Nordic Walking zapoczątkowany został w Finlandii w 20. latach ubiegłego wieku i początkowo służył jako trening dla narciarzy biegowych. To sportowa forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Popularność tej rekreacji zaczęła systematycznie wzrastać po publikacji Marko Kantaneva w 1997 r., w której opisał ten sport. Nordic Walking to sport bardzo uniwersalny. Można go uprawiać niezależnie od wieku, kondycji, czy pory roku. Nie musimy być fanami adrenaliny i szybkości, a mimo to możemy prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia, w czym idealnie pomoże właśnie Nordic Walking. 

 

Kije Nordic walking – korzyści dla Twojego organizmu

 

Ćwicząc z kijami Nordic Walking angażujemy i wzmacniamy wiele partii mięśni: klatki piersiowej, bicepsy, mięśnie brzucha i ramion. Regularne uprawianie Nordic Walking ułatwia wchodzenie na wyższe tereny, rozwija wytrzymałość ramion, wspomaga spalanie kalorii oraz odciąża stawy. Oprócz tego wiele badań wykazało, że uprawianie tej rekreacji wykazuje również szereg właściwości zdrowotnych, takich jak sprawniej działający układ oddechowy, sercowo- naczyniowy, łagodzenie napięcia mięśniowego, zwiększenie mobilności górnego odcinka kręgosłupa. Poprawia się także nasza postawa, równowaga i stabilność.

 

Kijki do Nordic walking – charakterystyka

 

Kije do Nordic Walking są często mylone z kijami trekkingowymi, a jest między tymi dwoma rodzajami zasadnicza różnica. Kije do Nordic Walking posiadają smukłą budowę, wygiętą w górnej części pod delikatnym katem. Posiadają dopasowaną do dłoni rękawiczkę, która utrzymuje kij we właściwym położeniu. Groty z kolei posiadają zaostrzone końcówki, mające za zadanie przyczepić się podczas marszu do podłoża. W związku z tym, że kije do Nordic Walking są lżejsze i nie posiadają funkcji przydatnych w trudnych i wymagających terenach, można je wykorzystywać wyłącznie do marszów. W innym wypadku zabierając kij do Nordic Walking w góry możemy sprowadzić na siebie nie lada niebezpieczeństwo.

 

Kije Nordic Walking regulowane, (kije nordic walking składane) i kijki do nordic walking teleskopowe

 

Kije Nordic Walking regulowane to rodzaj sprzętu łatwego w transporcie, co jest szczególnie przydatne w podróży. Najważniejszą zaś funkcją tego typu kijów jest możliwość dopasowania ich do każdego wzrostu. Dzięki temu z regulowanych kijów Nordic Walking mogą korzystać zarówno najmłodsi, jak i dorośli użytkownicy. Ten typ kijów charakteryzuje się też wyjątkową lekkością. To odpowiedni sprzęt do marszu zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Kije Nordic Walking składane wyposażone są w mocny system skręcania, co jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest bardzo przydane dla podróżników. Ten typ kijków charakteryzuje się tym, że złożone są z kilku rurek. Teleskopowe kije do Nordic Walking są odporne na wstrząsy, dzięki wykorzystaniu do ich produkcji materiału aluminium. Oprócz tego mają doskonałą przyczepność do twardego podłoża, a dzięki ergonomicznej rączce kij bardzo dobrze leży w dłoni.
 

Kije Nordic walking – jak dobrać odpowiednie

Dla każdego, kto chce przemieszczać się po terenie razem z kijkami nordic walking, powinna być istotna ich długość. Jak ją dobrać? Osoby chcące wybrać idealny model do rekreacyjnych przechadzek muszą pomnożyć liczbę wzrostu razy 0,66. Dla profesjonalistów poleca się pomnożenie jej przez 0,68. Innym pomysłem na dobór kijów do swojej wysokości jest ich przymiarka. Jest ona jednak możliwa jedynie podczas kupna sprzętu w sklepach stacjonarnych. Osoba taka musi zacisnąć dłoń na rękojeści kijka – jeżeli łokieć zgięty jest pod kątem 90 stopni, kij jest odpowiedni. Produkuje się głównie kije o stałej ich długości – od około 100 cm do 130 cm. Dodatkowo istotny jest dobór odpowiednich rękawiczek z otworem, które pozwalają na swobodny ruch przesuwania kija w dłoni i jego powrót przy wykonywaniu odpowiedniego ruchu.

Ceny i producenci kijów w sklepie internetowym

Kije do nordicwalking można kupić już od 70 zł – są to modele z pewnością wystarczające nawet dla osób zajmujących się tym sportem zawodowo. Najdroższe kije kosztują około 110 zł. Można kupić także kije trekkingowe, na które trzeba wydać ok. 40 zł (służą one do chodzenia po górach).  

Kije Nordic Walking

( ilość produktów: 22 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3137 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Szybka realizacja zamówienia, polecam
2024-06-18
POLECAM
pixel