Piłka ręczna zwana potocznie szczypiorniakiem to popularna w naszym kraju dziedzina sportu zespołowego, obok piłki nożnej i siatkówki. Podobne gry do szczypiorniaka uprawiane już były w starożytnej Grecji, czy Rzymie. Dzisiejsza forma tego sportu ukształtowała się pod koniec XIX wieku na północnych krańcach Europy – między innymi  w Norwegii czy Szwecji. W piłkę ręczną grają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Piłka ręczna jest bardzo popularnym sportem w szkołach.

 

Już od najmłodszych lat można trenować i brać udział w rozgrywkach międzyszkolnych, gdzie do starcia drużyn startują najlepsi gracze. W każdej z drużyn gra 7 zawodników, a celem gry jest podobnie jak w przypadku futbolu, zdobycie jak największej ilości bramek. O piłce ręcznej jest w Polsce głośno, odkąd nasi zawodnicy zdobyli brąz. Jednak emocje tej gry można poczuć na własnej skórze - to doskonała dyscyplina ucząca pracy zespołowej, refleksu, siły i sprytu. Jak w każdej dyscyplinie sportowej, aby efekt treningu, a następnie rozegranego meczu był lepsze, trzeba być zaopatrzony w dobry sprzęt, który dzięki dobrej jakości pozwala skoncentrować się już tylko na treningu. Zdecydowanie należą do niego piłki do ręcznej, bez których gra nie może być prowadzona.

 

Piłka do ręcznej – rozmiary

 

Chociaż wszystkim piłka ręczna kojarzy się z grą rozgrywaną na hali, w tę dyscyplinę sportową także można grać na boisku czy nawet plaży (tutaj gramy piłką gumową). Rodzaje piłek do ręcznej różnią się także ze względu na budowę. Główne regulacje w tym przypadku określane są przez IHF (Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej).

 

Wyżej wspomniana Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej określiła konkretne rozmiary i wymiary piłek, które muszą być przestrzegane na turniejach zarówno w Polsce, jak i na Świecie.

 

Piłka do ręcznej rozmiar 1 

 

Piłka do ręcznej rozmiar 1 przeznaczony jest dla dziewczynek w wieku od 8 do 14 lat oraz chłopców od 8 do 12 lat. Ciężar takiej piłki wynosi od 290 do 330 g, a obwód od 50 do 52 cm.

 

Piłka do ręcznej rozmiar 2 

Piłka do ręcznej rozmiar 2 jest używany w drużynach kobiecych od 14 lat wzwyż oraz u chłopców w wieku od 12 do 16 lat. Są to piłki cięższe – od 325 do 375 g oraz od 54 do 56 cm.

Piłka do ręcznej rozmiar 3 

 

Piłka do ręcznej rozmiar 3  to to piłki największe i najcięższe: mają obwód równy 58 – 60 cm, wagę 425 do 475 g. Używają jej drużyny męskie od 16 lat. W sklepach można spotkać także piłki oznaczone rozmiarem 0 – jest to rozmiar dla dzieci poniżej 8 lat. Nie jest to jednak rozmiar podany przez IFA.

 

Piłki do ręcznej - budowa i charakterystyka

 

Jaka powinna być piłka do ręcznej? Przede wszystkim nie może być śliska z prostego powodu - zawodnik musi być w stanie ją chwycić w locie, przytrzymać dłonią i rzucać do bramki. Piłka do gry w ręczną składa się z dwóch elementów: osłonki oraz dętki, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych piłek do sportów drużynowych. Osłonka może być wykonana z naturalnej skóry lub różnych materiałów syntetycznych. Warto pamiętać, że osłona powinna być odporna na pęknięcia oraz elastyczna trwała, aby przy większym ciśnieniu nie uległa zniszczeniu. Osłonka powinna być także zszyta nićmi i mieć z 32 panele na swojej powierzchni. Dętki zazwyczaj wykonywane są z lateksu, co zapewnia elastyczność piłki.

 

Producenci piłek ręcznych, piłki do ręcznej Select

 

Aby mieć pewność, że korzysta się ze sprzętu dobrej jakości, podczas kupna warto zwrócić uwagę na cenionych producentów, którzy specjalizują się w produkcji sprzętu sportowego. Należą do nich na przykład takie marki jak: Select, SMJ czy Spokey. Oto przykładowe piłki, których zakupu nie będziecie żałować. Piłka ręczna Select Light Grippy R. 1 – to ręcznie szyta piłka treningowa dla młodzieży, szkół i dzieci, wykonana z miękkiego i łatwo przyczepnego materiału. Piłka ręczna Molten H 3200 SMJ - wykonana ze skóry syntetycznej, gwarantuje dobry uchwyt a dodatkowo wzmocniona jest specjalną piankową warstwą.  Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą piłek do piłki ręcznej, a także pozostałego niezbędnego sprzętu do gier zespołowych i innych dyscyplin sportowych.

Piłki do piłki ręcznej

( ilość produktów: 62 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3085 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Zgodnie z zamówieniem
2024-05-16
ok
pixel