Najskuteczniejsze sposoby na nadmiar tłuszczu w talii
2019-02-17
Nadprogramowe kilogramy uporczywie gromadzące się w talii i po jej bokach, tworząc potocznie znane „boczki” to zmora nie tylko kobiet, ale i wielu mężczyzn. Dobrą nowiną jest to, że można skutecznie ich się pozbyć i zapewnić sobie brak ich powrotu. Nieco gorszą informacją jest to, że boczki są newralgicznym miejscem, na które należy zadziałać wielopłaszczyznowo. Mowa tu konkretnie o zmianie dotychczasowej diety, zerwaniu z nałogami i przede wszystkim odpowiednim ćwiczeniom. Regularna aktywność fizyczna w połączeniu z redukcja kalorii i prowadzeniem zdrowej i zbilansowanej diety – bez poczucia głodu, to skuteczne metody na smukłą fit-talię. Systematyczność i siła woli są w stanie zmienić dotychczasowe nawyki i nie tylko wyglądać, ale i żyć zdrowiej.
Odpowiednia dieta – lepsza niż ćwiczenia na boczki?
Po pierwsze – warto zweryfikować dokładnie swój jadłospis. Jest to dość oczywiste, że jeśli chce się zmniejszyć obwód swojej talii i zredukować tkankę tłuszczową, należy w mądry i przemyślany sposób zredukować ilość kalorii. Utrata masy ciała jest oczywista – należy spalić więcej kalorii, niż się przyjmuje. Wiele dotychczasowych badań wykazało, że jeśli prowadzi się dietetyczny dziennik, w którym skrupulatnie spisuje się co spożywa się każdego dnia – je się mniej. Wynika to z większej świadomości jedzenia. Wiele osób traktuje posiłki mechanicznie. Nie zastanawia się czy porcja na talerzu jest odpowiednio kaloryczna i czy ma właściwą objętość. Najgorszym natomiast rozwiązaniem i jednocześnie zabójca zgrabnej sylwetki są przekąski.
To zazwyczaj puste kalorie i same węglowodany. Osoby podjadające często między posiłkami są skłonne do częstszych napadów niepohamowanego apetytu. Wynika to z niekontrolowanych spadków glukozy. Jeśli prowadzona dieta z pozoru jest zdrowa i wolna od kalorycznych, nie wartościowych produktów, można zwrócić szczególną uwagę na przyprawy, takie jak np. sos sałatkowy, które mogą zawierać więcej kalorii niż można sobie wyobrazić. Więcej białka i błonnika w diecie spowoduje, że automatycznie zje się mniej. Posiłki bogate w białko sprawiają uczucie pełności. Białko szczególnie istotne jest rano – śniadanie bogate w białko jest świetnym sprzymierzeńcem w drodze do utraty wagi. Błonnik reguluje metabolizm i usprawnia trawienie. Aż 80 procent utraty wagi (w tym w okolicy talii i boczków) musi pochodzić z diety, a nie z ćwiczeń fizycznych.
To zazwyczaj puste kalorie i same węglowodany. Osoby podjadające często między posiłkami są skłonne do częstszych napadów niepohamowanego apetytu. Wynika to z niekontrolowanych spadków glukozy. Jeśli prowadzona dieta z pozoru jest zdrowa i wolna od kalorycznych, nie wartościowych produktów, można zwrócić szczególną uwagę na przyprawy, takie jak np. sos sałatkowy, które mogą zawierać więcej kalorii niż można sobie wyobrazić. Więcej białka i błonnika w diecie spowoduje, że automatycznie zje się mniej. Posiłki bogate w białko sprawiają uczucie pełności. Białko szczególnie istotne jest rano – śniadanie bogate w białko jest świetnym sprzymierzeńcem w drodze do utraty wagi. Błonnik reguluje metabolizm i usprawnia trawienie. Aż 80 procent utraty wagi (w tym w okolicy talii i boczków) musi pochodzić z diety, a nie z ćwiczeń fizycznych.
Ćwiczenia na boczki to nie wszystko – na co zwrócić uwagę?
Jajka, tuńczyk, warzywa, sałatki, migdały, jabłka i chude mięso to zawsze dobry wybór. Zmiana diety jest ważna nie tylko dla wymarzonej sylwetki, ale ma również niewymierne korzyści zdrowotne, które w niedalekiej przyszłości będą bardziej się liczyły niż smukłe ciało. Należy unikać skrobi i cukru. Problem ze skrobią i cukrem polega na tym, że podnoszą poziom produkcji insuliny. Ten hormon często wiąże się z większym obwodem talii. Są to w zasadzie puste kalorie o niewielkiej wartości odżywczej. Przykłady takich produktów obejmują pączki, frytki i biały chleb. Kolejną rzeczą, którą należy usunąć z diety są napoje gazowane. Zwiększają one ilość gazu w układzie jelitowym. Ponadto niektóre napoje dietetyczne zawierają substancje słodzące, które nie dość, że są szkodliwe dla zdrowia to przyczyniają się do zwiększenia obwodu talii.
