Nie trzeba nikogo przekonywać, że piłka nożna to najpopularniejszy sport drużynowy na całym świecie. Graja dorośli, graja ci w średnim wieku i najmłodsi. Piłka nożna to sport bardzo kontaktowy, dynamiczny. Liczy się w nim szybkość, zwinność i spryt. W związku z tym, sport ten wymaga odpowiedniego stroju i przede wszystkim - obuwia. O ile treningi w dowolnej koszulce jakoś można przełknąć, o tyle źle dopasowane obuwie nie tylko przeszkodzi w grze, ale również może narazić rozgrywającego na przykre kontuzje i otarcia. Warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości buty piłkarskie, aby temu zapobiec.

 

Buty piłkarskie - jakie wybrać?

Każdy wie, że bez dobrych korków nie ma co wychodzić na boisko. No chyba, że rozgrywamy grzecznościowy, towarzyski mecz, w którym zabawa jest ważniejsza od wyniku meczu. Podobnie jak przy każdej innej dyscyplinie sportowej, buty czy też lanki do piłki nożnej muszą być odpowiednio dobrane, w przeciwnym razie może dojść nawet do kontuzji i otarć.

 

Buty piłkarskie - lanki, wkręty

Kupno odpowiednich butów piłkarskich nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Korki czy też inaczej nazywane lanki, muszę pasować ze względu na rozmiar, dopasowanie do stopy oraz nawierzchni, na której będą rozgrywane mecze. Jak więc wybrać najlepszy model? Oto kilka wskazówek.

 

Dopasowanie butów piłkarskich do nawierzchni

Buty piłkarskie do gry na naturalnej trawie można podzielić na dwa rodzaje. Piłkarze kupują najczęściej lanki, w których to korki tworzą jednolitą całość z podeszwą buta. Przykładem takich butów są m.in. Buty Adidas Predator Absolado Instinct lub Buty Adidas Predito Instinct dla dzieci. Innym typem obuwia do gry na naturalnej trawie są buty piłkarskie wkręty, które (jak sama nazwa wskazuje) mają wkręcane korki (aluminiowe lub metalowe). Który rodzaj jest lepszy? To oczywiście zależy. W przypadku butów piłkarskich wkrętów, możliwa jest wymiana pojedynczych korków. Buty piłkarskie lanki natomiast mają nieco solidniejszą podeszwę, jednak niestety w przypadku uszkodzeń często trzeba wymienić od razu całą parę. Podczas kupna butów piłkarskich do gry na naturalnej trawie warto wybrać także modele, które posiadają specjalne wkładki nieprzepuszczające wody.

 

Buty do gry na sztucznej nawierzchni

Będziesz grał częściej na sztucznej nawierzchni niż trawie? Wybierz buty z miękką podeszwą i korkami. Spód butów piłkarskich wyposażony jest także w wypustki, które gwarantują dobrą amortyzację stóp, co pozwala na wygodniejszy, a przede wszystkim bardziej bezpieczny bieg. Pozwalają one na łatwiejsze zatrzymanie się na często śliskiej nawierzchni. Buty te mają także nieco bardziej cylindryczną budowę niż lanki do naturalnej trawy.

 

Rozmiar buta też ma znaczenie

Dla każdego sportowca istotne jest odpowiednie dopasowanie obuwia do stopy. Zbyt przyciasne buty zdecydowanie odpadają – stały nacisk na stopę podczas uderzeń piłki może spowodować ból. Ponadto ciągły bieg w ciasnych butach piłkarskich może doprowadzić do obtarć oraz pęcherzy, co w ostateczności prowadzi do niemożności gry w piłkę nożną. Za duży rozmiar buta z pewnością powoduje wolniejszy bieg, jednak co ważne, możne prowadzić do kontuzji poprzez nieodpowiednie usztywnienie stopy.

 

Materiał obuwia sportowego i lanek

Producenci wykorzystują różne materiały do tworzenia sportowego obuwia dla piłkarzy. Buty z materiałów syntetycznych (np. Buty Adidas Nitrocharge 4.0) są nierozciągliwe, a często za ciasne. Ich zaletą jest jednak często niższa cena. Najlepszym rozwiązaniem są skórzane buty piłkarskie – są elastyczne i szybciej dopasowują się do kształtu stopy.

 

Najpopularniejsi producenci butów piłkarskich i lanek

Producenci butów piłkarskich są czołowymi markami, które zna większość osób choć trochę interesujących się sportem. Są to: Adidas, Nike, Joma czy Diadora. Obuwie takie można kupić już za 50 zł, jednak warto poświęcić chociaż około 100 zł na buty, które pozwolą stopom oddychać i gwarantują odpowiednią amortyzację. Oczywiście znaleźć można także buty specjalne dla dzieci (np. Buty Adidas 11questra FG), jednak nie różnią się one wykonaniem, a także i ceną. 

Buty piłkarskie

( ilość produktów: 4 )
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3122 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-15
Szybko i sprawnie.
2024-06-08
Polecam, szybko i sprawnie
pixel