Orbitrek, czy to naprawdę dobry sprzęt ?

2017-11-27

DLACZEGO WŁAŚNIE ORBITREK? – PORADNIK DLA UŻYTKOWNIKÓW

 

Jeśli ktoś miał kiedyś okazję odwiedzić lub bywać w klubie fitness, z pewnością jedno rzuciło mu się w oczy – mocne oblężenie orbitreków (zwanych również rowerami eliptycznymi lub eliptycznymi trenażerami). O ile na przykład maszyny przeznaczone do ćwiczenia nóg nie są specjalnie oblegane, o tyle orbitreki (i bieżnie) – jak najbardziej. Skąd wzięła się niezwykła popularność tych urządzeń? Jakie zalety posiadają orbitreki? Czy ćwicząc na nich, możemy schudnąć? Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć w tym krótkim poradniku.

Orbitrek – sprzęt ustawny

Orbitrek to urządzenie o względnie niewielkich wymiarach, które łączy w sobie zalety bieżni, stepera i roweru stacjonarnego. Bez problemu zmieści się nawet w małym pokoju, nie mówiąc o salonie czy innym, sensownie zagospodarowanym pomieszczeniu, jak choćby sypialnia czy piwnica. Przy czym warto podkreślić, że jego kształt ułatwia umieszczenie go w miejscach, w których na przykład z atlasem byłyby już problemy. Ta ustawność to niewątpliwa zaleta orbitreka, ale oczywiście wcale nie jedyna.

Wygoda użytkowania

Do klubu fitness trzeba się wybrać. Niby oczywiste, jednak dla wielu osób stanowi to problem, również problem czasowy. Na orbitreku spędzimy często tyle czasu, ile normalnie zabrałyby nam samo tylko dojście czy dojechanie do klubu. Trzeba również pamiętać, że orbitrek, jako sprzęt domowy, całkowicie uniezależnia nas od pogody. Wyjście na deszcz nie należy do przyjemności, a na przykład bieganie zimą, zwłaszcza po zlodowaconej nawierzchni, staje się niezwykle utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe. Co więcej, na orbitreku ćwiczymy w wybranym przez siebie czasie – mogą to być „normalne” pory, jak poranek czy popołudnie, ale jeśli chcemy, możemy trenować np. o piątej rano lub w nocy (godziny pracy większości klubów nie są aż tak elastyczne). Choć również w siłowniach, ćwicząc, często możemy oglądać telewizję, także i tutaj ćwiczenia w warunkach domowych dają więcej możliwości, z których najważniejszą jest z pewnością ta, że to my wybieramy program. Warto podkreślić jeszcze jedno – orbitrek jest sprzętem cichym, co ma znaczenie w szczególności dla osób posiadających małe, często śpiące dzieci.

Na orbitreku pracuje całe ciało

O ile na przykład bieżnia zapewni nam doskonały trening dla nóg i pośladków, o tyle orbitrek jest urządzeniem, na którym ćwiczymy w zasadzie całe ciało. Ramiona i plecy odgrywają tu rolę równie dużą, co brzuch, pośladki i nogi. Poruszamy zatem wszystkie mięśnie, a w zależności od rodzaju treningu możemy ćwiczyć kondycję, siłę, albo postawić na trening czysto rekreacyjny czy wręcz rozluźniający. Warto również dodać, że podczas ćwiczeń z trenażerem spalamy więcej kalorii, niż ćwicząc na przykład na steperze czy bieżni – właśnie za sprawą zaangażowania dodatkowych grup mięśni.

Mniejsze obciążenie dla ścięgien i stawów

Bieganie to sport bardzo kontuzyjny. Podczas ćwiczeń na orbitreku, dzięki jego specjalnej budowie, nasze stawy i ścięgna obciążone są w stopniu dużo mniejszym. Nie mamy tu do czynienia z odbiciem ani z uderzeniem stopy o podłoże, zatem przy treningu na eku waga użytkownika nie będzie miała tak dużego znaczenia, jak przy tradycyjnym bieganiu. Bezpieczne będą również nasze stawy kolanowe. Dla osób z nadwagą orbitrek będzie rozwiązaniem doskonałym, jako że nadwaga, a tym bardziej otyłość, znajdują się na liście przeciwwskazań dla tych, którzy chcieliby uprawiać jogging.

