Jak wybrać odpowiedni rower treningowy?
Osoby, które pragną zachować dobrą kondycję przez cały rok, często poszukują sprzętu do użytku domowego, który pozwoliłby im zachować odpowiednią formę. Jeśli dodatkowo są zapalonymi cyklistami, uniezależnienie treningów od pogody wydaje się wręcz konieczne, nikt bowiem nie chce przechodzić przez żmudny proces odzyskiwania kondycji każdej wiosny i ponownego tracenia jej późną jesienią. Dlatego właśnie świetnym rozwiązaniem może być dla takich osób zakup roweru treningowego. Oczywiście pod warunkiem dokonania naprawdę dobrego wyboru. W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając tego typu sprzęt.
Wybór rowerów treningowych jest dziś naprawdę duży, nie tylko pod względem designu, ale przede wszystkim pod względem rodzaju. Mimo kusząco niskich cen niektórych egzemplarzy, decyzję warto przemyśleć, pamiętając o tym, że po pierwsze kupujemy sprzęt, który służył nam będzie przez wiele kolejnych lat, po drugie zaś, rodzaj roweru treningowego musi być dobrany pod osobę ćwiczącą (czyli pod nas). Istnieje przynajmniej kilka zmiennych, które należy koniecznie brać pod uwagę, decydując się na zakup danego modelu.
Rodzaje rowerów treningowych
Na rynku dostępne są rowery pionowe, rowery poziome oraz rowery spinningowe.
Trening na rowerach pionowych przypomina jazdę na zwykłym rowerze. Ćwiczenia wzmacniają układ sercowo-naczyniowy i świetnie nadają się dla osób z problemami kardiologicznymi oraz z problemami układu krążenia. Niestety osoby, które często narzekają na bóle kręgosłupa (zwłaszcza w odcinku lędźwiowym), nie powinny wybierać tego typu roweru stacjonarnego, gdyż dolegliwości mogą się wówczas nasilić.
Rower magnetyczny Spokey Mataro II w atrakcyjnej cenie
Rowery poziome to sprzęt, na którym ćwiczy się w pozycji pół-leżącej. Pedały rowerka wysunięte są do przodu. Taki sprzęt doskonale sprawdzi się właśnie w przypadku osób, które narzekają na bóle kręgosłupa. Również osoby z nadwagą docenią trening na takim rowerze, bowiem pozycja, w jakiej odbywa się trening, jest po prostu wygodna i w mniejszym stopniu obciąża stawy. Niewątpliwą wadą rowerów poziomych jest fakt, iż zajmują więcej miejsca, niż rowery pionowe – wynika to bezpośrednio z ich budowy. Nadają się więc do nieco większych pomieszczeń.
Rowery spinningowe to sprzęt, na którym trenujący mocno pochyla się do przodu, jak ma to miejsce podczas jazdy na rowerach kolarskich. Oczywiście tu również obciążany jest kręgosłup ćwiczącego, a ćwiczenia mają być z założenia bardzo intensywne, stąd modele tego typu nadają się raczej dla osób przynajmniej średniozaawansowanych w treningach. Rowerki spinningowe wyposażone są w łańcuch, co sprawia, że realizm jazdy zostaje oddany w jeszcze większym stopniu.
Wybór roweru treningowego pod kątem oporu
Tutaj mamy do wyboru trzy rodzaje sprzętu: rowery mechaniczne, magnetyczne oraz elektromagnetyczne.
Rowery mechaniczne to sprzęt najtańszy, ale jednocześnie mający wiele wad i nie oferujący zbyt wielu możliwości. Jest głośny, zatem średnio sprawdza się w warunkach domowych – trenując na nim możemy obudzić dziecko czy zirytować innych domowników. Z uwagi na poziom hałasu trudno będzie nam też oglądać telewizję czy słuchać ulubionej muzyki. Opór w takich modelach regulowany jest zwykle poprzez fizyczne zwiększenie tarcia koła roweru, nie może więc być tu mowy o uzyskaniu naprawdę dużej precyzji w ustawieniach.
Rowery magnetyczne to modele, w których opór regulowany jest przez hamulec magnetyczny. W tym wypadku opór ten określić możemy dokładnie. Sprzęt odznacza się cichą pracą, będzie więc świetnym rozwiązaniem zwłaszcza dla tych, którzy nie mieszkają sami, albo lubią trenować o nietypowych porach, jak choćby wczesny ranek czy późna noc. Modele rowerków magnetycznych posiadają też wiele funkcji dodatkowych, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie – wiele modeli wyposażonych jest w wyświetlacz LCD, na którym znajdziemy informacje o czasie treningu, tempie jazdy czy spalonych kaloriach, często wybierzemy też rodzaj ćwiczeń. Ważną zaletą będzie również pomiar pulsu ćwiczącego.
Rowery elektromagnetyczne – sprzęt najwyższej klasy. Opór ustawiany jest tutaj elektronicznie, dzięki wbudowanemu mikroprocesorowi. Uzyskujemy zatem największą z możliwych precyzję takich ustawień. Pod względem dostępnych funkcji dodatkowych modele tego typu przewyższają rowerki magnetyczne. Oczywiście ma to wpływ na ich cenę – jest to sprzęt kosztowny, ale też luksusowy i profesjonalny (choć nieprzeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów). Nie trzeba dodawać, że modele elektromagnetyczne pracują bardzo cicho i świetnie sprawdzą się w warunkach treningu domowego.
Rower magnetyczny Kettler C2 w atrakcyjnej cenie
Waga, wzrost, ustawienia
Przy wybieraniu dla siebie roweru treningowego, nie możemy zapomnieć o kwestii najważniejszej: rower dobieramy pod siebie. A ponieważ każdy z nas jest inny, musimy brać tutaj pod uwagę chociażby zmienne typu wzrost czy waga. O ile ta ostatnia jest zwykle podawana przez producenta (jako „maksymalna waga użytkownika”), o tyle wybór modelu pod kątem naszego wzrostu może niekiedy wymagać dłuższego zastanowienia, a nade wszystko – przymiarek. Warto sprawdzić, czy nasza pozycja podczas treningu będzie wygodna. Nie chodzi tu wyłącznie o twardość siodełka, ale też o możliwość ustawień jego wysokości, podobnie jak o możliwość ustawień wysokości kierownicy. I znowu – im lepszy model, tym większa możliwość regulacji w tym zakresie.
Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego roweru treningowego musi być decyzją przemyślaną. To sprzęt na wiele lat. Od jego odpowiedniej jakości i oferowanych przez dany model funkcji dodatkowych zależeć będą zarówno przyjemność i komfort naszego treningu, jak również nasza motywacja do regularnych ćwiczeń.