Czym się kierować przy wyborze hulajnogi wyczynowej?

2020-02-09
 Czym się kierować przy wyborze hulajnogi wyczynowej? Sprawdź, jakie parametry są najistotniejsze
Hulajnoga wyczynowa powinna być w pierwszej kolejności dostosowana względem swego przeznaczenia oraz wzrostu i wagi użytkownika. Jak sama nazwa wskazuje hulajnoga wyczynowa to hulajnoga do skakania i wykonywania różnych trików, w dodatku na nawierzchni różnego typu. Dlatego hulajnoga do skakania powinna zawierać jak najmniej komponentów regulowanych lub składanych, a jak najwięcej elementów jednoczęściowych. Materiały powinny być odporne na uszkodzenia. Niezwykle istotną kwestią są łączenia, które powinny odznaczać się maksymalną trwałością. Wszystko to ma ogromne znaczenie zwłaszcza w razie upadku. Tym bardziej, że hulajnogi wyczynowe z zasady nie są wyposażone w typowe systemy amortyzacji. Oprócz tego, absolutną podstawą jest dobór hulajnogi względem wzrostu użytkownika.
 

Jak dobrać hulajnogę wyczynową do wzrostu?

 

Wysokość hulajnogi uzależniona jest od wzrostu. Kierownica powinna znajdować się na linii pachwin bądź wyżej. Zdecydowanie lepszym wyborem jest zakup hulajnogi zbyt wysokiej niż zbyt niskiej. Zbyt wysoką hulajnogę można ewentualnie obniżyć poprzez przycięcie kierownicy. Jak dobrać hulajnogę wyczynową do wzrostu? Aby uniknąć komplikacji warto zaznajomić się z poniższym zestawieniem:

  • użytkownik o wzroście 95 - 115 cm - dla dzieci odpowiednia będzie hulajnoga do skakania o wysokości mniejszej niż 70 cm
  • użytkownik o wzroście 115 - 130 cm - gdy chodzi o dzieci i młodzież najlepszy wybór to hulajnoga wyczynowa wysoka na 70 - 75 cm
  • użytkownik o wzroście 130 - 145 cm - poleca się hulajnogi wyczynowe o wysokości 76 - 81 cm
  • użytkownik o wzroście 145 - 160 cm - wskazany wybór to hulajnoga wysoka na 82 - 84 cm
  • użytkownik o wzroście 160 - 170 cm - sprawdzi się hulajnoga do skakania o wysokości 85 - 89 cm
  • użytkownik o wzroście 170cm i więcej - w tym przypadku najlepszym wyborem są hulajnogi wysokie na co najmniej 90 cm.

Czym powinna się charakteryzować hulajnoga do skakania?

 

Hulajnoga do skakania musi być wyposażona w niezawodne komponenty. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na parametry, takie jak: łożysko, podest, system kompresji, waga, kółka, pegi. Niektóre z warunków muszą być spełnione bezwzględnie, niezależnie od przeznaczenia. Inne natomiast, takie jak obecność lub brak pegów oraz długość podestu - uzależnione są od preferencji. Pegi stosuje się bowiem w przypadku hulajnóg do trików na flacie czy grindowania. Gdy chodzi o długość, krótsze podesty polecane są wszystkim, którzy preferują jazdę w skateparku. Z kolei, kiedy chodzi o jazdę uliczną należy wybierać hulajnogi wyczynowe o długim podeście, przeznaczone do jazdy np. po poręczy. Jakie jeszcze parametry warto wziąć pod uwagę? Czym jeszcze powinna się charakteryzować hulajnoga do skakania?

 

SKŁADANA HULAJNOGA AMORTYZOWANA INSPORTLINE -> SPRAWDŹ


SKŁADANA HULAJNOGA AMORTYZOWANA TARCZOWE HAMULCE INSPORTLINE DISCOLA 230MM - sprawdź

Hulajnoga wyczynowa - jaką wybrać?

Warto skupić się na kwestiach technicznych. Niezwykle istotny jest system kompresji. Hulajnoga do skakania nie powinna być wyposażona w system gwintowany, ale nowoczesny system kompresji o odpowiednim zacisku. Rodzaj zacisku inny niż gwintowany oznaczany jest skrótami HIC, SCS oraz ICS. HIC to system lżejszy i prosty, ale zarazem niezawodny. ICS to najlżejszy system kompresji, zazwyczaj również ekonomiczny. Natomiast SCS to system dla osób poszukujących hulajnogi wyczynowej maksymalnie wytrzymałej, odpornej na wstrząsy. To najcięższy dostępny aktualnie system kompresji. Na co jeszcze warto zwracać uwagę?

 

W jakie kółka powinna być wyposażona hulajnoga wyczynowa?

Hulajnoga do skakania musi być zaopatrzona w twarde kółka o odpowiedniej średnicy. Im większa średnica kół, tym większa stabilność. Z drugiej strony wąskie kółka są odpowiedniejsza dla wykonywania trików. Warto więc wybierać opcje wyśrodkowane. Sprawdzą się kółka o średnicy nie większej niż 120 mm lub nawet 100 mm. Warto także zwrócić na twardość kółek, która powinna plasować się na szczególnie wysokim poziomie. Twardość powinna wynosić co najmniej 86 A. Szczególnie wytrzymałe są kółka zaopatrzone w aluminiowy rdzeń, zamiast tego z tworzywa sztucznego.

Hulajnoga wyczynowa - jakie łożysko?

 

Hulajnoga wyczynowa - jaką wybrać, by cieszyć się bezpieczną jazdą? Hulajnoga do skakania musi być zaopatrzona w łożysko nie tylko ultra trwałe, ale także zdatne do wymiany i konserwacji. Gdy chodzi o trwałość lepszym wyborem są łożyska zamknięte. Łożyska otwarte mogą okazać się dobrym wyborem dla osób, które jeżdżą wyłącznie na zamkniętej przestrzeni, np. w skateparku. Ponadto istotne są materiały. Warto skupić się na łożyskach wykonanych ze stali szwajcarskiej, nie węglowej. Odpowiednie będą także łożyska chromowe, tytanowe, ceramiczne, a szczególnie te wykonane ze stali szlachetnej. Z kolei sprawność łożyska łatwo jest sprawdzić odczytując skalę ABEC - im wyższa jest pozycja, tym bardziej jakościowe jest łożysko. Stan łożyska warto regularnie sprawdzać i w razie zniszczeń dokonywać konserwacji i wymiany. Nawet najbardziej jakościowe łożysko ulegnie zniszczeniu, jeśli hulajnoga wyczynowa użytkowana jest w trudnych warunkach.


                                         HULAJNOGA NILS EXTREME ->> SPRAWDŹ!
HULAJNOGA NILS EXTREME QD230 BROWN - sprawdź
 

Hulajnoga wyczynowa - jaką wybrać?

Wymienione tu aspekty mają ogromne znaczenie nie tylko ze względu na komfort jazdy, ale także bezpieczeństwo. Design warto stawiać na ostatnim miejscu! Hulajnoga do skakania powinna być przede wszystkim wytrzymała i zwrotna.

 
Zobacz równie nasze pozostałe wpisy blogowe :


 

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3302 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-20
Bardzo profesjonalna obsługa klienta, otwarta na rozwiązywanie problemów kupującego. Wszystko terminowo. Produkty zgodne z opisem.
2024-10-18
Bardzo jestem zadowolona ze sprzętu, który zakupiłam. Sprawna szybka usługa. Polecam.
pixel