Niezbędne sprzęty gimnastyczne dla szkoły - drabinka i drążek gimnastyczny

2019-02-05
Niezbędne sprzęty gimnastyczne dla szkoły - drabinka i drążek gimnastyczny


Zmieniające się na przestrzeni lat standardy wyposażenia szkół dotknęły także sal gimnastycznych. Nowymi elementami zastępowano parkiet, oświetlenie, wentylację, aż wreszcie zmiany dotyczyły także wyposażenia. Warto jednak zauważyć, że elementem stałym dla sal gimnastycznych na przestrzeni lat ciągle pozostają uniwersalne drążki gimnastyczne oraz drabinki, ułatwiające wykonywanie dziesiątek ćwiczeń młodym amatorom sportu. Co wpływa na to, że drabinki i drążki są tak powszechne w szkołach?

Podstawowe wyposażenie sali gimnastycznej


Z reguły wykonywane na lekcjach wychowania fizycznego ćwiczenia dzielą się na gry zespołowe i gimnastykę. Z uwagi na swój uniwersalny charakter drążki gimnastyczne oraz drabinki stały się nieodłącznym elementem wyposażenia sal gimnastycznych w kraju. Wykonywane przy nich ćwiczenia pozwalają wzmocnić mięśnie, rozciągnąć je, a także rozgrzać przed bardziej intensywnym wysiłkiem. Poziom trudności ćwiczeń, jakie wykonywane są na drabinkach i drążkach nie jest wysoki, stąd nauczyciele prowadzący zajęcia wychowania fizycznego decydują się na włączanie ćwiczeń na tych przyrządach do otrzymywanych przez uczniów ocen sprawnościowych. Wysokość drabinek jest na tyle bezpieczna, by nawet najmłodsze dzieci mogły oswajać się z prawidłowym chwytaniem szczebli, czy stawianiem stóp na poszczególnych stopniach drabinek. Jako niezbędne wyposażenie sal gimnastycznych drążki i drabinki odpowiadają za prawidłowy rozwój mięśni dzieci, które regularnie wykorzystują te elementy w swoich ćwiczeniach.


 

Wykorzystywanie drążka i drabinek w szkole - czy to bezpieczne?


Choć pozornie wydawać by się mogło, że zarówno drabinka, jak i drążek nie są przystosowane do utrzymania wagi ciała dziecka, to dzięki solidnej konstrukcji dokładnie dbają o zdrowie ćwiczących. Drążki są najczęściej wykonywane z metalu lub specjalnego tworzywa, które jest w stanie wytrzymać ciężar nawet kilkuset kilogramów. Dodatkowo jego bezpieczne mocowania stabilnie przylegają do drabinek, co w połączeniu z obciążeniem masy ciała osoby ćwiczącej zapewnia niezawodne warunki do wykonywania ćwiczeń. W przypadku drabinek mówimy najczęściej o specjalnie przygotowywanym drewnie, poddawanym starannej obróbce już podczas procesu konstruowania. Poszczególne szczeble przymocowane są do szkieletu drabinek za pomocą stabilnych klinów, wzmacnianych metalowymi śrubami. Ćwiczenia są bezpieczne także przez wzgląd na staranne szlifowanie drewnianych drabinek, które nie pozostawiają bolesnych zadr na ciele osób ćwiczących. Warto wspomnieć, że modele drążków i drabinek gimnastycznych montowane w szkołach muszą spełniać dodatkowe normy bezpieczeństwa, regulowane prawnie.


Ćwiczenia przy użyciu drabinek


Wieloletnie wykorzystywanie drabinek gimnastycznych w szkołach pozwoliło wypracować proste ćwiczenia, wzmacniające wiele partii mięśni dzieci jednocześnie. Oto przykłady najprostszych z nich:

 

Zwis tyłem z podciąganiem kolan


Osoba wykonująca ćwiczenie wchodzi na drabinkę i ustawia się do niej tyłem. Następnie chwyta szczebel drabinek ponad głową, tak by palce dłoni znajdowały się na zewnątrz. Kolejny krok to wypuszczenie nóg do swobodnego zwisu, a następnie ugięcie ich aż do klatki piersiowej. Kilka powtórzeń tego ćwiczenia wzmacnia mięśnie brzucha, jednocześnie rozciągając kręgosłup oraz mięśnie rąk.


Proste ćwiczenia rozciągające




Ćwiczący ustawia się przy drabinkach w kierunku, który uzależniony jest od partii ciała, jaką dana osoba chce rozciągnąć. W przypadku mięśni nóg ćwiczący staje przodem do drabinki, umieszczając stopę na drabince poniżej wysokości bioder. Następnie ćwiczący umieszcza ręce na biodrach i wykonuje przysiady lub skłony do drugiej nogi wyprostowanej w kolanie. Ćwiczenie wykonywane w ten sposób wzmacnia nogi i rozciąga mięśnie.




Ćwiczenia przy użyciu drążka gimnastycznego

 

 

Zwis na ugiętych ramionach


 

Osoba wykonująca ćwiczenie ustawia drążek w pozycji dosiężnej, czyli takiej, która pozwala jej na swobodne chwytanie drążka. Następnie staje na taborecie i chwyta drążek tak, by zewnętrzna część dłoni znajdowała się bliżej twarzy (tak zwany nachwyt). Głowa wykonującej ćwiczenie osoby powinna znajdować się nad drążkiem, a w momencie usunięcia taboretu mięśnie dłoni, pleców i brzucha powinny być mocno napięte. W tym ćwiczeniu sprawdza się wytrzymałość i trenuje siłę mięśni.


Podciąganie się


Ćwiczenie to pomaga wzmocnić mięśnie rąk, pleców i brzucha. Osoba wykonująca podciąganie powinna umieścić drążek powyżej swojej głowy. W przeciwieństwie do zwisu podciąganie powinno być wykonywane za pomocą podchwytu, co oznacza, że wewnętrzna część dłoni powinna znajdować się bliżej twarzy. Pozycja wyjściowa to swobodny zwis, a w momencie podciągania ćwiczenie ułatwić mogą zgięte w kolanach nogi.


Dzięki swojej uniwersalnej i ponadczasowej budowie drążki gimnastyczne oraz drabinki nie doczekały się nowszego zamiennika. Ich wzmacniana budowa pozwala na w pełni bezpieczne wykonywanie dziesiątek ćwiczeń przez uczniów, stąd od lat niezmiennie drabinki i drążki niezbędne są podczas wyposażania sal gimnastycznych. Elementy te angażują do pracy mięśnie całego ciała, stąd szczególnie doceniane są przez nauczycieli wychowania fizycznego pracujących z młodymi ludźmi.





Drabinki gimnastyczne
Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3392 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-10
Zamówione artykuły zgodne z opisem
2024-12-05
Szybka, profesjonalna obsługa
pixel