Poradnik gracza: jak serwować, jak atakować, jak odbijać, jak dobrze ścinać, jak przyjmować?

2018-05-11

W tym krótkim poradniku postaramy się przedstawić Państwu najważniejsze elementy efektywnej gry w piłkę siatkową. Ponieważ jest to gra zespołowa, to właśnie współpraca całej drużyny poprowadzi ją ku zwycięstwu, jednak zaangażowanie i dobra gra każdego (!) z zawodników jest tu podstawowym warunkiem dobrze rozegranego meczu. Co za tym idzie, nie może być tutaj mowy o najsłabszym ogniwie, bo spowoduje ono negatywną reakcję łańcuchową. Dlatego właśnie każdy zawodnik powinien pewne reguły zapamiętać, a potem sukcesywnie doskonalić technikę gry.

Serwować jak profesjonalny siatkarz

BUTY SIATKARSKIE ASICS GEL BEYOND 5 MT B600N 7701Serw, czyli zagrywkę, wykonuje się w siatkówce zza linii końcowej boiska. Piłka musi zostać uderzona dłonią lub inną częścią ręki po podrzuceniu jej w górę lub opuszczeniu w dół z dłoni. Co istotne, dozwolone jest tylko jedno podrzucenie lub opuszczenie piłki, a samą zagrywkę zawodnik musi wykonać w ciągu ośmiu sekund od gwizdka sędziego. Piłkę kierować należy w końcowe metry boiska, najlepiej w narożniki. Podobnie jak przy ataku, warto celować w najsłabszego zawodnika drużyny przeciwnej. Dobrą strategią jest także celowanie między przyjmujących oraz granie długich zagrywek i skrótów na zmianę. Bardzo ważne jest również to, by wykonaną przez siebie zagrywką wymusić na zawodnikach drużyny przeciwnej ruch.


Piłka siatkowa – jak atakować?

                                                                                                            
Buty do siatkówki - atrakcyjne ceny, szeroki wybór - sprawdź

Podobnie jak w wielu innych dyscyplinach sportowych, również w siatkówce bardzo liczy się zaskakiwanie przeciwnika. Z tego tytułu warto często zmieniać kierunek ataku, ale też trzymać się kilku podstawowych zasad. Oczywistym jest, że najlepiej jest atakować tę strefę boiska, która broniona jest najsłabiej, ale już niekoniecznie wszyscy zdają sobie sprawę, że należy robić to pomiędzy dłońmi zawodników blokujących. Warto też dokładnie obserwować przeciwników, poznać ich słabe punkty i wybierać jako cel ataku tego, który wydaje się najmniej zdolny do skutecznej obrony (czysta psychologia). W przypadku braku bloku uderzać należy w środek boiska. Gdy blok jest wysoki – w końcowe metry boiska. Piłkę blisko antenki uderzamy po prostej, a tę blisko siatki – w aut. Wiele zależy również od wzrostu i stylu gry zawodników z drużyny przeciwnej, dlatego raz jeszcze zaznaczamy: liczy się umiejętność obserwacji, bo tylko dzięki niej dostosujemy swoją strategię gry do aktualnej sytuacji na boisku.

Siatkówka – jak odbijać piłkę?

Odbijanie piłki odbywa się na dwa sposoby – dolny i górny.

Przy odbiciu dolnym używamy do odbicia przedramion (za nadgarstkami). Ciało jest lekko pochylone, zaś nogi ustawiamy nieco szerzej, niż przy odbiciu górnym (to głównie praca nóg zapewnia prawidłowe odbicie).

Przy odbiciu górnym palce rąk układamy na obwodzie piłki (amortyzacja). Stawy nadgarstkowe pełnią dodatkową rolę amortyzacyjną, a zachowany kąt pomaga w sterowaniu odbiciem. Stawy łokciowe pomagają sterować samą piłką (odległość, wysokość, siła uderzenia). Odpowiednie ustawienie nóg zapewnia z kolei jeszcze pełniejszą kontrolę nad uderzeniem.

Jak dobrze ścinać w piłce siatkowej?

Eksperci podkreślają, że nauka ścinania piłki w siatkówce powinna rozpocząć się ćwiczeniami… bez piłki. Bardzo istotne jest tu wyćwiczenie samego dojścia pod siatkę (np. na określoną liczbę kroków), naskok (jednocześnie na dwie nogi) i wyskok przez pięty. Sam zamach rąk odbywa się od tyłu – przenosimy je przodem w górę (obie). Podczas wyskoku plecy powinny napiąć się w łuk. W całym ruchu przygotowującym do efektywnego ścięcia istotna jest oczywiście precyzja i dynamika. Co do ręki zbijającej, to powinna być ona lekko ugięta w stawie łokciowym. Po opanowaniu wyskoku przechodzimy oczywiście do ćwiczeń z piłką, najlepiej z pomocą partnera.

Jak przyjmować piłkę w siatkówce?

Odpowiednia postawa to najważniejsza sprawa, jeśli chcemy dobrze przyjąć piłkę. Kolana powinny być tu lekko ugięte, stajemy w rozkroku i pochylamy tułów do przodu. Ręce składać powinniśmy na chwilę przed kontaktem z piłką. Po złożeniu dłoni kciuki powinny być do siebie skierowane równolegle. Piłka przeciwnika przyjmowana jest mniej więcej na wysokości naszych bioder, a podczas odbicia możemy nieco pochylić się do przodu.

Zakończenie

Wszystkie powyższe rady nie zastąpią oczywiście ciężkiego treningu, a przede wszystkim praktyki. Warto także poszukać w Internecie instruktażowych filmików. Wyćwiczenie odpowiednich ruchów (czy wręcz odruchów) w piłce siatkowej może oczywiście trochę potrwać, jednak nigdy nie będzie to czas zmarnowany, a pracując nad swoją techniką mamy szansę na ustawiczny progres.

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 2960 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-28
super
2024-03-24
wszystko super
pixel