej w specjalne wypustki (kolce). Używa się jej do odzyskiwania/poprawiania czucia – receptory dotykowe je wyzwalają. Piłka z kolcami poprawia także krążenie krwi. Jest często stosowania w rehabilitacji osób i dzieci niepełnosprawnych. Kolce są gumowe, nie wyzwalają dolegliwości bólowych, a jedynie delikatnie masują. Sprawdź ofertę piłek rehabilitacyjnych dostępnych w naszym sklepie sportowym!

Piłki rehabilitacyjne

( ilość produktów: 25 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3076 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
Polecam. Wszystko przebiegło pomyślnie.
2024-05-06
Super
pixel