Jak dbać o rękawice bramkarskie?
Obowiązkowe wstępne wypranie rękawic bramkarskich
Od razu po zakupie rękawic należy usunąć wszelkie etykiety i metki, a następnie zalać rękawice letnią wodą – najlepiej w garnku lub innym głębszym naczyniu. Nie należy stosować dodatkowych detergentów, które mogą zaszkodzić rękawicom. Rękawice należy moczyć przez minimum dwie godziny. Spowodowane jest to faktem, iż aqua pianka, będąca aktywnym materiałem rękawic wymaga odpowiedniego wypłukania. Dzięki niemu może uzyskać pełnię swoich właściwości amortyzacyjnych poprzez uaktywnienie wewnętrznego termo granulatu. Im pianka okaże się miększa, tym rękawice zachowają lepszą przyczepność i chwytność.
Pranie rękawic po meczu
Poza samym przygotowaniem rękawic bramkarskich do rozgrywki konieczne jest regularne dbanie o ich czystość. Najlepiej prać rękawice regularnie, co pozwoli zachować ich odpowiednią żywotność oraz zapewnić maksymalny poziom higieny.
Rękawice należy prać w temperaturze nie większej niż 50 stopni Celsjusza oraz delikatnie suszyć w temperaturze pokojowej. Lateks będący jednym z materiałów rękawic jest wrażliwy na wysokie temperatury oraz przesuszanie. Podczas suszenia należy zadbać o to, by palce rękawic nie przylegały do siebie. W ten sposób zmarginalizujesz ryzyko sklejenia palców ze sobą.
Rękawice bramkarskie Select 33 Allround - wejdź i sprawdź
Jak dbać o rękawice bramkarskie?
Rękawice bramkarskie warto prać po każdym meczu lub treningu. Dzięki temu na bieżąco będziesz usuwał zanieczyszczenia, które mogłyby wniknąć głęboko w aqua piankę i na stałe zabrudzić rękawice.
By uniknąć zniszczenia materiału lub szwów rękawic, należy unikać prania ich w pralkach automatycznych, które piorą w zbyt dużych temperaturach oraz używają zbyt dużej ilości proszku. Proszek oraz zbyt gorąca woda utwardzą piankę, co pozbawi rękawic ich właściwości amortyzacyjnych.
Ręczne pranie rękawic bramkarskich
Najlepszym rozwiązaniem pozostaje pranie ręczne. W misce lub garnku z ciepłą wodą należy umieścić delikatne mydło i zalać je wodą o temperaturze 40 – 50 stopni. Następnie należy poczekać około 5 min, by mydło się rozpuściło. Teraz można wyjąć mydło a do roztworu z mydlaną zawiesiną wrzucić rękawice. Należy delikatnie ocierać rękawicami jedna o drugą i metodycznie oraz dokładnie wcierać roztwór w piankę. Zewnętrzne, bardziej zabrudzone warstwy rękawic warto czyścić twardą szczotką lub gąbką. Bezwzględnie powinieneś unikać czyszczenia lateksu twardą gąbką lub szczotką, ponieważ może ulec ona trwałemu uszkodzeniu i utracić swoje właściwości.
Płukanie i odwirowanie rękawic bramkarskich
Po odpowiednio długim myciu rękawice należy przepłukać czystą wodą aż do usunięcia resztek piany. Płukanie warto powtórzyć dwu- lub nawet trzykrotnie. Czyste i mokre rękawice bramkarskie wymagają odwirowania. Możesz wykorzystać w tym celu specjalną wirówkę lub samodzielnie wyciskać z rękawic wodę. Pamiętaj, by nie przesadzać z siłą wyciskania oraz by nie skręcać rękawic – zwłaszcza lateksowej pianki.
Suszenie rękawic bramkarskich
Rękawice należy suszyć na suchym ręczniku w temperaturze pokojowej. Należy unikać suszenia rękawic bezpośrednio na słońcu lub w pobliżu źródeł ciepła. Susz rękawice aż do ich całkowitego wyschnięcia. Użycie mokrej pianki może zaszkodzić rękawicom i spowodować, że wilgoć nie zostanie odprowadzona z wnętrza rękawic, co skutkować będzie powstawaniem przykrego, trudnego do usunięcia zapachu.
Rękawice bramkarskie w SK-Sport - sprawdź dostępne modele
Teraz wiesz już, jak dbać o rękawice bramkarskie w sposób kompleksowy oraz całkowicie bezpieczny. Do przechowywania tak wyczyszczonych rękawic rekomendujemy użycie specjalnego pokrowca, który zapobiegnie osadzaniu się kurzu na świeżo wypranych rękawicach.