Piłka nożna - sport narodowy

Piłka nożna to nasz narodowy sport – każdy (nawet kobiety) choć raz w życiu w nią grały. Jest to sport, który nie tylko ćwiczy koordynację ruchowo-mięśniową, ale także pozwala na rozwijanie umiejętności pracy w grupie. Do rozegrania meczu potrzebne są dwa elementy – piłka do nogi oraz bramki.

Piłki do piłki nożnej

Choć każdy wie jak wygląda piłka piłki do nożnej, nie do końca wie dlaczego niektóre kosztują 20 zł, a inne np. 150 zł. Jest to spowodowane głównie użyciem różnego rodzaju materiałów, zarówno do obszycia jak i wypełnienia piłki do nogi. Warto pamiętać także, że istnieje kilka rodzajów piłek do piłki nożnej w zależności od nawierzchni, na jakiej będzie odbywała się gra. Jak więc wybrać idealny model? Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które z pewnością pomogą w wyborze wymarzonej piłki do nogi.

Rodzaje piłek do piłki nożnej

Wyróżnia się trzy główne rodzaje piłek do nogi: do gry na murawie, na hali i na piasku.

Piłki do nogi do gry na murawie
Są to piłki do nogi klasyczne. Występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu mogą w nią grać osoby w różnym wieku. Zaletą tych piłek jest wysoka jakość odbicia – można nimi uderzyć naprawdę mocno i precyzyjnie. Niestety należy zwracać uwagę na materiał, z jakiego są wykonane: część z nich nie jest nieprzemakalna, przez co podczas częstych gier w deszczu może ulec zniszczeniu. Są to np. piłki od marki Adidas: Piłka Adidas Finale Capitano lub Piłka Adidas Finale OMB.


Piłki do piłki nożnej na halę

Piłki do nogi na halę wyróżniają się słabym odbiciem. Prawie żaden model nie jest nieprzemakalny. Dobrym przykładem takich piłek są np.: Piłka halowa ADIDAS TANGO, Piłka halowa SELECT FUTSA SUPER lub Piłka halowa Select Futsal Mimas.


Piłki do gry na piasku


Są przystosowane tak, by można było nią grać bosymi stopami. Są one zazwyczaj nieco mniej wytrzymałe niż poprzednie modele, jednak większość modeli jest nieprzemakalna.

 

Piłki nożne i ich rozmiar

 

Na rynku mamy różne wielkości piłek. Piłka do piłki nożnej rozmiar 4 będzie dobra dla dzieci czy juniorów którzy dopiero zaczynają swoją przygodę w piłkę nożną. Piłka i jej rozmiar 4 w połączeniu z niższą wagą, powoduję że dzieciom znacznie łatwiej się gra. Najbardziej popularną wielkością są jednak zdecydowanie piłki do piłki nożnej rozmiar 5. Taka piłka do gry w nogę, sprawdzi się dla juniorów starszych i osób dorosłych.

Budowa piłek nożnych - osłona

Przed kupnem wymarzonej piłki do nogi warto także zwrócić uwagę na budowę i materiały, z jakich zostały wykonane. Klasyczne piłki do piłki nożnej składają się z trzech warstw: osłony, poszycia oraz pęcherza. Musimy pamiętać że dobra piłka do nogi to gwarancja udanej zabawy na murawie, gdzie duch współzawodnictwa fairplay powinien zawsze być obecny.

Osłona to część którą „widać”. Najlepsze piłki do nogi wykorzystują do jej stworzenia skórę syntetyczną. Jeżeli ktoś chce zakupić model najbardziej odporny na ścieranie powinien wybrać ten zrobiony zarówno z PCV oraz PU (główna warstwa). Warto zwrócić uwagę także na łączenie osłonki. Może być ona szyta, klejona oraz zgrzewana.

Szycie zapewnia dużą trwałość piłki – wyróżnia się szycie maszynowe oraz ręczne, które oczywiście zapewnia wyższą jakość. Osłony klejone są najmniej trwałą metodą łączenia. Są to modele polecane dla osób szukających tanich produktów, jednak należy liczyć się z tym, że będą one także niewytrzymałe. Osłony zgrzewane wybierane są głównie przez profesjonalistów – powierzchnia takiej piłki jest gładka, a jej trwałość bardzo wysoka.

Piłka do nogi, poszycie i pęcherz piłek

Jeżeli ktoś chce wybrać piłkę do nogi o wysokiej trwałości powinien wybrać modele składające się z poszycia z kilku warstw (czterech lub pięciu). Niektóre modele wyposażone zostają także w specjalne, cienkie warstwy pianki, co pozwala na lepszą amortyzację wewnątrz znajdującego się pęcherza piłki. Zazwyczaj pęcherz taki wykonany jest z lateksu lub butylu. Lateksowe wnętrze znajduje się raczej w piłkach tanich. Jeżeli ktoś jednak szuka piłki do nogi do turniejów czy stałych treningów powinien wybrać tę z butylowym pęcherzem.

 

Ceny piłek do nogi

Dobra piłka do piłki nożnej to wydatek zdecydowanie ponad 100 zł, ale cena piłek uzależniona jest zarówno od jej producenta, jak i jakości. Waha się najczęściej od 20 do 200 zł. Jeśli ktoś zamierza kupić piłkę dziecku do zabawy na własnym podwórku, nie ma sensu przepłacać – można wybrać modele sięgające do 50 zł,  ponieważ piłka, gdy jej cena jest już wyższa (powyżej 100 zł) ma znacznie lepsze właściwości, których dzieci ich nie wykorzystają. Dobra piłka do nogi treningowa musi kosztować w granicy 130-160 zł, natomiast profesjonalna gra wymaga również profesjonalnego sprzętu – wtedy warto zwrócić uwagę na nieco droższe modele - takie  piłki meczowe kosztują ponad 200 zł. Polecani są producenci piłek: Adidas, Molten, Point, Select czy np. Spokey. Jeżeli szukasz dobrej piłki do piłki nożnej koniecznie sprawdź naszą ofertę, na pewno znajdziesz tam coś dla siebie w dobrych cenach.

Piłki do piłki nożnej

( ilość produktów: 266 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3137 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-22
Polecam !
2024-06-21
Szybka realizacja zamówienia, polecam
pixel