Hurtownia sportowa SK-Sport - twoje stroje i dresy piłkraskie
178590144(pn-pt: 8-16:00, sob: 8-12:00)

Piłki do piłki ręcznej

... czytaj dalej

Sprzęt do piłki ręcznej

O piłce ręcznej jest w Polsce głośno, odkąd nasi zawodnicy zdobyli brąz. Jednak emocje tej gry można poczuć na własnej skórze - to doskonała dyscyplina ucząca pracy zespołowej, refleksu, siły i sprytu. Jak w każdej dyscyplinie sportowej, aby efekt treningu, a następnie rozegranego meczu był lepsze, trzeba być zaopatrzony w dobry sprzęt, który dzięki dobrej jakości pozwala skoncentrować się już tylko na treningu. Zdecydowanie należy do niego piłka.

Piłki do piłki ręcznej

Chociaż wszystkim piłka ręczna kojarzy się z grą rozgrywaną na hali, w tę dyscyplinę sportową także można grać na boisku czy nawet plaży. Oczywiście rodzaje piłek różnią się także ze względu na budowę. Główne regulacje w tym przypadku określane są przez IHF (Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej).

Rozmiar piłek ręcznych

Wyżej wspomniana Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej określiła konkretne rozmiary i wymiary piłek, które muszą być przestrzegane na turniejach zarówno w Polsce, jak i na Świecie. Wyróżnia się 3 rozmiary:

  • Rozmiar 1 przeznaczony jest dla dziewczynek w wieku od 8 do 14 lat oraz chłopców od 8 do 12 lat. Ciężar takiej piłki wynosi od 290 do 330 g, a obwód od 50 do 52 cm.
  • Rozmiar 2 używają drużyny kobiece od 14 lat wzwyż oraz chłopcy w wieku od 12 do 16 lat. Są to piłki cięższe – od 325 do 375 g oraz od 54 do 56 cm.
  • Rozmiar 3 to to piłki największe i najcięższe: mają obwód równy 58 – 60 cm, wagę 425 do 475 g. Używają jej drużyny męskie od 16 lat.
  • W sklepach można spotkać także piłki oznaczone rozmiarem 0 – jest to rozmiar dla dzieci poniżej 8 lat. Nie jest to jednak rozmiar podany przez IFA.

Budowa piłek

W przeciwieństwie do piłki do piłki nożnej, piłka do gry w „ręczną” składa się z dwóch elementów: osłonki oraz dętki.

  • Osłonka może być wykonana z naturalnej skóry lub różnych materiałów syntetycznych. Warto pamiętać, że osłona powinna być odporna na pęknięcia oraz elastyczna.
  • Dętki zazwyczaj wykonywane są z lateksu, co zapewnia elastyczność piłki.

Producenci piłek ręcznych

Aby mieć pewność, że korzysta się ze sprzętu dobrej jakości, podczas kupna warto zwrócić uwagę na cenionych producentów, którzy specjalizują się w produkcji sprzętu sportowego. Należą do nich na przykład takie marki jak: Select, SMJ czy Spokey. Oto przykładowe piłki, których zakupu nie będziecie żałować.

  • Piłka ręczna SELECT Light Grippy R. 1 – to ręcznie szyta piłka treningowa dla młodzieży, szkół i dzieci, wykonana z miękkiego i łatwo przyczepnego materiału.
  • Piłka ręczna Molten H 3200 SMJ - wykonana ze skóry syntetycznej, gwarantuje dobry uchwyt a dodatkowo wzmocniona jest specjalną piankową warstwą.
zwiń teskt
12
Sortuj po:
Wyświetl
Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji w polityce prywatności
Zamknij
pixel