Orbitrek E-NW 1000 w sklepie SK-SportOrbitrek nie jest drogi

Oczywiście ktoś może się obruszyć i stwierdzić, że wydanie na sprzęt sportowy kilkuset złotych to nie jest mała kwota. Nie jest, ale trzeba tu wziąć pod uwagę jedną, bardzo istotną rzecz: kupujemy sprzęt wytrzymały i dobrej jakości, który odpowiednio użytkowany będzie nam bezawaryjnie służył przez wiele lat. Jeśli przyjmiemy, że średnia cena karnetu do dobrego klubu fitness oscyluje w granicach 100-200 zł, zakup orbitreka zwróci się nam po zaledwie kilku miesiącach. Owszem, są egzemplarze dużo droższe, ale tutaj mówimy o takim, który spełni oczekiwania przeciętnego użytkownika, niekoniecznie profesjonalisty. Pamiętajmy również o najważniejszym – orbitrek to inwestycja we własne zdrowie.









Orbitrek E-NW 1000 w atrakcyjnej cenie --- sprawdź



Orbitrek nie musi być skomplikowany

Jak już wspominaliśmy, nie trzeba od razu kupować sprzętu za kilka tysięcy złotych. Jednak także wśród tańszych egzemplarzy wybór jest na tyle duży, że podjęcie decyzji może być nieco kłopotliwe, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Na co zatem zwrócić uwagę?

Po pierwsze nasz orbitrek powinien być wyposażony w funkcje, dzięki którym na jego wyświetlaczu będziemy mogli odczytać podstawowe informacje, a więc przebyty dystans, czas treningu, prędkość i spalane kalorie. Warto również zwrócić uwagę, by możliwe było kontrolowanie tętna.

Po drugie, warto wybrać model z programem ćwiczeń. Zwykle mamy kilkanaście możliwych do ustawienia programów. Po wybraniu jednego z nich możemy już tylko skoncentrować się na samym treningu, bez dalszego ręcznego ustawiania i przestawiania szybkości czy obciążenia.

Ogólnie można powiedzieć, że ogromna większość trenażerów to urządzenia, których obsługa nie nastręcza większych trudności. Jest to kolejna ich zaleta. W klubach fitness pokaźna ilość skomplikowanych urządzeń może onieśmielać. Orbitrek daje ogromne możliwości, ale sam w sobie z pewnością nie jest sprzętem, którego obsługi trzeba się długo uczyć.


Jak ćwiczyć na orbitreku?

Przede wszystkim – często. Regularność treningów, szczególnie na początku przygody z orbitrekiem, będzie nawet bardziej istotna, niż sam czas ćwiczeń. Lepiej wykonać dziesięciominutowy trening każdego dnia, niż ćwiczyć przez godzinę raz w tygodniu. Ale uwaga – słuchajmy własnego organizmu. Jeśli czujemy zmęczenie mięśni, odpuśćmy dzień czy dwa, by potem, już wypoczęci, powrócić do treningów. Tak – budowa orbitreka chroni przed mikrourazami, ale i na tym urządzeniu możemy się przetrenować, co niestety sprzyja kontuzjom. Ogromną zaletą trenażera jest to, że pozwala on na dostosowanie intensywności treningów do ogólnej wydolności organizmu – pamiętajmy o tej możliwości i korzystajmy z niej, pamiętając o zachowaniu umiaru i o konieczności regeneracji.

Kolejna, niezwykle istotna sprawa, to pomiar tętna. Powinno ono u ćwiczącego oscylować w granicach 70-80% tętna maksymalnego. To właśnie wtedy najbardziej efektywnie spalamy tłuszcz, poprawiając przy okazji funkcjonowanie układów oddechowego i krwionośnego. Takie tętno nie stanowi też zagrożenia dla naszego zdrowia.

