Hurtownia sportowa SK-Sport - twoje stroje i dresy piłkraskie
178590144(pn-pt: 8-16:00, sob: 8-12:00)

Trampoliny

... czytaj dalej

Trampolina - i do ćwiczeń, i do zabawy

 

Spędzanie wolnego czasu z rodziną powinno być codziennym elementem każdego dnia. Najlepiej, jeśli można to robić na świeżym powietrzu – kto z nas lubi po 8-godzinnym trybie pracy jeszcze siedzieć w domu przed komputerem lub ekranem telewizora? Do świetnej zabawy z pewnością przyda się trampolina ogrodowa, która dostarcza aktywności, uśmiechu i radości każdego dnia.

 

Trampolina ogrodowa

 

Większość osób marzy o własnym ogrodzie. Jednak oprócz sadzenia roślin, kwiatów, tworzenia ogródka, warto umieścić w nim akcesoria, które pozwolą na zabawę. Są to przede wszystkim place zabaw dla dzieci, które umilą wolny czas. Czymś, o czym marzą nawet dorośli, jest trampolina. To właśnie na niej można tworzyć ciekawe figury akrobatyczne i poczuć się chociaż przez chwilę jak prawdziwy gimnastyk. Chociaż dostarcza ona głównie rozrywki i zabawy, ćwiczenia na niej pozwalają na poprawę kondycji i ćwiczenie mięśni.

 

Trampoliny - jak duże?

 

Trampoliny ze względu na swoją wielkość można podzielić na trzy główne rodzaje: małe, duże oraz dziecięce.

• Małe „skocznie” najczęściej wykorzystywane są przez kluby fitness oraz do ćwiczeń fitness. To właśnie dzięki nim obecnie coraz popularniejsze są „ćwiczenia na trampolinach” nazywane często – „fit and jump”. Małe trampoliny nadają się także dla małych dzieci – oczywiście nie mogą one skakać bez obecności opiekunów. Często wybierane są do mniejszych ogródków oraz działek. Są dość lekkie, a ich średnica wynosi do stu dwudziestu centymetrów.

• Duże trampoliny są o wiele większe – ich średnica ma w niektórych modelach aż do czterech metrów średnicy. Posiadają one nawet specjalną drabinkę, dzięki której dużo łatwiej można wejść i zejść z urządzenia. Oczywiście do elementów dużych trampolin wchodzą: maty oraz siatka, która zabezpiecza przed wypadnięciem podczas skoków.

Trampoliny, które są stworzone specjalnie dla dzieci zazwyczaj mają dziwny kształt – zamków, zabawek, placów zabaw. Wszystko, byleby było kolorowe. Większość trampolin dla dzieci jest dmuchanych, dlatego należy także wyposażyć się w specjalną pompkę, która w razie potrzeby pozwoli na uzupełnienie powietrza.


Z czego zbudowana jest trampolina?

Każdy wie, jak wyglądają trampoliny. Jednak by wymienić elementy ich budowy trzeba już się nieźle nagłowić. Główną podstawą tego sprzętu są bowiem stalowe ramy, które są „fundamentem”. To właśnie dzięki specjalnie wyprofilowanym rurom tworzy się okrąg, który jest podstawą trampoliny.Do stalowych prętów (ramy) mocowane są nogi, na której urządzenie stoi. Muszą one być bardzo stabilne, dlatego najczęściej mocowane są za pomocą dobrych śrub, które gwarantują bezpieczeństwo. To właśnie do ramy dopinana jest mata, na której wykonuje się skoki. Nie można jednak zapomnieć o sprężynach – jeden ich koniec mocowany jest do otworów w ramie, drugi do metalowego zaczepu na macie. Dzięki temu skoki są sprężyste, a mata stale napięta. W zasadzie im więcej sprężyn tym lepiej – gwarantuje to większą wysokość skakania.
Warto także sprawdzić wykonanie maty – dobre maty gwarantują wysoką odporność mechaniczną. Dobre są maty zrobione z mocnych włókien estetycznych – nie pozwalają one także na odbarwienie przez promienie słońca oraz są odporne na wilgoć (np. deszcz czy śnieg). W trampolinach znajdują się także maszty, które służą do rozpięcia siatki ochronnej. Wykonane są one z rur stalowych. Oczywiście siatka, która chroni przed „wypadnięciem”, także powinna być zrobiona z dobrych i odpornych materiałów. Oprócz tego, że będzie ona odporna na warunki atmosferyczne, nie może być także „ostra”. Co to znaczy? Otóż to, by nie powodowała żadnych uszkodzeń ciała (np. obtarć), podczas skoków.
Trampoliny – podział ze względu na siatkę


Oprócz kryterium wielkości, wśród trampolin istnieje także drugi podział. Sprzęty te bowiem można podzielić ze względu na trampolinę z siatką wewnętrzną oraz z siatką zewnętrzną.

