Hurtownia sportowa SK-Sport - twoje stroje i dresy piłkraskie
178590144(pn-pt: 9-17:00, sob: 9-13:00)

Piłki do piłki nożnej

Piłka nożna

Piłka nożna to nasz narodowy sport – każdy (nawet kobiety) choć raz w życiu w nią grały. Jest to sport, który nie tylko ćwiczy koordynację ruchowo-mięśniową, ale także pozwala na rozwijanie umiejętności pracy w grupie. Do rozegrania meczu potrzebne są dwa elementy – piłka oraz bramki.

Piłki do piłki nożnej

Choć każdy wie jak wygląda piłka do piłki nożnej, nie do końca wie dlaczego niektóre kosztują 20 zł, a inne np. 150 zł. Jest to spowodowane głównie użyciem różnego rodzaju materiałów, zarówno do obszycia jak i wypełnienia piłki. Warto pamiętać także, że istnieje kilka rodzajów piłek w zależności od nawierzchni, na jakiej będzie odbywała się gra. Jak więc wybrać idealny model? Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które z pewnością pomogą w wyborze wymarzonej piłki.

Rodzaje piłek do piłki nożnej

Wyróżnia się trzy główne rodzaje piłek nożnych: do gry na murawie, na hali i na piasku.

  • Piłki do gry na murawie – są to piłki klasyczne. Występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu mogą w nią grać osoby w różnym wieku. Zaletą tych piłek jest wysoka jakość odbicia – można nimi uderzyć naprawdę mocno i precyzyjnie. Niestety należy zwracać uwagę na materiał, z jakiego są wykonane: część z nich nie jest nieprzemakalna, przez co podczas częstych gier w deszczu może ulec zniszczeniu. Są to np. piłki od marki Adidas: Piłka Adidas Finale Capitano lub Piłka Adidas Finale OMB.
  • Piłki do piłki nożnej na halę – piłki na halę wyróżniają się słabym odbiciem. Prawie żaden model nie jest nieprzemakalny. Dobrym przykładem takich piłek są np.: Piłka halowa ADIDAS TANGOPiłka halowa SELECT FUTSA SUPER lub Piłka halowa Select Futsal Mimas.
  • Piłki do gry na piasku są przystosowane tak, by można było nią grać bosymi stopami. Są one zazwyczaj nieco mniej wytrzymałe niż poprzednie modele, jednak większość modeli jest nieprzemakalna.

Budowa piłek nożnych - osłona

Przed kupnem wymarzonej piłki warto także zwrócić uwagę na budowę i materiały, z jakich zostały wykonane. Klasyczne piłki składają się z trzech warstw: osłony, poszycia oraz pęcherza

Osłona to część którą „widać”. Najlepsze piłki wykorzystują do jej stworzenia skórę syntetyczną. Jeżeli ktoś chce zakupić model najbardziej odporny na ścieranie powinien wybrać ten zrobiony zarówno z PCV oraz PU (główna warstwa). Warto zwrócić yuwagę także na łączenie osłonki. Może być ona szyta, klejona oraz zgrzewana.

  • Szycie zapewnia dużą trwałość piłki – wyróżnia się szycie maszynowe oraz ręczne, które oczywiście zapewnia wyższą jakość.
  • Osłony klejone są najmniej trwałą metodą łączenia. Są to modele polecane dla osób szukających tanich produktów, jednak należy liczyć się z tym, że będą one także niewytrzymałe.
  • Osłony zgrzewane wybierane są głównie przez profesjonalistów – powierzchnia takiej piłki jest gładka, a jej trwałość bardzo wysoka.

Poszycie i pęcharz piłki nożnej

Jeżeli ktoś chce wybrać piłkę o wysokiej trwałości powinien wybrać modele składające się z poszycia z kilku warstw (czterech lub pięciu). Niektóre modele wyposażone zostają także w specjalne, cienkie warstwy pianki, co pozwala na lepszą amortyzację wewnątrz znajdującego się pęcherza piłki. Zazwyczaj pęcherz taki wykonany jest z lateksu lub butylu. Lateksowe wnętrze znajduje się raczej w piłkach tanich. Jeżeli ktoś jednak szuka piłki do turniejów czy stałych treningów powinien wybrać tę z butylowym pęcherzem.

Ceny piłek nożnych

Cena piłki do piłki nożnej uzależniona jest zarówno od jej producenta, jak i jakości. Waha się najczęściej od 20 do 200 zł. Jeśli ktoś zamierza kupić piłkę dziecku do zabawy na własnym podwórku, nie ma sensu przepłacać – można wybrać modele sięgające do 50 zł. Natomiast profesjonalna gra wymaga również profesjonalnego sprzętu – wtedy warto zwrócić uwagę na nieco droższe modele. Polecani są producenci piłek: Adidas, Molten, Point, Select czy np. Spokey.

Sortuj po:
Wyświetl
Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji w polityce prywatności
Zamknij
pixel