Skuteczne ćwiczenia na boczki – propozycje
Korzystne ćwiczenia na boczki celują swoją efektywnością w obszary talii i tułowia. Ważną rzeczą, na która należy zwrócić uwagę jest wykonywanie ich prawidłowo. Z uwagi na miejsce na ciele, na którym skupia się obciążenie – na wysiłek narażony jest również kręgosłup. Zła lub niedbała technika może doprowadzić do kontuzji i uszkodzenia kręgosłupa.
Ćwiczenie nr 1
Należy stanąć z drążkiem (bez obciążenia) między ramionami. Plecy należy trzymać wyprostowane, a stopy rozstawione, stabilnie trzymające się podłoża. Kolejno należy obracać talią z boku na drugi bok, jednocześnie trzymając prosto głowę. Warto spróbować wykonania około 50 obrotów.
Ćwiczenie nr 2
Jest to jedno ze skuteczniejszych i przy tym zabawnych i mało monotonnych ćwiczeń. Już kilka – kilkanaście minut zabawy z obręczą hula hop, dwa razy dziennie – pomoże wysmuklić talie i spalić tłuszcz z boczków. Aby dobrze zakręcić kołem warto trzymać plecy prosto i na początku nie obracać zbytnio biodrami. Żeby wprawić kółko w ruch należy obrócić hula hop w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a następnie przesunąć biodra z przodu na tył, aby utrzymać ruch koła. Kręgosłup musi być zaangażowany w to ćwiczenie – dzięki niemu hula hop utrzyma się ponad poziomem bioder.Ćwiczenie nr 3
Trening obwodowy jest świetnym wyborem na zmniejszenie objętości talii i spalenie tłuszczu z boczków, ponieważ obejmuje elementy treningu siłowego, treningu oporowego i cardio. Typowy program treningu obwodowego obejmuje 4 obwody, które włączają różne ćwiczenia. Trening obwodowy często obejmuje takie ćwiczenia, jak przysiady, pompki, skoki pionowe i używanie lekkich hantli.
Hul-hop w naszym sklepie >> kliknij
Ćwiczenie nr 4
Rowerek w domowych warunkach to jedno ze skuteczniejszych ćwiczeń wysmuklających talię i poprawiających mięśnie brzucha. Aby wykonać go poprawnie i efektywnie należy położyć się na podłodze. Ręce wygodnie umieścić za głową lub na bokach. Kolejno trzeba powoli podnieść nogi z ziemi i zgiąć je w kolanach. Następnie naprzemiennie, powoli i dokładnie „pedałować” w powietrzu nogami – dokładnie w ten sam sposób jak na prawdziwym rowerze.
Ćwiczenie nr 5
Skłony boczne to jedno z lepszych ćwiczeń wysmuklających talię i niechciane boczki. Aby wykonać je poprawienie należy stanąć prosto i stabilnie trzymając ręce przy bokach. Utrzymując nogi w tej samej pozycji, trzeba zginać ciało w prawo tak bardzo, jak to możliwe, aż poczuje się napięcie mięśni po lewej stronie talii. Podczas wykonywania tego ruchu, prawa ręka powinna spoczywać na prawym biodrze, a lewa ręka być podniesiona do góry. Po wykonaniu tego ruchu, warto pozostać w takiej pozycji przez około 15 - 20 sekund. Wraz z nabywaniem wprawy i sprawności można
stopniowo wydłużać czas zatrzymania w pozycji napięcia do nawet 30 sekund.
stopniowo wydłużać czas zatrzymania w pozycji napięcia do nawet 30 sekund.
Zmiana stylu życia
Stres w obecnych, pełnych tempa i presji czasach, dotyka większości ludzi. Mało kto wie, że jest on bezpośrednio związany z nadwagą. Wynika to ze zwiększeniem poziomu hormonu stresu – kortyzolu, który jest jednym z bezpośrednich sprawców dodatkowych centymetrów w talii. Innym problemem ze stresem jest to, że powoduje on częste i trudne do opanowania napadu głodu. Mówi się wtedy o zajadaniu stresu. Medytacja i joga to techniki, które pomagają zmniejszyć stres. Obecnie są łatwo dostępne i bardzo popularne – joga jest częścią oferty większości siłowni. Medytacji można spróbować samodzielnie, w domowym zaciszu, z niewielką pomocą filmików instruktażowych dostępnych w internecie.
