Mięśnie brzucha nie tylko świadczą o wysportowanej sylwetce i ładnie się prezentują, ale również odgrywają istotną rolę dla funkcjonowania naszego ciała - od ochrony narządów wewnętrznych aż po utrzymywanie prawidłowej postawy i odciążenie kręgosłupa. Z tego względu sprzęt do ćwiczeń brzucha jest podstawowym wyposażeniem nie tylko siłowni, ale również powinien być obiektem zainteresowania każdego dbającego o zdrową sylwetkę.


Sprzęt do ćwiczenia mięśni brzucha - rodzaje


Najprostszym jako sprzęt do ćwiczeń na brzuch jest tzw. twister. Jest on relatywnie tani, co pozwala każdemu na nabycie swojego egzemplarza. Zasada działania w skrócie polega na stymulowaniu pracy mięśni skośnych, poprzez wykonywanie skrętnych ruchów tułowiem stojąc lub siedząc. Ułatwi nam to trening tych trudnych do ćwiczenia drobnych, acz niezmiernie istotnych dla prawidłowej postawy mięśni. Ćwiczenia możemy wykonywać z różną intensywnością i szybkością, w zależności od stopnia zaawansowania. Niektóre z nich mają wbudowane liczniki, które pozwalają nam zauważać osiągnięte postępy.


Innym powszechnie spotykanym rodzajem w kategorii sprzęt do ćwiczeń na brzuch jest kółko do ćwiczeń. Umożliwia ono skuteczną stymulację mięśnia prostego brzucha, który jest najmocniejszym z tej grupy mięśni. Ćwiczenie z jego użyciem jest relatywnie proste do wykonania - polega na "jeżdżeniu" kółkiem po podłodze, będąc podpartym jedynie na stopach i na uchwytach kółka właśnie. Jest to ćwiczenie o wysokiej intensywności, uruchamiające nie tylko mięsień prosty, ale i prostownik grzbietu.

Jeszcze innym rodzajem sprzętem do ćwiczenia brzucha jest urządzenie typu Crunch, które szczególnie sprawdzi się w przypadku bardziej początkujących osób. Pozwala on na wygodne wykonywanie ćwiczeń w pozycji siedzącej. Ćwiczenie polega na przyciąganiu uchwytów maszyny do siebie, co zmusza do pracy mięsień prosty, jak i prostownik grzbietu. Dzięki regulacji obciążenia pozwala na rozwój również osobom bardziej zaawansowanym.

Jeszcze inną kategorią sprzętów, wspierającą nie tylko tę partię, ale i pozwalającą ćwiczyć całe ciało są symulatory wspinaczki i wielofunkcyjne atlasy do ćwiczeń, pozwalające kompleksowo i w zrównoważony sposób ćwiczyć brzuch, jak i całe ciało, z mięśniami głębokimi włącznie.


Sprzęt do ćwiczeń brzucha - jak ćwiczyć?


Niezależnie od wybranego ćwiczenia czy sprzętu zawsze należy utrzymywać właściwą postawę. Ważne jest, by mięśnie brzucha lędźwi i szyi pozostawały w napięciu przez cały zakres wykonywanego ruchu. Powinno się zawsze wykonywać ćwiczenia powoli, czując pracę mięśni i wykonując je poprawnie technicznie. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych i szkodliwych przeciążeń kręgosłupa.


Sprzęt do ćwiczenia brzucha - od czego zacząć?

 

Najbardziej budżetowa opcja, pozwalająca na kompleksowe ćwiczenia to np. zakup kółka do ćwiczeń i twistera. Przy dokładnym wykonywaniu ćwiczeń pozwolą nam one na gruntowne stymulowanie całego pasa przedniego, wraz z prostownikiem grzbietu, co będzie dobrym początkiem w pracy nad brzuchem. W miarę postępów warto urozmaicić ćwiczenia, dokupując kolejne urządzenia.


Sprzęt do ćwiczeń na brzuch - korzyści


Wciąż najpopularniejszym ćwiczeniem na brzuch w Polsce pozostają brzuszki. Jednak są one niezbyt wskazane dla osób bez dobrych nawyków w zakresie czucia mięśniowego, jak i techniki wykonywanych ćwiczeń. Dzięki stosowaniu anatomicznie zaprojektowanych sprzętów możemy bezpiecznie zacząć, nawet bez jakiegokolwiek doświadczenia.

 

Sprzęt do ćwiczeń brzucha

( ilość produktów: 7 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3094 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Obsługa szybka, bez uwag.
2024-05-18
Bardzo dobry sklep,szybka i sprawna obsługa
pixel