Boks - popularny sport na pięści

 

Boks jest bardzo popularną, jedną z wielu dyscyplin sportów walki, w której do starcia stają dwaj zawodnicy. Walczą oni ze sobą na ringu, a ich jedynym orężem są własne pięści. Jest to sport znany już os starożytnej Grecji i Rzymu, gdzie stawano na arenie igrzysk olimpijskich do walki ku uciesze widzów. Niestety pierwotnie walki były bardzo brutalne i bardzo często kończyły się śmiercią śmiałków. W dzisiejszych czasach unowocześniono walki bokserskie i wprowadzono wiele ograniczeń, jednakże nie jest tajemnicą, że walka na ringu przynosi wiele kontuzji i złamań. Zawodnicy stający do walki na ringu, podobnie jak w przypadku wszystkich innych dyscyplin sportowych, muszą być dobrze do tego przygotowani i wytrenowani. Elementem, który pomaga trenować bokserom jest gruszka bokserska, o której więcej poniżej.

 

Czym jest gruszka bokserska?

Gruszka bokserska jest jednym z rodzajów worka bokserskiego, przeznaczonego do treningu. Jest to w istocie skórzany worek, który kształtem przypomina gruszkę a potocznie zwany jest kukurydziakiem. Jego średnica to około 25 cm a wysokość 35 cm. Wypełniony jest grochem, kukurydzą, ścinkami szmat lub kawałkami gumy. Przeznaczony jest do ćwiczeń ciosów, zadawanych w głowę przeciwnika. Gruszki bokserskie pomagają wypracować uderzenia podbijające, choć można na nich z powodzeniem trenować każdą technikę bokserską a duże mogą ważyć nawet 30- 40 kg.

Gruszki bokserskie

Chyba każdy przynajmniej na filmach widział, na czym polega trening bokserski. Oprócz ćwiczeń rozwijających siłę zawodnika, skupiony jest on głównie na wykorzystaniu poszczególnych sprzętów dla bokserów. Do jednych z nich należy gruszka bokserska, która pozwala na trening prawidłowej techniki zadawania uderzeń i ciosów. Jaką gruszkę bokserką kupić? Poniżej znajduje się kilka porad, które przydadzą się nie tylko amatorom boksu.

Gruszki treningowe - rodzaje

W świecie sportowców i bokserów wyróżnia się głównie trzy rodzaje gruszek treningowych, a są to:

Gruszka bokserska stojąca: jak sama nazwa wskazuje, worek ten umieszczony jest na stojącej sprężynie z solidną podstawą. Podstawa ta zazwyczaj wypełniona jest wodą lub piaskiem – tak, aby jej duży ciężar nie pozwalał na przemieszczanie się gruszki do boksu nawet po bardzo mocno zadanym ciosie. Zaletą tego modelu jest regulacja wysokości gruszki: może być przeznaczona dla więcej niż jednego zawodnika bez znaczenia czy różnią się oni 2 cm wysokości czy nawet 20 cm. Gruszka bokserska stojąca jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy nie dysponują wystarczającą ilością miejsca we własnym domu, ponieważ są mniejsze od standardowych worków.


Gruszka bokserska podwieszana:
modele te zawieszane są zazwyczaj do sufitu za pomocą specjalnych haków dołączonych do przedmiotu. Czasami można spotkać gruszki do boksu mocowane zarówno do sufitu, jak i podłogi, co zwiększa ich stabilizację. Wadą tego rodzaju przedmiotu jest konieczność posiadania specjalnego miejsca na suficie, w którym można go powiesić.


Gruszki bokserskie wiszące na platformie
: Jest to podobny rodzaj gruszki do poprzedniej, jednak przeznaczony dla profesjonalistów. Platforma bokserska wykonana jest zazwyczaj ze stali szlachetnej. Gruszka wisząca na platformie może być zawieszona także w domu, jednak jej talerz ma co najmniej średnicę około 60 cm, dlatego najlepiej umieścić ją w domowej siłowni.

Ćwicz refleks - gruszka refleksówka

Gruszka refleksówka to szczególny rodzaje gruszki treningowej, której zadaniem, jak sama nazwa wskazuje, jest ćwiczenie refleksu i technik unikania ciosów. Treningi na gruszce refleksówce poprawiają także szybkość, celność uderzeń i wyczucie dystansu.

Ceny i producenci gruszek bokserskich

Wiszące gruszki treningowe można kupić już od 50 zł – przed zakupem należy jednak zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wykonana. Najlepsze modele wykonane są ze skóry naturalnej. Gruszki bokserskie stojące kosztują około 300 – 400 zł. Warto zwrócić uwagę także na producentów – do najpopularniejszych należą: Everlast, Allrigt czy Spokey.

Gruszki Bokserskie

( ilość produktów: 15 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3118 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-08
Polecam, szybko i sprawnie
2024-06-06
Wszystko ok ,polecam.
pixel