Uporczywe boczki są zazwyczaj trudniejsze do usunięcia. Mimo utarty wagi, nawet w znaczącym stopniu, nadal mogą stanowić one powód do niezadowolenia ze swojej sylwetki. Dzieje się tak dlatego, że obwód talii jest ściśle powiązany z hormonami kortyzolu i insuliny, a nie tylko dietą. Wykazano, że zmniejszenie poziomu kortyzolu objawia się utratą kilogramów w talii. Wystarczy tylko ograniczyć stres – jeśli to możliwe. Zdrowy i regenerujący sen to kolejny krok na drodze usunięcia boczków. Kolejne badania donoszą, że bezsenność wiąże się z przybieraniem na wadze, szczególnie w okolicach żołądka. Wynika to z pracy hormonów. Optymalna ilość snu zdrowego, dojrzałego człowieka to 7-8 godzin.
Spoczynek w takim przedziale czasowym zwiększa produkcję hormonów i zmniejsza apetyt. Sen jest związany ze zwiększenie hormonu wzrostu, który spala tłuszcz i buduje mięśnie. Większość kulturystów dąży do jego pobudzenia – za pośrednictwem suplementów lub niekiedy niedozwolonych substancji dopingowych. Bezsenność wiąże się z wysokim poziomem stresu, który prowadzi również do nadprodukcji kortyzolu, hormonu związanego bezpośrednio z tyciem. Brak odpowiedniej ilości snu i dużo stresu dotyka w szczególności młodych rodziców. Małe dziecko wymaga całodobowej opieki. Świeżo upieczeni rodzice często zarywają noce. Dlatego też część matek narzeka na brak efektywności w zrzucaniu nadprogramowych kilogramów po ciąży. Większość z nich jest niezadowolona ze swojej talii i boczków. Są to oczywiście efekty ciąży, ale trudności w ich zniwelowaniu mogą być ściśle związane z niewyspaniem i stresem.
Hantle w naszym sklepie ->> kliknij i sprawdź
Inne przyczyny odkładania się tkanki tłuszczowej w talii
Spoczynek w takim przedziale czasowym zwiększa produkcję hormonów i zmniejsza apetyt. Sen jest związany ze zwiększenie hormonu wzrostu, który spala tłuszcz i buduje mięśnie. Większość kulturystów dąży do jego pobudzenia – za pośrednictwem suplementów lub niekiedy niedozwolonych substancji dopingowych. Bezsenność wiąże się z wysokim poziomem stresu, który prowadzi również do nadprodukcji kortyzolu, hormonu związanego bezpośrednio z tyciem. Brak odpowiedniej ilości snu i dużo stresu dotyka w szczególności młodych rodziców. Małe dziecko wymaga całodobowej opieki. Świeżo upieczeni rodzice często zarywają noce. Dlatego też część matek narzeka na brak efektywności w zrzucaniu nadprogramowych kilogramów po ciąży. Większość z nich jest niezadowolona ze swojej talii i boczków. Są to oczywiście efekty ciąży, ale trudności w ich zniwelowaniu mogą być ściśle związane z niewyspaniem i stresem.
Hantle w naszym sklepie ->> kliknij i sprawdź
Inne przyczyny odkładania się tkanki tłuszczowej w talii
Pewna ilość tłuszczu w tych okolicach jest całkowicie normalna i nawet potrzebna - pomaga ona amortyzować kości i narządy oraz zapewnia ochronę przed uszkodzeniami. Nadmiar tłuszczu może stać się jednak powodem do niepokoju. Czasami to nie dieta i styl życia mają wpływ na zaburzenia proporcji sylwetki. Naukowcy odkryli, że liczba komórek tłuszczowych w organizmie w dużej mierze zależy również od genów. Jeśli rodzice lub dziadkowie mieli nadmiar tłuszczu w okolicach talii i tendencję do odkładania się go w boczkach, można być przygotowanym na ten sam scenariusz. Genetyka jest poważnym wyznacznikiem dystrybucji tłuszczu w ciele. Magazynowanie tłuszczu zachodzi i wygląda inaczej u każdego człowieka. W dużej mierze zależy to od struktury ciała. Osoby, które posiadają sylwetkę w kształcę gruszki mogą mieć skłonność do gromadzenia się nadmiarowej tkanki tłuszczowej w dolnej części ciała na boczkach i pośladkach. Nie bez znaczenia pozostają również nietypowe i anormalne zmiany hormonalne.
Jak wyżej opisano - hormony i ich poziom mają wyjątkowo duży wpływ na tycie i gromadzenie się tłuszczu w różnych miejscach na ciele. Niemniej jednak - niezależnie od przyczyny powstania boczków - zmiana sposobu żywienia i włączenie regularnej aktywności fizycznej, przyniosą z pewnością wymierne korzyści w postaci utraty dodatkowych centymetrów i optycznego poprawienia swojej sylwetki. Ważna jest jednak siła woli, chęci i systematyczność. Bez regularnych ćwiczeń i trzymania się planu dietetycznego jedyne na co będzie można liczyć po chwilowym spadku wagi to niechciany efekt jo - jo.
Pokaż więcej wpisów z
Luty 2019