Trening na orbitreku a tętno czyli programy HRC

2017-02-10

Trening na orbitreku a tętno - sprawdź strefy treningu sterowanego pulsem

Wielu sportowców planuje trening z odpowiednim wyprzedzeniem, bazując na tętnie organizmu podczas wysiłku fizycznego. Trenerzy, jak i zawodowi sportowcy wykorzystują w tym celu specjalistyczne strefy treningu sterowanego tętnem. Strefy to nic innego, jak przyjęte wartości procentowe, które odnoszą się do tętna i odpowiadają za określone zachowanie organizmu, który poddawany jest określonej intensywności treningu.

Orbitreki jako ogólnorozwojowe urządzenia sportowe również wykorzystywane są przez sportowców, którzy trenują w oparciu o wartości pulsu. Co więcej, urządzenia te posiadają specjalne wbudowane sensory dotykowe, które pozwalają mierzyć tętno osoby ćwiczącej, przekazując informację o pulsie na ekranie komputera urządzenia. Nawet, jeśli nie posiadamy zaawansowanego orbitreka z funkcją mierzenia tętna, zawsze możemy kupić pulsometr lub klipsy na uszy, dzięki którym zmierzymy tętno organizmu.

Dlaczego mierzenie tętna podczas wysiłku fizycznego jest tak ważne?

Chodzi o cele treningowe oraz optymalne wykorzystanie intensywności ćwiczeń w dążeniu do osiągnięcia celu. Zanim wybierzemy strefę treningową oraz rozpoczniemy ćwiczenia, trzeba odpowiedzieć na pytanie - jaki jest cel naszych treningów? Osoby, które ćwiczą wydolność organizmu lub przygotowują ciało do trudnych wyczynów z pewnością wybiorą inną strefę treningu sterowanego tętnem, niż osoby trenujące po to, aby zrzucić zbędne kilogramy.

Gdy mamy już jasno określony cel treningu, czas poznać strefy treningowe:

  • Strefa odpoczynku/rozgrzewki - to pierwsza ze stref, jaką spotkamy w całym zestawieniu. Jak sama nazwa wskazuje, strefa ta odpowiada za rozgrzanie organizmu i przygotowanie go do głównej strefy treningowej (w przypadku, gdy dopiero zaczynamy trening) lub odpowiada za wyciszenie organizmu po skończonym treningu. Tętno w tej strefie powinno wynosić 50-60% HR. Dzięki rozgrzewce przygotowujemy ciało do intensywnych ćwiczeń lub wyciszamy, aby móc bez problemu zakończyć trening.

  • Strefa spalania tłuszczu - bardzo często wybierana strefa, która pomaga efektywnie zrzucić zbędne kilogramy. Należy wiedzieć, że zbyt wolny trening na orbitreku nie przyniesie spektakularnych rezultatów, a trening zbyt intensywny sprawi, że organizm zacznie zamieniać złogi tłuszczu w mięśnie. Jeżeli nie to jest naszym celem, powinniśmy ćwiczyć z tętnem 60-70% HR. Wówczas organizm traci najwięcej zbędnych kilogramów.

  • Strefa cardio - ta strefa spodoba się każdemu, kto lubi biegać i akurat przygotowuje się do maratonu lub innych zawodów, w których liczy się wytrzymałość organizmu. Trening w tej strefie powinien odbywać się z tętnem 70-80% HR. Celem tej strefy jest poprawa wydolności organizmu i ogólnej kondycji.

  • Strefa beztlenowa - to najcięższa ze stref treningowych, dedykowana tylko dla zawodowców. Celem treningu z tętnem 90-100% HR jest zwiększenie tolerancji organizmu na produkowany kwas mlekowy. To kwas mlekowy odpowiada za zmęczenie mięśni. Jeżeli przyzwyczaimy organizm do kontaktu z kwasem mlekowym, zwiększymy wydolność i opóźnimy moment permanentnego zmęczenia organizmu.

 

Jak widać, stref treningowych jest bardzo dużo i to wyłącznie od nas zależy, w której ze stref chcemy ćwiczyć. Orbitrek jest doskonałym urządzeniem, które pozwala na zwiększanie intensywności treningu w zależności od potrzeb. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze intensywniej znaczy lepiej - w przypadku osób odchudzających się czasami dłuższy i mniej intensywny trening w odpowiednim przedziale tętna jest dużo lepszy, niż zbyt intensywny trening, który może spowodować kontuzję lub niechciane efekty w postaci zamiany tkanki tłuszczowej na mięśniową.



Pokaż więcej wpisów z Luty 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3302 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-20
Polecam
2024-10-20
Bardzo profesjonalna obsługa klienta, otwarta na rozwiązywanie problemów kupującego. Wszystko terminowo. Produkty zgodne z opisem.
pixel