Drabinki do ćwiczeń - krótka historia

 

Trudno wyobrazić sobie szkolną salę gimnastyczną bez drabinek. To jeden z najstarszych przyrządów do ćwiczeń, który współcześnie świetnie sprawdza się również na najnowocześniejszych siłowniach, placach zabaw, w przychodniach rehabilitacyjnych czy po prostu w domach. Nic dziwnego – drabinki gimnastyczne to chyba jeden z najbardziej uniwersalnych zestawów sportowych.

 

 

Mało kto wie, że drabinki do ćwiczeń zostały wynalezione w XIX wieku przez szwedzkiego poetę i nauczyciela szermierki Pehra H. Linga. Dziś pewnie złapałby się za głowę widząc niektóre ewolucje wykonywane na drabinkach przez wysportowanych wielbicieli jego wynalazku. Ling nie mógł przypuszczać też jak wielka będzie skala pozytywnych skutków ćwiczeń na „jego” drabinkach gimnastycznych.

 

 

Drabinka do ćwiczeń - dla ciała i ducha 

 

 

Wszystko zaczęło się od tego, że Ling postanowił stworzyć taki system ćwiczeń fizycznych, który będzie sprzyjał rozwojowi nie tylko ciała ale i ducha. Marzył on o efekcie ćwiczeń w postaci rozwoju harmonijnej osobowości Szwedów, odzyskania przez nich siły i woli, z których słynęli ich przodkowie. Dzięki Lingowi w 1813 roku powstał Centralny Instytut Gimnastyki, pierwsza szwedzka uczelnia kształcąca przyszłych nauczycieli kultury fizycznej – nie tylko dzieci, ale i wojskowych. Ówczesny sprzęt sportowy stanowiły: równoważnia, ławka i drabinki, których szwedzka nazwa ribbstol znaczy tyle co „rama z poprzeczkami”. Niedługo później ich popularność ogarnęła całą Europę.

 

 

Drabinka do ćwiczeń - nie tylko rozgrzewka

 

 

 

Drabinki gimnastyczne świetnie sprawdzają się do ćwiczeń przygotowujących organizm do lekcji wychowania fizycznego lub do treningu. Podczas ćwiczeń na drabinkach doskonale rozciągniemy i wzmocnimy tak mięśnie jak stawy. Najpopularniejszymi ćwiczeniami podczas rozgrzewki są naprzemienne wymachy nogami, przyciąganie i odchylanie tułowia od drabinki lub skłony z jedną nogą postawioną na szczebelku.

 

 

Choć wykorzystywanie drabinek podczas ćwiczeń może niektórym osobom kojarzyć się z nudnymi lekcjami wuefu i wydawać się monotonne – prawda jest taka, że przyrząd ten jest niezastąpiony przy wielu rodzajach ćwiczeń właściwie w każdej sportowej dyscyplinie. To dzięki gimnastyce na drabinkach zwiększymy siłę mięśni, zyskamy prawidłową postawę ciała i wzmocnimy wydolność organizmu.

 

 

Zwis, półzwis, ćwiczenia wzmacniające mięśnie skośne, dwugłowe i czterogłowe oraz mięśnie pleców, stanie na rękach, brzuszki, grzbiety – to tylko niektóre z możliwych do wykonywania ćwiczeń podczas treningów. Drabinka do ćwiczeń świetnie sprawdzi się w charakterze partnera treningowego podczas ćwiczeń indywidualnych.

 

 

Efekty ćwiczeń na drabinkach gimnastycznych

 

 

Regularne ćwiczenia na drabinkach gimnastycznych to same korzyści. Pozwalają one kształtować wszystkie partie mięśni, wzmacniać kręgosłup i kości.

Są zatem idealne dla osób, które chcą popracować nad mięśniami pleców, klatki piersiowej, brzucha i kończyn czy nawet podniesieniem opadających pośladków. Dodatkowo niosą ze sobą wszystkie korzyści płynące z aktywności fizycznej – szybsze spalanie kalorii, lepszą kondycję i lepsze samopoczucie, odporność organizmu, wzrost poziomu endorfin, rozładowanie napięcia wywołanego stresem.

 

 

 

Drabinka rehabilitacyjna - zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych

 

Jak już wspomnieliśmy, ćwiczenia na drabinkach gimnastycznych pozwalają dbać o właściwą postawę sylwetki, co jest ważne zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. Fachowo określa się to mianem tzw. „waloru korekcyjnego”. Dzieci, które lubią ćwiczyć na drabinkach są zręczne, gibkie a ich ruchy odznaczają się szczególną sprężystością.

