Jazda na deskorolce to nie lada wyzwanie, a umiejętności i triki na niej wykonywane potrafią zaimponować niejednemu. Chociaż ten sport jest wymagający, a początki bywają trudne, gra jest warta świeczki! Poniżej znajdziesz 7 porad, które znacznie ułatwią Ci przygodę z deskorolką. To co, możemy zaczynać?
Jazda na deskorolce - od czego zacząć?
Jak wiadomo początki nie należą do najłatwiejszych, nikt nie lubi nieudanych prób i uczucia frustracji. Dlatego najlepsze, co możesz zrobić na początku przygody z jazdą na deskorolce, to uzbroić się w cierpliwość. Kolejny fakt, który warto zaznaczyć - jest to sport kontuzjogenny, ale który nie jest? Musisz przygotować się na wyrzeczenia, wiele godzin treningów, liczne siniaki i obtarcia, ale nie martw się. Każdy, kto już wskoczył na „wyższy level” mówi to samo – ten sport uzależnia. Musisz też wybrać i kupić deskę, a kilka podstawowych informacji na ten temat przeczytasz już za chwilę.
DESKOROLKI DUŻY WYBÓR - przejdź i wybierz wymarzoną deskorolkę - >> kliknij
Jak wybrać pierwszą deskorolkę?
Odpowiedni wybór deskorolki zwiększy nie tylko komfort jej użytkowania, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Deskorolka to deska wykonana z kilkuwarstwowej sklejki, zazwyczaj z klonu kanadyjskiego i przez skate’ów nazywana jest blatem lub z języka angielskiego - deck. Na górze jest tak zwany grip, czyli warstwa papieru ściernego, którego zadaniem jest maksymalne zwiększenie przyczepności. Przednia i tylna część deskorolki jest delikatnie zakrzywiona ku górze i są to dwa miejsca (tak zwany nose&tail), gdzie stawia się lewą i prawą stopę. Deskorolka ma cztery kółka, a na każde z nich przypadają po dwa łożyska, które produkowane są i oceniane w skali ABEC. Jej wartościami są cyfry od 1 do 9 (cyfry tylko nieparzyste) i im wyższa klasyfikacja w skali ABEC, tym wyższy stopień precyzji łożyska. Podobnie określa się również stopień ślizgu łożyska - im wyższa liczba ABEC tym mniejszy opór wewnętrzny. Kolejną częścią deskorolki jest truck i podkładki pod trucki. Odpowiedzialne są za możliwość skręcania deskorolką poprzez delikatne przechylenie i przeniesienie ciężaru ciała oraz amortyzację. Ostatnim elementem są montażówki, które umożliwiają przymocowanie kółek.
Rozmiar deskorolki dla dorosłego człowieka, a właściwie szerokość deck’u zaczyna się od 7,5”. Wybierając odpowiednią szerokość należy wziąć pod uwagę wagę oraz długość stopy. Wszystko po to, aby jak najbardziej zwiększyć komfort użytkowania. Warto znać te podstawowe informacje na temat budowy deskorolki, jednak jej pierwszy zakup najlepiej skonsultować ze specjalistą w sklepie branżowym. Swoją drogą, rodzina deskorolek w ostatnich latach powiększyła się o kilka nowych modeli. Oprócz najbardziej popularnej, standardowej wersji opisanej powyżej, możesz też znaleźć kilka innych ciekawych propozycji.
Rodzaje deskorolek:
- deskorolki klasyczne,
- cruisery,
- longboardy,
- deskorolki terenowe,
- waveboardy,
- eskorolki elektryczne,
- deskorolki spalinowe.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Nie wszystkie triki i style jazdy na deskorolce są wymagające, jednak na początku nawet proste ruszanie i stawanie może być problematyczne. By zapobiec otarciom i siniakom, a także tym poważniejszym kontuzjom, należy dobrać odpowiedni zestaw ochraniaczy oraz kask. W wyborze wszystkich akcesoriów kierujcie się radami zaawansowanych w tej dziedzinie sportowców lub polegajcie na wiedzy rzetelnego sprzedawcy, który jest ekspertem w tej kategorii. Pamiętaj również o sprawdzeniu, czy wybrany przez Ciebie sprzęt posiada wszystkie atesty.
