Skating to sport dla ludzi w każdym wieku, wbrew pozorom nie jest przeznaczony wyłącznie dla dzieci i młodzieży. W skład skatingu wchodzi wiele dyscyplin – jazda na rolkach, deskorolkach, BMX-ach czy hulajnogach. Są to sporty typowo „miejskie”, których uprawianie można zauważyć w mniejszych i większych miastach. Sportem, który nie traci na swojej popularności, a wręcz ją zyskuje jest jazda na hulajnodze.

 

Hulajnoga – czym jest?

 

Hulajnoga jest pojazdem na kołach, składającym się z wąskiej deski, do której przyczepione są kółka. Pierwotnie jazda na hulajnodze polegała na odpychaniu się noga od podłoża i nadawaniu kierunku jeździe za pomocą wbudowanej kierownicy. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się na rynku także hulajnogi elektryczne, o których więcej w dalszej części tekstu. Hulajnoga służy głównie do jazdy rekreacyjnej, a także do pokonywania mniejszych dystansów (na przykład zamiast jazdy autobusem). Na rynku możemy znaleźć wiele modeli tego sprzętu w różnych wariantach kolorystycznych.

Hulajnoga składa się z takich elementów jak: kierownica, miejsce do stania (w formie wąskiej platformy/deski), koła, hamulec. Kierownica (podobna do rowerowej) - najczęściej jest regulowana w górę i w dół, tak aby łatwo dopasować ją do wzrostu użytkownika. Rączki często pokryte są gumowymi lub piankowymi uchwytami polepszającymi chwytność. Miejsce do stania - zazwyczaj zrobione jest z aluminium dzięki czemu jest lekka oraz wytrzymała (odporna nawet na deszcz). Koła - różnią się wielkością i rodzajem materiału z którego zostały wykonane. Można spotkać koła wykonane z kauczuku lub poliuretanu (przypomina kauczuk, jednak ma zwiększoną wytrzymałość). Ostatnio coraz częściej spotyka się koła duże, pasujące do modeli hulajnóg MGP. Hamulce występują najczęściej jako nożne (na tylnym kole), chociaż widuje się niekiedy ręczne - zamontowane przy rączce. Dodatkowe elementy – w niektórych modelach można spotkać dzwonki lub światła, które zwiększają bezpieczeństwo jazdy.

 

Hulajnogi rekreacyjne i hulajnogi wyczynowe

 

Rozróżniamy hulajnogi do jazdy rekreacyjnej i hulajnogi wyczynowe. Różnią się one od siebie budową i wytrzymałością, te do jazdy wyczynowej z racji wykonywanych tricków muszą być bardziej odporne. Warto przy obydwu typach przeznaczenia, zaopatrzyć się także w ochraniacze. Większość hulajnóg w celu ich łatwiejszego transportu i przechowywania - jest łatwo składana. Dzięki czemu zajmują mniej miejsca.

 

Hulajnogi elektryczne

W ostatnim czasie na rynku pojawiła się unowocześniona wersja hulajnogi – hulajnoga elektryczna. Wyglądem przypomina zwykłą hulajnogę, nie jest jednak napędzana nogą użytkownika, a posiada wbudowany silnik, którego rozpiętość sięga 25 kilometrów. Hulajnogi elektryczne w dużych miastach można wypożyczyć na minuty. Jest to dość kontrowersyjne z punktu widzenia niedopracowanych przepisów, ponieważ hulajnoga elektryczna zgodnie z przepisami ruchu drogowego podlega pod definicję motoroweru, a do tego pory nie ma dokładnych uregulowań, po jakich drogach można się takim sprzętem poruszać. Niemniej, jak w przypadku wszystkich sprzętów na kołach, należy podczas korzystania z takiej hulajnogi zachować trzeźwy umysł i poruszać się ostrożnie.

 

Hulajnogi dla dzieci

 

Hulajnogi dla dzieci są mini wersją hulajnóg dla dorosłych i występują w wielu różnych wariantach kolorystycznych. Hulajnogi dla dzieci mogą wystąpić w formie pojazdu 2 lub 3-kołowego lub posiadać duże koła – z przeznaczeniem dla najmłodszych pociech dopiero uczących się jazdy na hulajnodze. Sprzęt tego typu jest wykonany z najwyższej jakości materiałów, gwarantujących bezpieczeństwo. Na rynku możemy spotkać hulajnogi z emblematami postaci z bajek, co jeszcze bardziej uprzyjemni rekreację malucha.

Hulajnogi

( ilość produktów: 290 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 1811 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-09-15
Szybki czas realizacji zamówienia, polecam!
2022-09-15
Super
Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji w polityce prywatności
Zamknij
pixel