Prawidłowa postawa to rzecz, na którą również zwracać należy baczną uwagę podczas treningu na orbitreku. Plecy powinny być proste, głowa zaś uniesiona. Rękoma chwytamy drążki, stopy natomiast trzymamy płasko na pedałach. Wszystko to jest istotne nie tylko ze względu na efektywność ćwiczeń (wzmocnimy ramiona, wyszczuplimy nogi i talię oraz ukształtujemy wymarzoną sylwetkę) i prawidłowość ich wykonywania, ale także z uwagi na nasze bezpieczeństwo.

Przy ćwiczeniach zwracamy uwagę, by nasz trening składał się z rozgrzewki (rozciąganie, krótki bieg, ćwiczenie z minimalnym oporem na trenażerze), treningu właściwego oraz ćwiczeń rozluźniających (stopniowe zwalnianie tempa i oporu). Dotyczy to zwłaszcza osób, które stopniowo wydłużając czas spędzany na orbitreku, doszły już do 30 czy 60 minut. Tyle minut powinno się zresztą docelowo ćwiczyć (minimum trzy razy w tygodniu).

Orbitrek Hop-Sport FROST w sklepie Sk-Sport

Czy ćwiczenia na orbitreku odchudzają?

W połączeniu z odpowiednią, zbilansowaną dietą – jak najbardziej. Trening na orbitreku to typowe cardio, poprawiające bilans tlenowy organizmu. Przy wspomnianym wyżej odpowiednim tętnie jesteśmy w stanie sprawić, by spalanie tłuszczu było optymalne. Trzeba jednak pamiętać, że spalanie to zaczyna się w organizmie dopiero po upływie około 30 minut, kluczem będą więc tutaj dłuższe sesje treningowe. Orbitrek rozbudowuje też mięśnie, dlatego po jakimś czasie możemy zauważyć, że nasza sylwetka zmieniła się na korzyść, obwody w talii czy w udach zmniejszyły się, jednak waga wcale nie spadła lub też spadła minimalnie. Zrzucenie kilogramów oczywiście z czasem nastąpi, ale nie powinniśmy oczekiwać, że stanie się to w ciągu tygodnia – kluczem do sukcesu będzie tutaj wytrwałość i systematyczność. Pierwsze wyraźne zmiany zauważalne będą już

po miesiącu ćwiczeń.






Orbitrek Hop-Sport FROST w znakomitej cenie - sprawdź




Czy z orbitreka mogą korzystać seniorzy?

Jak najbardziej! Ćwiczenia cardio polecane są dla osób w każdej grupie wiekowej, natomiast orbitrek, dzięki możliwości samodzielnego regulowania stopnia wysiłku i mniejszemu obciążeniu stawów jest idealnym rozwiązaniem właśnie dla osób starszych, które chcą zadbać o swoją kondycję. Trenażer to urządzenie bezpieczne i

stabilne. Dodatkowo ćwiczenia na nim obniżają wiek metrykalny, wzmacniają zdrowie i polepszają samopoczucie.

Podsumowanie

Orbitrek to urządzenie, w które nie tylko warto zainwestować, ale na którym warto również regularnie ćwiczyć. W krótkim czasie nasza kondycja ulegnie wyraźnej poprawie, a mięśnie znacznie się wzmocnią. Ćwiczenia w pełni zaangażują nasz układ krwionośny i oddechowy, a na efekty nie będziemy musieli czekać miesiącami – pojawią się naprawdę szybko. Nie tylko stracimy kilka nadprogramowych kilogramów i ukształtujemy lepszą sylwetkę, ale przede wszystkim będziemy doskonale się czuć. Naprawdę warto!



 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3246 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-16
Bardzo długi czas realizacji zamówienia :(
2024-09-07
Super polecam
pixel