Pierwsza jazda na deskorolce
Jeżeli masz już deskorolkę oraz komplet ochraniaczy, przyszedł czas na pierwszą jazdę. Tutaj rada może być tylko jedna - trzeba być gotowym na upadki! Są one nieodłącznym i bardzo ważnym elementem tego sportu. To sposób w jakim upadasz decyduje o kontuzji lub jej braku. Jeżeli upadek następuje przy dużej prędkości, pod żadnym pozorem nie należy upadać na ręce lub asekurować się nimi. Może to się skończyć poważnymi złamaniami. Najlepiej jest przyjąć upadek całym ciężarem ciała, próbując upadać na bok, jednocześnie chroniąc przy tym głowę i kończyny. Jeżeli upadek następuje przy niskiej prędkości, najlepszym rozwiązaniem jest zeskoczenie z deski lub przykucnięcie na niej. Upadek z niskiej wysokości jest wtedy lepszym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że podczas jazdy jak i podczas upadku, należy mieć nogi zgięte w kolanach. Dzięki temu zwiększy się pole manewru, a balansowanie ciałem stanie się dużo łatwiejsze.
Równowaga
Nad tym można zacząć pracować nawet przed kupieniem deski. Tak naprawdę bez odpowiedniej równowagi nie ma jazdy na deskorolce. Za skręt deskorolką odpowiada przeniesienie ciężaru ciała na jedną ze stron. Wyobrażając to sobie, można zauważyć że deska w tym momencie przechyla się na jedną ze stron. W praktyce oznacza to tyle, że deska „kołysze” się nawet podczas jazdy prosto. Dlatego pewna i stabilna postawa oraz odpowiednia równowaga ciała jest tak ważna w tym sporcie.
Odpychanie się na deskorolce
Najpierw trzeba przyjąć odpowiednią pozycję – postawić na desce stopę (zazwyczaj praworęczni – prawą, leworęczni – lewą) równolegle do kierunku jazdy, najlepiej w okolicy przednich śrub montażowych, a drugą stopę na ziemi. Następnie należy odepchnąć się od ziemi i postawić tę stopę na tailu. Jadąc przy niskiej prędkości, przednia stopa może pozostać w pozycji, w jakiej została ustawiona na początku, jednak przy większych prędkościach będzie to problematyczne. Jako że prawidłowe nawyki najlepiej wykształcać od razu, po odstawieniu stopy na taila należy zmienić pozycję przedniej stopy tak, aby znajdowała się prostopadle do kierunku jazdy. Brzmi skomplikowanie? Nie przejmuj się, jeśli na początku będzie to zbyt trudne. Wszystko przychodzi z czasem.
Jak hamować na deskorolce
Hamowanie na deskorolce to jedna z najważniejszych rzeczy, których należy się nauczyć. Zgadzacie się ze mną? Jest to gwarancja bezpieczeństwa oraz komfortu psychicznego. W końcu każdy kiedyś musi się zatrzymać. Tak naprawdę tę metodę należy wypracować sobie indywidualnie i zazwyczaj zależy ona od stylu jazdy, jednak na początku nie zaszkodzi skorzystać z kilku rad i sposobów.
3 najbardziej popularne sposoby hamowania na deskorolce
- mocne naciśnięcie taila stopą (tylnej części deski) – musi ono być na tyle silne, żeby deska delikatnie podskoczyła i podniosła się do pionu. Wtedy należy ją złapać za podniesiony ku górze koniec, co skutkuje natychmiastowym zatrzymaniem,
- nieco łatwiejszym rozwiązaniem, polecanym dla początkujących, jest wystawienie stopy, którą się odpychamy poza powierzchnię deski i delikatne tarcie nią o powierzchnię podłogi. Deska zacznie powoli zwalniać, aż w końcu zatrzyma się całkowicie,
- delikatne naciśnięcie stopą taila – należy przenieść drugą stopę na koniec deski tak, aby delikatnie się podniosła. Tail będzie ocierał się o podłoże, co pomoże zmniejszyć prędkość.
Brawo, jesteś gotowy do jazdy na deskorolce!
Wiesz już z jakich części składa się deskorolka, jak ważna jest równowaga, umiejętne przyjmowanie upadków oraz przede wszystkim – bezpieczeństwo. Wiesz też jak ruszyć i zahamować deskorolką. Masz świadomość, że ten sport nie należy do najłatwiejszych, jednak jest wart każdego siniaka i wszystkich ciężkich godzin treningu. Po przeczytaniu tego artykułu nie pozostało Ci nic innego, jak wizyta w sklepie i wybór Twojej pierwszej deskorolki!