Jak skakać na skakance?

2019-02-28
Jak skakać na skakance?

Płaski brzuch o proporcjonalnie zarysowanych mięśniach, umięśnione łydki i uda, foremne ramiona i klatka piersiowa. Któż z nas nie marzył o idealnej sylwetce? Każdy, kto próbował, wie, że osiągnięcie zadowalających wyników wcale nie jest łatwe. Istotną rolę odgrywa także cena. Nie oszukujmy się, nawet prosty sprzęt do ćwiczeń, karnet na basen, siłownię albo rower swoje kosztują.

Na początek wypadałoby również zasięgnąć kilku porad u trenera personalnego. Nie zawsze jednak też możemy pozwolić sobie na kilkugodzinne wyjście, a wówczas karnet przepadnie. Pogoda na rower często bywa niesprzyjająca, a rowery treningowe, orbitreki czy atlasy zabierają sporo miejsca. Czy można na to coś poradzić? Czy możliwy jest intensywny i wydajny trening bez specjalistycznych urządzeń, trenera i dużych kosztów? Oczywiście! Wystarczy zaopatrzyć się w... skakankę. To nie jest żart!


To proste urządzenie jest w stanie wycisnąć z nas siódme poty, wzmocnić nasze mięśnie, poprawić kondycję i wspomóc układ krążeniowy za niewielkie pieniądze.


Jaką skakankę wybrać?


Mimo iż samo urządzenie nie jest skomplikowane, to jego wybór może sprawić nam nieco trudności. Wystarczy przejść się do sklepu sportowego albo odwiedzić witrynę internetową, by od ogromu dostępnych modeli zawróciło nam się w głowach. Najtańsze będą skakanki dla dzieci i dla zupełnych amatorów, którzy jeszcze nie są do końca zdecydowani, czy chcą skakać na skakance. Jeśli myślimy o tym na poważnie, to wybierzmy coś z wyższej półki.
Na co więc zwrócić szczególną uwagę?


Długość


Skakanka nie może być ani za długa, ani za krótka. Za długa będzie nam się plątać między nogami i zahaczać o podłoże, a za krótka będzie wymagała głębokiego zginania kolan, co doprowadzi do wykształcenia się złych nawyków i niewłaściwej postawy. Jak dobrać odpowiednią długość? W bardzo prosty sposób. Stańmy na środku skakanki, chwyćmy ją za rączki i unieśmy ręce do góry wzdłuż tułowia. Jeśli sięgną nam do pach, to będzie to idealny rozmiar.


Materiał


Kawałek plastikowego wężyka nie bardzo sprawdzi się podczas systematycznego treningu. Najtańsza i dla początkujących będzie skakanka sznurkowa. Jej wadą jest jej lekkość, przez co trening będzie raczej wolny, ale to na początek wystarczy. Dobre jest to, że ewentualne uderzenie nią nie będzie bolesne. Skakanka z tworzywa sztucznego jest najczęściej wykorzystywana podczas ćwiczeń. Jest cięższa od sznurkowej, dzięki czemu możemy zwiększyć intensywność treningu. Używana zarówno przez amatorów jak i profesjonalistów. Sportowcy najczęściej wybierają skakanki z rzemienia. Są ciężkie i o wiele wytrzymalsze. Za ich pomocą dodatkowo wzmacniamy mięśnie barków i ramion. Skakanki metalowe to najwyższy stopień zaawansowania. Preferują go głównie bokserzy. Idealnie nadają się do kształtowania całej sylwetki. Jeśli nie jesteś zaawansowanym użytkownikiem skakanek, to tych nie kupuj, bo ich uderzenie szybko przywróci pokorę.

Uchwyty


Tutaj możemy wybrać z czterech rodzajów. Pianka - tania, miękka, zapewnia stabilny chwyt. Niestety szybko się wyciera. Tworzywo PVC - czyli plastik. Typowy dla najprostszych modeli. Dobrze, żeby były wyposażone w nakładki antypoślizgowe. Drewno - bezsprzecznie najlepszy wybór. Solidne, wygodne, dłoń się nie ślizga. Metal - stosowany w profesjonalnych skakankach. Dzięki wadze dodatkowo trenowane są mięśnie rąk.


Wyposażenie dodatkowe


Tak, nawet tak proste urządzenie może posiadać ciekawe dodatki. Fajnym gadżetem będzie na pewno licznik, który zliczy nasze powtórzenia. Rączki z obciążeniem - idealne, by zintensyfikować trening. Pokrowiec - o każde narzędzie trzeba należycie zadbać. Właściwe przechowywanie wydłuży trwałość skakanki i sprawi, że nie będziemy się o nią potykać na każdym kroku.




 

Skakanka - jak ćwiczyć?


