ABC piłki ręcznej

2019-02-10
ABC piłki ręcznej

Z roku na rok, piłka ręczna cieszy się coraz większą popularnością. Sukcesy reprezentacji Polski, zachęcają miłośników sportu do większego zainteresowania się właśnie tą dyscypliną. Mimo dokładnego śledzenia meczy, nie każdy orientuje się jednak w regułach tej gry. Oto ABC piłki ręcznej.


Na czym polega gra w piłkę ręczną?

Początki piłki ręcznej sięgają aż do czasów starożytnej Grecji. Bardzo podobne reguły gry wykorzystywano wtedy w rozgrywkach nazywanych Urania oraz Episkyros. W Polsce sport ten zyskał sławę dopiero w 1976 roku, kiedy wieś Szczypiorno została oficjalnie włączona do Kalisza. Spowodowało to, że wielu miłośników sportu potocznie nazywa piłkę ręczną szczypiorniakiem.
Ta dyscyplina sportowa, polega przede wszystkim na zdobywaniu bramek przy udziale piłki trzymanej obiema rękoma. Podczas poruszania się po boisku, zawodnik może jedynie grać piłką poprzez kozłowanie, zabronione jest jednak trzymanie jej w rękach. Punkt zdobywa się w momencie trafienia piłki w bramkę. Mecz zwycięża ta drużyna, która w czasie trwania gry zdobyła więcej punktów.


Ilu zawodników liczy jedna drużyna?

Każdy zespół składa się z szesnastu zawodników. W trakcie gry, na boisku może się jednak znajdować maksymalnie siedmiu graczy: sześciu zawodników oraz jeden bramkarz. Podczas meczu, poszczególni członkowie drużyny mogą wymieniać się na parkiecie między sobą. Zawodnicy mogą przyjąć pozycję obrotowego (nazywanego również kołowym), skrzydłowego (lewego lub prawego), a także rozgrywającego (środkowego, prawego lub lewego). Ważne jest, aby wszyscy gracze jednego zespołu nosili stroje w takim samym kolorze. Jedynie bramkarze, muszą być ubrani w strój innego koloru, aby można było ich odróżnić na tle innych zawodników.
Skład szkoleniowy drużyny składa się z czterech członków. Mecz prowadzony jest przez dwóch arbitrów głównych, którzy kontrolują rozgrywkę z poziomu boisku. Oprócz prowadzenia meczu, do ich zadań należy rozstrzyganie wszelkiego rodzaju sporów, które pojawiają się w trakcie gry, a także orzekanie o popełnieniu faulu.
Kolejna para arbitrów nazywana jest sędziami stolikowymi. Jeden z nich mierzy czas oraz odpowiednio zatrzymuje zegar na wniosek któregoś z sędziów głównych. Zadaniem drugiego arbitra jest prowadzenie szczegółowego protokołu meczowego.


Jaka piłka jest potrzebna do gry?

Piłka, którą gra się w szczypiorniaka wyprodukowana jest z gumowej dętki, pokrytej syntetycznym materiałem. Wielkości piłek zależne są jednak przede wszystkim od grup wiekowych zawodników i ich płci. Piłki, które wykorzystywane są w trakcie meczu oznaczone są poszczególnymi numerami od jednego do trzech. Piłka mająca trzeci numer, przeznaczona jest dla dorosłych mężczyzn.



Piłki ręczne


Boisko i bramka do piłki ręcznej



Mecze piłki ręcznej obywają się jedynie na zamkniętych obiektach sportowych, charakteryzujących się odpowiednimi wymiarami boiska. Parkiet musi mieć wymiary 40 x 20 metrów. Sześć metrów od linii końcowej zaczyna się pole bramkowe, oznaczone za pomocą półokręgu. W tej strefie może przebywać wyłącznie bramkarz broniącego zespołu. Znajdujące się po równoległych stronach boiska bramki, mierzą dokładnie dwa metry wysokości oraz trzy metry długości. Pozostała część parkietu, która jest głównym przebiegiem gry, przeznaczona jest dla reszty zespołu. Siedem metrów od bramki zaznaczona jest linia rzutów karnych.

Piłki ręczneBramki do piłki ręcznej - sprawdź nasze propozycje! 


Czas gry

Cała rozgrywka składa się z dwóch połówek trwających dokładnie trzydzieści minut. Przerwa wynosi dziesięć minut. Jeśli mecz nie został rozstrzygnięty, rozgrywana jest pięciominutowa dogrywka.


Podstawowe zasady gry piłką

Gracze poruszają się po boisku kozłując piłkę. W innym wypadku mogą przetrzymać piłkę jedynie przez trzy sekundy, jednocześnie wykonując maksymalnie trzy kroki. Może być ona popychana, zatrzymywana, łapana bądź uderzana. Dozwolone jest dotykania piłki wszystkimi częściami ciała oprócz nóg.
Kozłowanie rozpoczyna się w momencie złapania przez zawodnika piłki. Może on wedle uznania zmieniać rękę, którą kozłuje piłkę. Jeśli mimo wszystko gracz ponownie złapie piłkę w obie ręce, musi podać ją dalej lub wykonać rzut w kierunku bramki. Inaczej każdy następny krok uznawany jest jako błąd.


Rzut wolny, karny i z autu


Rzut z autu przyznaje się w momencie, kiedy piłka przesunie się przez linią boczną boiska. Aut zostaje wykonany przez gracza z rywalizującej drużyny. Po przekroczeniu końcowej linii parkietu następuje rzut bramkarski.
Rzut wolny zostaje przyznany przede wszystkim za złamanie reguł gry: nieprzepisową zmianę graczy, niewłaściwą grę piłką, nieodpowiednie zachowanie i grę pasywną. Podczas wykonywania rzutu wolnego, członkowie przeciwnej drużyny muszą się znajdować przynajmniej w odległości trzech metrów od rzucającej osoby.
Rzut karny przyznaje sędzia w sytuacji, kiedy zawodnik wejdzie z piłkę w granice własnego pola bramkowego, nastąpi niepoprawna interwencja któregoś z graczy, bądź kiedy zawodnik umyślnie przeszkadza w grze swojemu konkurentowi. Rzut wykonuje się z linii siódmego metra w czasie nieprzekraczającym trzech sekund od sygnału arbitra.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3277 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-02
Wszystko ok.
2024-09-22
wszystko ok polecam sklep
pixel