We wczesnych latach szkolnych niemal każdy miał do czynienia z ringo. Trzeba przyznać, że to akcesorium sportowe często bywa niedoceniane - zarówno przez uczniów, jak i prowadzących zajęcia. W istocie jednak ringo okazuje się niezwykle użytecznym narzędziem. Warto więc zastanowić się nad zakupem przynajmniej kilku do swojej placówki. Pozwoli ona zaktywizować młodzież w przyjemny i interesujący sposób. Kto wie, może ktoś z młodocianych zapragnie w przyszłości zostać profesjonalnym zawodnikiem w tej dyscyplinie?

Dlaczego warto wyposażyć swoją placówkę w ringo? Aktywizacja sportowa podczas zajęć

Ringo jako akcesorium sportowe w placówce edukacyjnej posiada wiele zalet. Jedną z nich jest niska cena. W przypadku zniszczenia lub zgubienia ringo można więc bez problemu uzupełnić braki w wyposażeniu - nie narażając się przy tym na duże koszty. Innym aspektem jest niewielki rozmiar akcesorium. Dzięki temu ringo bardzo łatwo można przechowywać - nawet w stosunkowo dużych ilościach. Jednocześnie w magazynku zostanie jeszcze wystarczająco miejsca, aby umieścić tam wiele innych akcesoriów.

Jakie umiejętności u dzieci i młodzieży pozwala rozwinąć zabawa przy użyciu ringo?

Podczas gry w ringo i innych zabaw z jego wykorzystaniem aktywizuje się mechanizm koordynacji na linii ręka-oko. U dzieci i młodzieży wywiera to pozytywny wpływ na rozwój motoryki i orientacji przestrzennej. Dzięki wykorzystaniu ringo, dzieci w dorosłym życiu będą sobie znacznie lepiej radziły z takimi czynnościami jak na przykład ocenianie odległości od określonego punktu. Ćwiczenia z ringo pomagają również poprawić wyniki w innych dyscyplinach sportu - takich jak koszykówka, siatkówka czy piłka ręczna.

Na czym polega gra w ringo? Praktyczne wskazówki do wykorzystania podczas zajęć

Ringo jest grą drużynową, której głównym celem jest rzucenie przedmiotem tak, aby upadł on na pole boiska drużyny przeciwnej. Naturalnie zadaniem drugiego zespołu jest niedopuszczenie do tego i przerzucenie ringo z powrotem. Po złapaniu kółka można podnieść jedną ze stóp - nie można jej jednak postawić, dopóki nie rzuci się przedmiotem. Co ciekawe - przy grze w ringo bardzo dużą rolę odgrywa sportowe zachowanie na boisku. Można otrzymać od sędziego żółtą kartkę np. za przekleństwa. Gra w ringo stanowi więc doskonały sposób na propagowanie sportowego zachowania wśród młodzieży.

Inne zabawy, do których można wykorzystać ringo w szkole i placówkach edukacyjnych

Ringo możemy wykorzystać oczywiście nie tylko do uprawiania dyscypliny sportu z nim związanej. Bardzo rozwijającym ćwiczeniem - szczególnie dla dzieci - będzie ustawienie krótkiej pionowej tyczki lub pachołka w pewnej odległości od rzucającego. Zadaniem dla młodocianego będzie rzut ringo w taki sposób, aby nałożyło się ono na tyczkę. Takie ćwiczenie skutecznie rozwija zdolności percepcyjne u najmłodszych.

Historia ringo, czyli skąd wziął się pomysł na wymyślną grę drużynową i kto ją stworzył?

Za twórcę gry w ringo uważa się Włodzimierza Strzyżewskiego - jednego z najsłynniejszych polskich szermierzy i dziennikarzy XX wieku. Miał on wynaleźć i obmyślić zasady w roku 1959. Do kanonu sportowego w Polsce gra w ringo weszła jednak dopiero w 1973 roku, kiedy po raz pierwszy zorganizowano ogólnopolskie mistrzostwa w tej dyscyplinie. Trzeba jednak zauważyć, że charakter i zasady gry w ringo znacznie zmieniły się od tamtej pory - obecnie zawodnicy stosują zaawansowane strategie i techniki.

 

Ringo

( ilość produktów: 8 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 2938 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-17
Przedmiot zgodny z opisem. Szybka wysyłka
2024-03-11
Szybka obsługa i dostawa
pixel