W zależności od tego, czy trenujesz na hali, czy na odkrytej murawie, musisz zaopatrzyć się w przynajmniej dwa rodzaje butów piłkarskich. Producenci proponują coraz nowocześniejsze korki, przeznaczone do różnego rodzaju nawierzchni, dlatego warto dobrze się zaznajomić z występującymi rodzajami. Najważniejsza jest jednak wygoda, ponieważ buty są najważniejszym elementem stroju piłkarza a stopy muszą się w nich czuć komfortowo. W ofercie sklepów znajdują się tzw. „wkręty” i „miksy”, przeznaczone do gry na miękkich, naturalnych i trawiastych boiskach, „lanki”- przeznaczone wyłącznie do gry na naturalnych boiskach trawiastych, „multilanki”, przeznaczone do różnego rodzaju sztucznych nawierzchni, „turfy”, „śniegówki” i „żwirówki”- przeznaczone do zimnych i zmarzniętych twardych nawierzchni naturalnych i sztucznych oraz na tzw. „orlikach” oraz obuwie na nawierzchnie halowe. Co ciekawe, buty halowe można wykorzystywać zarówno do wykonywania ćwiczeń rozgrzewających, jak i właściwej gry w piłkę halową. Podstawą takich butów jest jedno: kauczukowa podeszwa. Dzięki temu można w nich grać zarówno na betonie, jak i na sali gimnastycznej.  

 

Halówki – buty na halę sportową

 

Jak sama nazwa wskazuje, halówki są butami przeznaczonymi przede wszystkim do gry na hali sportowej. Jednak nie trzeba się do tego ograniczać. Z powodzeniem można buty halowe nosić grając w piłkę na innych powierzchniach, z wyjątkiem naturalnej trawy, kiedy jest mokra. Halówki na mokrej murawie po prostu się ślizgają. Warto pamiętać również o tym, że intensywne używanie halówek na innych powierzchniach może je szybciej zniszczyć. Jak każde buty, również halówki wymagają odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie jeśli wykonane są z naturalnej skóry.

 

Buty halowe - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 

Buty halowe to buty pozbawione korków, o miękkiej i kauczukowej podeszwie, zapewniającej nogom dobrą przyczepność do podłoża. Powinny zawierać zamszowe wstawki przy czubku buta, dodatkowo wzmacniane plastikowym elementem. Przed ich kupnem warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które pozwolą na bardziej komfortową grę. Co jest istotne podczas wyboru butów piłkarskich na halę?


Podeszwa - najlepiej ta niebrudząca się. Dlaczego? Otóż wiele osób wynajmujących halę zwraca uwagę na pozostawiane smugi na parkiecie. Niestety, tańsze modele butów halowych „koloryzują” nawierzchnię.

Przyczepność - w rozgrywkach futsalu, czyli profesjonalnej gry piłki halowej, istotnym aspektem jest dobra przyczepność do podłoża. Dyscyplina ta charakteryzuje się dużą intensywnością i zwrotnością podczas gry, więc szybkie ruchy i zwroty akcji nie powinny być utrudniane przez nieodpowiednie obuwie.

Odpowiedni rozmiar - każde buty sportowe muszą być dopasowane do stopy. Z tego powodu warto przed kupnem przymierzyć je na skarpety, które zazwyczaj są elementem stroju sportowego. Zbyt ciasne buty ograniczą szybki ruch zawodnika, a za duże będą powodem licznych otarć i pęcherzy.

Dodatkowe opcje - niektórzy producenci decydują się na dodatkowe wzmocnienie czubka buta halowego, co w konsekwencji prowadzi do lepszej kontroli nad piłką, a butów takich możemy używać też do innych ćwiczeń.

Materiał - do wyboru mamy halówki ze skóry naturalnej, ale także wysokiej jakości syntetyczne buty halowe. W dobie zaawansowania technologicznego buty halowe maja zapewniona bardzo dobrą cyrkulację powietrza, dzięki czemu noga się nie poci

Cholewka – do wyboru mamy halówki z cholewką przed kostkę i za kostkę.

 

Jak dopasować halówki do stopy?

 

Nie ma tutaj tajemnej wiedzy - ponieważ halówek będziemy używać do gry w piłkę, musza być one wygodne, dopasowane rozmiarem - nie mogą być ani za małe, ani za duże. Pozwoli to na bezpieczna grę i niwelację otarć skóry. Na rynku znajdziemy wiele modeli kolorystycznych różnych marek, wśród których z pewnością znajdziesz ten wymarzony model halówek.

 

Jak czyścić halówki?

 

O halówki należy dbać i prać je w taki sposób, jak napisał to ich producent. Należy liczyć się z tym, iż nie wszystkie modele możemy wkładać do pralki – możemy je w tan sposób uszkodzić. Jeśli jednak w danym modelu dopuszczalne jest pranie halówek w pralce, najlepiej suszyć je specjalistyczną suszarką do butów.  

 

Halówki – popularni producenci

 

Warto też wspomnieć o popularnych producentach butów piłkarskich na halę. Nikogo nie zdziwi fakt, że do liczących się na rynku producentów obuwia halowego zaliczyć można takie marki jak Adidas, Nike czy Joma. Ten ostatni producent tworzy obuwie zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów, np.: Buty halowe Joma Maxima, które wykonane są ze skóry syntetycznej. Ceny „halówek” mogą sięgać aż do 300 zł.

Buty halowe

( ilość produktów: 12 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3094 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Obsługa szybka, bez uwag.
2024-05-22
Zgodnie z zamówieniem
pixel