Siatkówka – sport, który kochają prawie wszyscy

 

Siatkówka – sport widowiskowy, efektowny i szybki. Głównie dlatego lubiany przez większość osób. Wbrew powszechnej opinii, w siatkówkę mogą grać osoby zarówno niskie, jak i wysokie – przeznaczony jest więc dla każdego. Niskie osoby z powodzeniem mogą zająć pozycję libero, czyli osoby przyjmującej piłkę po serwie przeciwnej drużyny. Do gry potrzebny jest jednak odpowiedni sprzęt, do którego z pewnością zaliczają się piłki do siatkówki

 

Piłki do siatki

 

Siatkówka jest sportem uniwersalnym – mogą w nią grać zarówno dzieci, jak i dorośli. Z tego powodu stworzono kilka rodzajów i typów piłek do siatkówki, które używane są w różnych warunkach. Kupienie piłki do siatki obecnie nie jest trudne – wyzwaniem może stać się jednak kupno dobrej jakościowo piłki, która będzie służyć więcej niż jeden sezon.

 

Rodzaje i typy piłek do siatkówki

 

W zależności od tego, w jaki rodzaj gry chcemy grać, musimy dobrać odpowiednią piłkę do siatkówki. Profesjonaliści wyróżnili dwie główne odmiany siatkówki: halową (indoor) oraz plażową (outdoor). Niektórzy dopatrują się także trzeciej odmiany: siatkówkę szkolną, dla której także tworzone są nieco inne piłki.Jeżeli ktoś chce grać na hali bądź sali gimnastycznej powinien wybrać piłkę najtwardszą. Do gry w piłkę plażową piłki są nieco mniej twarde, natomiast dla dzieci (do szkół) wybiera się piłki do gry w siatkówkę o najmniejszej twardości (maksymalnie do 220 g). Przykładem takiej piłki jest: Piłka siatkowa Mikasa SKV5. To właśnie w tych piłkach często brak pęcherza, przez co stają się one dużo lżejsze. Różnicą w tych trzech typach piłek jest także materiał, z jakiego zostały wykonane. Do wyrobu piłek plażowych używa się jedynie skóry syntetycznej – piłki halowe mogą być wykonane także ze skóry naturalnej lub połączenia ich obu.

 

Czy rozmiar piłki też ma znaczenie?

 

Większość piłek do siatkówki ma oznaczenie rozmiaru 5. Piłki do gry w siatkówkę o tym rozmiarze nadają się do gry na turniejach i zawodach, a także do treningów. Ich waga wynosi od 260 do 280 g, a obwód od 65 do 67 cm. To standardowe rozmiary dla większości osób.

 

Piłka siatkarska - jak jest zbudowana?

Piłka siatkarska składa się z dwóch warstw: pęcherza (czyli dętki) oraz osłony. Tak jak zostało wcześniej wspomniane, piłki do gry w szkołach (dla dzieci) nie posiadają dętki, dzięki czemu są lżejsze. Model takich jednak nie powinno używać się do rozgrywania turniejów i zawodów.


-Pęcherz – wykonywany jest zazwyczaj z lateksu lub butylu. Ten drugi zapewnia dłuższe utrzymywanie wysokiego ciśnienia, jednak prowadzi to do słabszych uderzeń i odbić piłki. Piłki do siatkówki z pęcherzem z butylu używane są głównie do gier na halach sportowych, np. Piłka siatkowa MOLTEN V5M5000. Pęcherze lateksowe gwarantują lepsze odbicie piłki, powodują że piłki są lżejsze. Wybierają je głównie amatorzy oraz dzieci, tym bardziej, że są tańsze od tych z pęcherzem z butylu.

-Osłona – osłona piłki do siatki zazwyczaj jest wykonana ze skóry naturalnej bądź syntetycznej (polecanej przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej). Profesjonaliści na turniejach grają także piłkami do siatkówki z osłonami z poliuretanu (PU). Dzieje się tak głównie dlatego, że piłki ze skóry naturalnej wsiąkają wodę, przez co w razie deszczu stają się po prostu dużo cięższe.

-Wyściółka – to element, który przez niektórych oznaczany jest jako część budowy piłki. Jest to tak naprawdę warstwa, która oddziela pęcherz od osłony. Jest ona wykonywana z bawełny bądź nylonu – obie cechują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia.


Piłka do siatkówki dla dzieci

Mecze piłki siatkowej rozgrywane są w różnych typach szkół - od szkół podstawowych po wyższe. Jeśli poszukujecie Państwo solidnych piłek do siatkówki dla dzieci, zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem. Piłki do siatkówki dla dzieci to produkty bezpiecznie, gwarantujące interesujące rozgrywki i rozwój psycho-ruchowy najmłodszych zawodników!

 

Piłka do gry w siatkówkę - najpopularniejsi producenci 

 

Jeżeli ktoś chce wybrać piłkę do siatkówki , która gwarantuje bezpieczną grę oraz dostosowaną do międzynarodowych zasad, powinien wybrać modele posiadające atesty Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej. Niektóre nawet dobrej jakości piłki do siatkówki nie posiadają takiego atestu, dlatego przed kupnem warto dokładnie zapoznać się z wszelkimi szczegółami technicznymi wybranego modelu. Sklepy stacjonarne i internetowe oferują piłki do siatkówki w cenach od około 20 do nawet 250 zł.


Piłki produkują nawet marki, które nie specjalizują się w tworzeniu sprzętu sportowego. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na producentów. Polecane marki to np.: Mikasa (czołowy producent piłek do siatkówki), Molten, Allrigt, Spokey, SMJ, Gala czy Meteor. Mikasa produkuje zarówno piłki nieco tańsze (np. Piłka siatkowa Mikasa MVA 370 za około 40 zł) oraz piłki dla profesjonalistów (Piłka siatkowa MIKASA MVA200). To właśnie piłki do siatkówki marek Mikasa i Molten używane są do rozgrywania turniejów zawodowych, a nawet igrzysk olimpijskich.

 

Piłka siatkowa - popularne model w naszym sklepie

W naszym sklepie www.sk-sport.pl znajduje się duży wybór piłek do siatkówki, dlatego przedstawiamy Państwu popularne modele. Od wielu lat jedną z najbardziej popularnych piłek siatkowych jest Molten model v5m500. Jest to wysokiej klasy piłka meczowa, która idealna jest na treningi jak i na mecze. Kolejna piłka siatkowa bardzo popularna w naszym sklepie to model firmy Mikasa v200w. Jest to meczowa piłka którą rozgrywa się wszystkie najważniejsze turnieje.

 

Piłki do siatkówki

( ilość produktów: 77 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3122 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-15
Szybko i sprawnie.
2024-06-06
Wszystko ok ,polecam.
pixel