Ergometr wioślarski – co to za urządzenie?

 

Wioślarz treningowy, nazywany również ergometrem wioślarskim to urządzenie, które pozwala na ćwiczenie całego ciała, nie tylko pod kątem kondycji czy wytrzymałości, ale również siły. Podczas treningu zaangażowane jest aż 95% wszystkich mięśni, a taką wartość uzyskujemy przy bardzo niewielu innych aktywnościach. Nogi, brzuch, grzbiet, pośladki, ramiona, klatka piersiowa – wszystkie te grupy muszą zostać zaprzęgnięte do pracy, by odtworzyć ruchy charakterystyczne dla wiosłowania na wodzie, bo właśnie takie wioślarz treningowy imituje. Ergometr to wspaniałe urządzenie, dzięki czemu możemy uzyskać kompleksowy trening całego ciała i wzmocnić organizm. Ergometr wioślarski często można spotkać w salach gimnastycznych szkół wyższych, na siłowniach, ale można go mieć także w domu i ćwiczyć wtedy, kiedy mamy na to ochotę.  

 

Ergometr wioślarski - same zalety

 

Choć ergometr zajmuje nieco miejsca, większość osób ma możliwość umieszczenia go w swoim mieszkaniu. Jego praca jest cicha, dlatego trenując, mamy możliwość jednoczesnego oglądania ulubionego programu w TV czy słuchania muzyki. Nie będziemy również przeszkadzać innym domownikom. Ergometr wioślarski nie obciąża nadmiernie stawów, dlatego nadaje się dla osób w różnych grupach wiekowych. Tym bardziej, że to trenujący reguluje opór i ustala intensywność treningu. Co więcej, ćwiczenia na tym sprzęcie pomagają pozbyć się napięcia z pleców czy ramion. Jest to zatem trening zarówno bezpieczny, jak i przynoszący wymierne korzyści. Ponieważ na wioślarzu treningowym pracuje całe ciało, a jednocześnie, przy regularnych treningach szybko poprawia się kondycja, możemy w krótkim czasie wzmocnić i ujędrnić nasze mięśnie. W połączeniu z odpowiednią dietą trening pomoże nam również schudnąć. Warto wziąć pod uwagę treningi na ergometrze, jeśli poważnie myślimy o zmianach – zarówno w organizmie, jak i w psychice. Wysiłek włożony w trening na ergometrze wyzwoli endorfiny, więc poprawie ulegnie także nastrój i stan psychiczny.

 

Wioślarz treningowy – technika najważniejsza!

 

Jak w każdym urządzeniu, także i tutaj liczy się odpowiednia technika ćwiczeń. Im lepiej będzie dopracowana, tym lepsze osiągniemy efekty. Ruch wykonywany na wioślarzu treningowym składa się z czterech faz: chwytu, przyciągania, odchylenia i powrotu. W sieci bez problemu znajdziemy filmiki instruktażowe, warto jednak pamiętać o najważniejszym: nasze ruchy muszą być płynne – bez szarpania i baz bezwiednego puszczania wiosła. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo, bo wykonując płynne ruchy, minimalizujemy ryzyko kontuzji. Należy także pamiętać, że podobnie jak w przypadku innych treningów – nie możemy na początek przesadzać, szczególnie jeśli na co dzień nie wykonujemy za wiele ćwiczeń fizycznych. Trening z wykorzystaniem ergometru należy dobrać do swoich możliwości.

 

Wioślarz magnetyczny – doskonały wybór

 

Wioślarz magnetyczny to klasa sama w sobie. Urządzenia tego typu wyposażone w system oporu i koło zamachowe pozwalają wybrać taki rodzaj treningu, jaki najbardziej nam odpowiada. Większość dobrych wioślarzy magnetycznych ma na wyposażeniu komputer, z którego odczytamy najważniejsze parametry treningu, jak choćby ilość straconych kalorii, czas czy liczbę powtórzeń (wszystkich oraz „na minutę”). Wiele z nich posiada ponadto wbudowane programy treningowe. Jednak co najważniejsze, zarówno opanowanie samej obsługi wioślarza magnetycznego, jak również techniki ćwiczeń nie zajmują dużo czasu i każdy bardzo szybko je opanuje. Potem pozostaje już tylko regularny (to najważniejsze!) trening, powiązany ze stałym zwiększaniem tempa i/lub oporu, a niebawem zauważymy całą gamę pozytywnych zmian – nie tylko w naszym ciele, ale i w naszej głowie. Bo wioślarz treningowy to prawdziwa maszyna do uwalniania endorfin. Kupując ergometr wioślarski należy zwrócić uwagę na to, aby urządzenie było wykonane z wysokiej jakości materiałów – wszak bezpieczeństwo powinno znajdować się zawsze na pierwszym miejscu!

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą ergometrów wioślarskich!      

Wioślarze

( ilość produktów: 13 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3094 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Super szybko
2024-05-17
Wszystko zgodne z opisem. Jesteśmy zadowoleni.
pixel