Atlas treningowy – który wybrać?


Atlas do ćwiczeń siłowych to doskonały sposób na siłownię w zaciszu swojego domu. Atlasy do ćwiczeń zyskują coraz większą popularność, ponieważ dzięki temu bezpiecznemu i wielofunkcyjnemu urządzeniu można przeprowadzić profesjonalny trening siłowy. Zanim dokonasz jednak zakupu takiego sprzętu, powinieneś zrobić rzetelne rozeznanie, ponieważ istnieją atlasy do ćwiczeń przeznaczone tylko do użytku domowego. Często nie ma potrzeby wydawać więcej pieniędzy na sprzęt, który można użyć jedynie siłowni. Należy również zwrócić uwagę na jakość, ponieważ te tańsze często wyprodukowane są z kiepskich materiałów.


Atlas do ćwiczeń - wielofunkcyjność

Atlas do ćwiczeń to wielofunkcyjne urządzenie, które używane jest zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Choć wiele osób twierdzi, że sprzęt używany przez kobiety nie musi posiadać dodatkowych funkcji, jest to spory błąd. Należy pamiętać, że zarówno kobieta, jak i mężczyzna mogą wykonywać te same ćwiczenia przy pomocy tych samych elementów atlasu do ćwiczeń – istotą staje się tutaj natomiast odpowiednie dopasowanie treningu do masy ciała oraz możliwości osoby ćwiczącej.

Dla osób posiadających małą przestrzeń domowej siłowni, polecany jest atlas do ćwiczeń składany. W tym przypadku należy jednak sprawdzić także, ile miejsce zajmuje sprzęt po jego rozłożeniu. Osoby, które chcą uniknąć hałasu podczas ćwiczeń, powinny wybrać urządzenie, w którym obciążniki oblane są plastikiem.


Atlas do ćwiczeń w domu - czym się różnią poszczególne modele?


Atlasy do ćwiczeń w domu różnią się między sobą przede wszystkim elementami, w które są wyposażone. Podstawowe (nawet te najtańsze) sprzęty muszą posiadać siedzenie, ławeczkę (z wysokim oparciem), wieżę wyciągową oraz wyciągi: górny i dolny. Jeśli ktoś chce kupić sprzęt, na którym będzie ćwiczył przez kilka godzin dziennie, powinien wybrać także ten z wygodnym siedzeniem (np. podwójnym). Jeśli sprzęt ma służyć dla jednej, wybranej osoby można kupić atlas do ćwiczeń bez regulacji „krzesełka”, jednak zdecydowanie lepszym pomysłem jest zakupienie sprzętu z możliwością zmiany wysokości siedzenia.

Kupując atlas do ćwiczeń w domu, nie można zapomnieć o bezpieczeństwie. Najlepsze będą sprzęty posiadające europejską normę bezpieczeństwa (oznaczenie: EN957). Sprzęty o opływowym kształcie także gwarantują większe bezpieczeństwo podczas ćwiczeń.


Jakie ćwiczenia można wykonywać na atlasie treningowym?


Sprzęt ten pozwala na wzmocnienie wielu partii ciała. Atlasy treningowe kojarzą się głównie z ćwiczeniami górnych partii ciała, a szczególnie mięśni rąk i klatki piersiowej. Urządzenia te pozwalają jednak także na wzmocnienie innych mięśni naszego ciała. Są nimi dokładnie:

  • Klatka piersiowa,
  • Barki,
  • Bicepsy i tricepsy,
  • Mięśnie brzucha,
  • Mięśnie grzbietu,
  • Mięśnie ud,
  • Pośladki.

Wynika z tego, że posiadając atlas do ćwiczeń we własnej, domowej siłowni, można jednocześnie ćwiczyć wiele partii ciała, dzięki czemu nie trzeba wydawać majątku na kilka różnych sprzętów.


Każdy trening na takim sprzęcie powinien jednak być dobrze przemyślany, podzielony na kilka części. Jeśli chce się, by trening był wykonany w pełni bezpiecznie dla naszego ciała, na początku ćwiczenia powinny obejmować duże grupy mięśniowe, czyli np. klatkę piersiową. Następnie w treningu biorą udział przeciwstawne grupy mięśni, wykonujące ćwiczenia wzmacniające. Ważne by stale ćwiczyć te same mięśnie za pomocą różnych ćwiczeń. W Internecie znajduje się wiele przypisanych treningów siłowych na atlasy treningowe – by mieć pewność, że naszemu ciału nic nie grozi, warto wcześniej zapoznać się z każdym treningiem i dopasować go do swoich możliwości. Jeśli istnieje taka szansa, można go także skonsultować z trenerem na pobliskiej siłowni lub na forach internetowych.


Ceny i producenci atlasów treningowych


Nie da się ukryć, że kupno takiego sprzętu należy dobrze przemyśleć. Jest to bowiem dość duża inwestycja, jednak gdy naszym celem jest uzyskanie dobrej sylwetki, atlasy treningowe z pewnością nam na to pozwolą. Sprzęt można kupić już za około 1 000 zł, a ich ceny sięgają aż do kilkudziesięciu złotych. Niestety – najtańsze modele z pewnością nie posłużą w domu zbyt długo, dlatego warto zwrócić uwagę na modele wykonane z lepszych materiałów. Oczywiście na potrzeby domowego użytku nie potrzeba kupować aż tak drogiego sprzętu, jednak warto zorientować się wcześniej, jakie dodatkowe funkcje posiada dane urządzenie. Wśród producentów atlasów do ćwiczeń można spotkać takie marki jak np.: Hop-Sport, Pliant, Hammer czy Master-Sport.

Atlasy do ćwiczeń

( ilość produktów: 30 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3094 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-28
Jestem super zadowolona. Zamówienie zrealizowane błyskawicznie, zwrot produktu(okazał się za duży) bez problemowy, pieniądze wróciły na konto w ciągu kilku godzin. Nowy produkt zamówiony w innym rozmiarze również błyskawicznie dostarczony. Jestem bardzo zadowolona z zamówienia w tym sklepie. Super obsługa.
2024-05-22
Zgodnie z zamówieniem
pixel