Zapewne to pytanie wywoła uśmiech na niejednej twarzy i pewnie będzie to twarz osoby, która na skakance skakała może kilka razy w życiu. A to nie taka prosta sprawa. Zauważmy, że ten rodzaj treningu angażuje całe ciało. W jego trakcie wyjątkowo obciążone są stawy kolan, kostek i bioder. Na urazy narażone są także stawy barkowe i nadgarstków. Oczywiście, przy jednorazowej próbie raczej nic się nie stanie, ale długotrwały cykl treningowy wymaga odpowiedniej postawy i przyjęcia odpowiedniej pozycji. Przecież nikt nie chce, by dbanie o zdrowie skończyło się wizytą na ortopedii.


Zatem, jak skakać na skakance, by odniosło to pozytywny skutek?


Na początek zadbajmy o właściwą przestrzeń. Jeśli będziemy ćwiczyć w domu, to poodsuwajmy meble, o które moglibyśmy zahaczyć. Szczególną uwagę zwróćmy na żyrandol ;) Podłoże - najpewniejsze będą maty treningowe. Posiadają bezpieczną, antypoślizgową powierzchnię i dodatkowo amortyzują skoki. Warto się w nie zaopatrzyć zwłaszcza w mieszkaniu, gdy pod nami ktoś mieszka. Dywanowykładzina albo duży dywan, który na pewno się nie przesunie również spełni zadanie. Odpadają wszelkiego rodzaju dywaniki czy chodniki. Panele również mogą być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli zaczniemy się pocić.


Przystąpmy do działania. Najpierw obierzmy odpowiednią drogę. Skakać na skakance możemy w ramach rozgrzewki lub treningu właściwego, którym może być trening cardio (długotrwały, jednostajny) bądź interwałowy (o różnej intensywności) .
Przed skakaniem rozgrzejmy stawy skokowe i nadgarstkowe. Zróbmy kilkanaście krążeń ramionami i kilkanaście przysiadów. Uzupełnieniem będą krążenia głową i biodrami.


Technika to podstawa


Napnijmy brzuch i wyprostujmy plecy. Barki muszą być nieruchomo. Ramiona zgięte w łokciach trzymajmy blisko tułowia. Nadgarstki odchylmy na boki. Pamiętajmy, że skoki wykonujemy na palcach. Stosując te zasady, uchronimy się przed kontuzjami i zwiększymy efektywność treningu.


Jak skakać na skakance - praktyczne ćwiczenia


Skakanie na skakance w głównej mierze opiera się na przeskakiwaniu przez nią. Zacznijmy jednak od podskoków obunóż. Gdy dojdziemy do wprawy i będziemy mieli pewność, że ćwiczenia wykonujemy poprawnie, przejdźmy na wyższy poziom.


Ósemki - stopy rozstawione na szerokość ramion. Ręce przed siebie. Obracamy skakanką tak, jakbyśmy chcieli narysować nią ósemkę. Nie przeskakujemy przez skakankę, ale wykonujemy step. Zależy nam na tym, by osiągnąć jak najwyższą prędkość.


Przód-tył - stopy razem. Skakanka w ruch i zaczynamy skakać. Na początek w miejscu, po chwili wykonujemy skok mniej więcej na 20 cm do przodu, a potem do tyłu.


Slalom - technika jak wyżej, tylko wykonujemy skoki po skosie raz w prawo i powrót, potem lewo i powrót.


Krzyżyk - zaczynamy od skoków ze złączonymi nogami. Kolejny skok robimy w lekkim rozkroku a następny kończymy ze skrzyżowanymi nogami. To ćwiczenie dla bardziej zaawansowanych.


"Pajacyk" - skaczemy, ale na przemian łączymy nogi i rozchylamy, jak przy pajacykach.
Wysokie skoki - w czasie skoków staramy się podwinąć nogi jak najwyżej. Idealne uzupełnienie ćwiczeń mięśni brzucha.




Skakanka - jak ćwiczyć, by trening przyniósł jak najlepszy rezultat?

Skakanka Crossfit MIDD SPOKEY

Jako rozgrzewka w zupełności wystarczy 10 intensywnych minut. W tym czasie pobudzimy mięśnie do działania i przygotujemy organizm do wysiłku.
Jeśli skakanie na skakance jest naszym właściwym treningiem, wykonujmy go przez 30 - 40 minut. W jego trakcie jesteśmy w stanie spalić do 500 kcal. Jeśli taki trening zastosujemy co drugi dzień, to w szybkim czasie zobaczymy efekty.



SKAKANKA CROSSFIT MIDD SPOKEY 838532 ->> sprawdź produkt


Skakać na skakance (prawie) każdy może


Przy treningu ze skakanką nie stosuje się obostrzeń ze względu na wiek, czy płeć. Jednak nie powinny go wykonywać osoby ze sporą nadwagą. Może to negatywnie odbić się na stawach kolan. Skakankę odradza się również osobom, które cierpią na bóle reumatyczne i mają problemy z krążeniem. Reszta niech skacze do oporu!
Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3242 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-11
Profesjonalna obsługa, szybka wysyłka oraz sprzęt w bardzo dobrym stanie! Do tego małe gratisy przy większym zamówieniu. Serdecznie polecamy tą hurtownie!
2024-09-04
Produkt zgodny z opisem, polecam.
pixel