 

 

Jak każda aktywność fizyczna sprzyjają nie tylko prawidłowemu rozwojowi fizycznemu – wspierają również rozwój intelektualny. Podczas ćwiczeń na drabinkach gimnastycznych dziecko niejako „zmuszane” jest do koncentrowania się i myślenia w sposób konstruktywny, co procentuje tym, że trenuje również mózg.

 

 

Dlatego wielu rodziców decyduje się na wyposażenie pokoju swojego dziecka w drabinki gimnastyczne. Ten sportowy przyrząd sprawdzi się nawet na niewielkim metrażu. Wystarczy przeznaczyć na niego fragment ściany i nieco przestrzeni do ćwiczeń.

 

 

Wszechstronność drabinek wykorzystywana jest również przez rehabilitantów i fizjoterapeutów – zarówno tych pracującymi z dziećmi, jak i z dorosłymi pacjentami. Drabinka rehabilitacyjna to bezpieczny przyrząd do różnego rodzaju ćwiczeń, pod warunkiem, że będzie to sprzęt dobrej jakości. Należy też zadbać o jego właściwe przymocowanie. Oraz – zwłaszcza w przypadku maluchów - czuwać, by nie doszło np. do upadku z wysokości.

 

 

 

Wyposażenie sal sportowych - drabinki

 

 

Czy kiedykolwiek ktoś widział salę gimnastyczną bez drabinek? Z pewnością nie. Drabinki gimnastyczne to podstawowy element każdej sali, w której ćwiczą zarówno dzieci, jak i dorośli. Pozwalają one na wykonanie wielu różnorodnych ćwiczeń - zarówno rozciągających mięśnie i ścięgna, jak i je wzmacniających. Są przydatne także do robienia popularnych „brzuszków”. Świetnie ćwiczą większość partii mięśniowych: ramiona, nogi, szyję czy tułowie. Co ciekawe, drabinka gimnastyczna nie tylko wzmacnia mięśnie, ale także służy do wykonywania ćwiczeń równoważnych, a nawet akrobatycznych.

 

 

Drabinka gimnastyczna

 

 

Drabinki gimnastyczne wykorzystywane są tak naprawdę przy prawie każdej lekcji wychowania fizycznego. Dzieci często same na nich ćwiczą, dlatego najważniejsze jest zakupienie sprzętu, który jest bezpieczny i stabilny.

 

Punkt 1 – bezpieczeństwo

 

Drabinki gimnastyczne, tak jak każdy sprzęt do użytku sportowego, powinien posiadać odpowiednie normy - w przypadku gdy je spełnia, może stać się wyposażeniem każdej sali gimnastycznej. Taki sprzęt oferuje m.in. polski producent Polsport Bielsko- Biała. Drabinki gimnastyczne wyprodukowane przez tę markę posiadają Certyfikat Bezpieczeństwa B oraz spełniają wymagania normy EN 913. Wykonane są z materiałów wysokiej jakości: boki drabinek zbudowane są z drewna iglastego, natomiast szczebelki ze sklejki równoległo warstwowej. Jest to produkt z pewnością godny polecenia.

 

Punkt 2 – wymiary drabinek gimnastycznych

 

Większość modeli posiada podobne wymiary. Drabinki gimnastyczne zazwyczaj mają 2 metry wysokości oraz około 80 cm szerokości. Te wymiary pasują do większości sal gimnastycznych, jednak koniecznie należy wcześniej poznać dokładne wymiary pomieszczenia, w którym się znajdą. Bez obaw - niektórzy producenci mają możliwość stworzenia takich drabinek także pod wymiar.

 

Punkt 3 – ceny i producenci

 

Jak zostało wcześniej wspomniane, jednym z najpopularniejszych polskich producentów drabinek gimnastycznych jest marka Polsport Bielsko-Biała. Inne marki, na które warto zwrócić uwagę, to np. Insportline czy Novum. Ceny tych przyrządów wynoszą od około 400 do 800 zł. Te tańsze to modele pojedyncze, natomiast droższe - podwójne (ich szerokość może sięgać nawet do 3 metrów).

Drabinki gimnastyczne

( ilość produktów: 61 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3076 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Wszystko zgodne z opisem. Jesteśmy zadowoleni.
2024-05-06
Super
pixel