Siatkówka plażowa - nie tylko w wakacje

 

Siatkówka plażowa większości osób kojarzona jest z wakacjami oraz spędzaniem wolnego czasu na plaży. Chociaż mało osób wie, jest to dyscyplina, która już od 1996 roku obecna jest na Olimpiadzie. W Polsce także istnieje wiele zawodowych siatkarzy, którzy walczą z zagranicznym zawodnikami o tytuły mistrzów. Do gry w siatkówkę plażową potrzebne są jednak takie elementy jak dobra piłka do siatkówki plażowej oraz siatka. Bez nich nie ma mowy o prawdziwej grze w siatkówkę plażową. Wiele osób w siatkówkę na plaży gra tą samą piłką, co w odmianę halową. Choć nie każdy o tym wie, piłki do siatkówki plażowej różnią się od tych klasycznych. Ich główną różnicą jest to, iż są one nieco większe oraz bardziej miękkie.

 

Oficjalna piłka do siatkówki plażowej

 

Jakie parametry ma oficjalna piłka do siatkówki plażowej? Jej obwód wynosi około 67 cm, a ciśnienie na poziomie 0,225 kg/cm2. Dzięki temu jest ona mniej twarda niż piłki halowe. Piłki do siatkówki plażowej tworzone są jedynie ze skóry syntetycznej, dzięki czemu jest odporna na odkształcenia, które mogą powstać w trakcie gry. W piłkach siatkowych zauważyć można panele (potocznie nazywane liniami, które widoczne są na piłce), w tym modelu piłki jest ich 10. Oficjalna piłka do siatkówki plażowej ma certyfikaty FIVB Approved i Official Game Ball. Jest to topowy model piłki w kombinacji kolorów: żółtego, niebieskiego i białego,

Piłka do siatki plażowej - elementy dodatkowe

 

Piłki do siatki plażowej często posiadają dodatkowe pianki, które minimalizują nieprzyjemne odczucia podczas uderzeń (amortyzuje uderzenia) - im grubsza pianka tym lepiej. Oczywiście podobnie do modeli halowych, te także mogą być szyte lub klejone. Poleca się kupno piłek szytych, co gwarantuje dłuższą ich przydatność i wytrzymałość. Co ważne, piłki te muszą być także odporne na wodę. Oczywiście warto zwrócić także uwagę na posiadane certyfikaty: najlepsze modele posiadają certyfikat FIVB (Międzynarodowej Federacji Siatkówki Plażowej).

 

Piłka do siatkówki plażowej Mikasa i nie tylko

 

Piłki do siatki plażowej zazwyczaj są nieco tańsze od modeli halowych. Cena ta jednak nie różni się znacznie: „plażówki” można kupić już od 20 zł. Najdroższe modele sięgają do około 180 zł w sklepach internetowych – są to piłki certyfikowane, przeznaczone do profesjonalnej gry w siatkówkę plażową. Producenci, na których warto zwrócić uwagę to: Mikasa, Molten, Gala, Meteor, Spokey, SMJ oraz Allright. Ich produkty można zakupić także w naszym sklepie internetowym SK-Sport.

Piłki do siatkówki plażowej

( ilość produktów: 4 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 2994 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-11
Szybko, sprawnie
2024-04-11
Wszystko super
pixel