Hurtownia sportowa SK-Sport - twoje stroje i dresy piłkraskie
178590144(pn-pt: 8-16:00, sob: 8-12:00)

Buty piłkarskie

... czytaj dalej

Buty dla piłkarza - jakie wybrać?

Każdy wie, że bez dobrych korków nie ma co wychodzić na boisko. No chyba, że rozgrywamy grzecznościowy, towarzyski mecz, w którym zabawa jest ważniejsza od wyniku meczu. Podobnie jak przy każdej innej dyscyplinie sportowej, buty czy też lanki do piłki nożnej muszą być odpowiednio dobrane, w przeciwnym razie może dojść nawet do kontuzji i otarć.

 

Buty piłkarskie lanki, wkręty

Kupno odpowiednich butów piłkarskich nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Korki czy też inaczej nazywane lanki, muszę pasować ze względu na rozmiar, dopasowanie do stopy oraz nawierzchni, na której będą rozgrywane mecze. Jak więc wybrać najlepszy model? Oto kilka wskazówek.

 

Dopasowanie butów piłkarskich do nawierzchni

Buty piłkarskie do gry na naturalnej trawie można podzielić na dwa rodzaje. Piłkarze kupują najczęściej lanki, w których to korki tworzą jednolitą całość z podeszwą buta. Przykładem takich butóów są m.in. Buty Adidas Predator Absolado Instinct lub Buty Adidas Predito Instinct dla dzieci. Innym typem obuwia do gry na naturalnej trawie są wkręty, które (jak sama nazwa wskazuje) mają wkręcane korki (aluminiowe lub metalowe). Który rodzaj jest lepszy? To oczywiście zależy. W przypadku butów piłkarskich wkrętów, możliwa jest wymiana pojedynczych korków. Buty lanki natomiast mają nieco solidniejszą podeszwę, jednak niestety w przypadku uszkodzeń często trzeba wymienić od razu całą parę. Podczas kupna butów piłkarskich do gry na naturalnej trawie warto wybrać także modele, które posiadają specjalne wkładki nieprzepuszczające wody.

 

Buty do gry na sztucznej nawierzchni

Będziesz grał częściej na sztucznej nawierzchni niż trawie? Wybierz buty z miękką podeszwą i korkami. Spód butów wyposażony jest także w wypustki, które gwarantują dobrą amortyzację stóp, co pozwala na wygodniejszy, a przede wszystkim bardziej bezpieczny bieg. Pozwalają one na łatwiejsze zatrzymanie się na często śliskiej nawierzchni. Buty te mają także nieco bardziej cylindryczną budowę niż lanki do naturalnej trawy.

 

Rozmiar buta też ma znaczenie

Dla każdego sportowca istotne jest odpowiednie dopasowanie obuwia do stopy. Zbyt przyciasne buty zdecydowanie odpadają – stały nacisk na stopę podczas uderzeń piłki może spowodować ból. Ponadto ciągły bieg w ciasnych butach może doprowadzić do obtarć oraz pęcherzy, co w ostateczności prowadzi do niemożności gry w piłkę nożną. Za duży rozmiar buta z pewnością powoduje wolniejszy bieg, jednak co ważne, możne prowadzić do kontuzji poprzez nieodpowiednie usztywnienie stopy.

 

Materiał obuwia sportowego i lanek

Producenci wykorzystują różne materiały do tworzenia sportowego obuwia dla piłkarzy. Buty z materiałów syntetycznych (np. Buty Adidas Nitrocharge 4.0) są nierozciągliwe, a często za ciasne. Ich zaletą jest jednak często niższa cena. Najlepszym rozwiązaniem są skórzane buty – są elastyczne i szybciej dopasowują się do kształtu stopy.

 

Najpopularniejsi producenci butów piłkarskich i lanek

Producenci butów piłkarskich są czołowymi markami, które zna większość osób choć trochę interesujących się sportem. Są to: Adidas, Nike, Joma czy Diadora. Obuwie takie można kupić już za 50 zł, jednak warto poświęcić chociaż około 100 zł na buty, które pozwolą stopom oddychać i gwarantują odpowiednią amortyzację. Oczywiście znaleźć można także buty specjalne dla dzieci (np. Buty Adidas 11questra FG), jednak nie różnią się one wykonaniem, a także i ceną. 

zwiń teskt
Sortuj po:
Wyświetl
Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji w polityce prywatności
Zamknij
pixel