  • Modele z siatką wewnętrzną są dużo bardziej bezpieczne niż te drugie trampoliny. Siatka tutaj znajduje się w specjalnych odciągach odchodzących ze słupków podtrzymujących tę siatkę. Dzięki temu nie ma zagrożenia, że ktoś obije się o sprężyny lub stelaże. Jest to zdecydowanie lepszy model dla dzieci, gdzie bezpieczeństwo powinno być gwarantem zabawy.
  • Trampolina z siatką zewnętrzną gwarantują dużo większą powierzchnię do skakania. Takie modele pozwalają także na wyższe skoki, co dla niektórych jest wymogiem dobrej zabawy.


Trampoliny - bezpieczeństwo przede wszystkim

Skakanie na trampolinie dla niektórych może wydawać się bardzo niebezpieczne – jednak jeżeli zachowane są normy, nie ma czego się obawiać. Poza tym głównym aspektem jest dobre ustawienie trampoliny – montaż musi być dobry, zgodny z instrukcją, tak by pod ciężarem nie uległ zepsuciu. Ważne jest także to by dla urządzenia było wydzielone specjalne miejsce na placu – wokół trampoliny także powinno znajdować się wolne miejsce. Ponadto na instrukcji użytkowania powinny znajdować się pewne „przepisy”, które gwarantują bezpieczeństwo zabawy i ćwiczeń. M.in. można spotkać zapisy o przestrzeganiu obciążenia, ilości osób skaczących w tym samym czasie oraz zakazie spożywania posiłków podczas skoków.


Jak przechowywać trampolinę?


Konserwacja sprzętów sportowych to temat często zapominany, jednak równie ważny co ich kupno. Do trampolin ogrodowych używa się głównie jednak dobrych materiałów, które nie pozwalają na szybkie powstanie plam, zabrudzeń oraz korozji. W chwili, gdy zakończy się sezon, należy zdemontować siatkę ochronną oraz matę do skakania i schować w bezpieczne miejsce. Oczywiście także podczas użytkowania sprzętu należy co jakiś czas sprawdzać czy wszystko gra – w razie uszkodzeń należy jak najszybciej to naprawić lub po prostu dokręcić poszczególne śruby.


Trampoliny - skoczny rodzaj fitnessu


Trampolina jest wyjątkowym urządzeniem, które oprócz korzyści dla formy fizycznej, daje także wiele radości. Korzyści z działania trampoliny jest wiele, między innymi:

  • poprawia kondycję i koordynację ruchową,
  • redukuje stres,
  • wzmacnia organizm,
  • redukuje cellulit i tkankę tłuszczową,
  • wzmacnia serce,
  • obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.
Poza tym podczas ćwiczeń na trampolinie angażuje się wszystkie mięśnie, a układ kostny jest poddawany minimalnym przeciążeniom, dlatego polecana jest dzieciom - pomaga redukować wady postawy.


Ceny i producenci trampolin


Jak zostało wyżej wspomniane istnieje kilka rodzajów trampolin – różnią się ze względu na swoją wielkość i przystosowanie siatki. Małe trampoliny można kupić już za około 150 zł – są to jednak modele dla dzieci, często dmuchane. Trampoliny ze średnicą 180 cm kosztują około 360 zł – oczywiście im większa średnica, tym większe ceny urządzenia. Sprzęt ten można bowiem kupić nawet za 1 100 zł – są to jednak trampoliny duże (około 430 cm średnicy) wykonane z najlepszych materiałów odpornych na wszelkie warunki atmosferyczne. Do tego sprzętu warto kupić także pokrywę, która chroni przed zabrudzeniami w chwili, gdy stoi on nieużywany. Koszt takiej pokrywy wynosi około 80 zł. Producenci trampolin to między innymi: Victoria Sport, Andax czy Body Sculpture – produkty tych marek można zakupić w naszym sklepie internetowym SK Sport.

zwiń teskt
Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji w polityce prywatności
Zamknij
pixel