Rowerek do ćwiczeń i jego zalety
Rower stacjonarny pozwala na kształtowanie sylwetki i redukcję tkanki tłuszczowej. Podnosi także sprawność i kondycję całego organizmu. Rowerek do ćwiczeń w domu pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze, ponieważ nie musimy ich wydawać na karnety na siłownię, dojazdy i wszystkie związane z tym dodatkowe koszty. Trening w domu nie wymaga specjalnego stroju, ważna jest jednak motywacja i systematyczność.
Trening na rowerze stacjonarnym
Rower treningowy świetnie działa na układ krążenia i mięśnie nóg. Wykazano, że regularny trening zmniejsza nie tylko ryzyko otyłości, ale także związanych z nią chorób serca oraz cukrzycy. Spadek wagi można więc uznać jako efekt uboczny. Rower do ćwiczeń w domu jest zbawieniem również dla osób z problemami kręgosłupa i bólami stawów. Zwiększona zostaje również objętość płuc oraz wydolność tlenowa.
Jazda na rowerze stacjonarnym wzmacnia i kształtuje mięśnie nóg: pośladków, ud, podudzia oraz łydek. W mniejszym stopniu angażuje mięśnie brzucha, dlatego też z tej formy aktywności fizycznej mogą korzystać również kobiety w ciąży.
Trening na rowerze stacjonarnym ujędrni ciało. Jest to też doskonała forma zajęć w początkowym stadium ogółu ćwiczeń. Mogą z niego korzystać osoby w każdym wieku, o dowolnej porze dnia i nocy. Dodatkowo możemy połączyć ćwiczenia z oglądaniem ulubionego serialu lub czytaniem książki.
Jak zacząć trening na rowerze treningowym
Po zakupie rowerka do ćwiczeń pamiętajmy o prawidłowej regulacji siodełka i kierownicy. Nie zapominajmy również o dostosowaniu treningu do naszej kondycji. Lepiej ćwiczyć mniej, acz regularnie, niż więcej - jednorazowo. Dodatkowo różne funkcje w rowerkach pozwalają m.in. mierzyć:
-
Pracę nóg.
-
Tętno.
-
Przebyty dystans.
-
Czas.
-
Prędkość.
Nowoczesne rowerki stacjonarne wyposażone są także w elektroniczną regulację obciążenia, dzięki czemu sam trening jest płynniejszy, niż w przypadku manualnej zmiany oporu.