Jak wybrać bieliznę termoaktywną – czym się kierować przy wyborze?

2019-07-01
Jak wybrać bieliznę termoaktywną – czym się kierować przy wyborze?



W naszym kraju z roku na rok sport staje się bardziej popularny. Coraz częściej widujemy osoby uprawiające aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. I to niezależnie od tego, czy znajdujemy się w gorącym okresie letnim, czy też zmagamy się z niskimi temperaturami zimą. Obecnie praktycznie wszędzie dostrzec można między innymi biegaczy, uprawiających interwały, kolarzy, lub osoby grające w piłkę nożną. Ostatnimi laty kultura fizyczna na tyle wzrosła, że w trend ten idealnie wpasowały się liczne marki sportowe, które mają w swojej ofercie bieliznę termoaktywną.

Czym jest bielizna termoaktywna?

Bielizna termoaktywna to specjalny rodzaj bielizny, który doskonale nada się nie tylko dla zawodowych sportowców, ale także dla osób amatorsko lub rekreacyjnie uprawiających aktywność fizyczną. Stanowi ona typ odzieży produkowany z dzianin syntetycznych. Jej celem jest pozostawienie skóry suchej nawet przy intensywnym wysiłku. Dlatego posiada ona zdolność sprawnego, skutecznego odprowadzania potu dzięki specjalnej budowie włókien i materiału. Odpowiedni ubiór tego rodzaju szybciej odparowuje wilgoć, niż ją wchłania. Dzięki temu wszystkiemu stanowi on świetną izolację termiczną.


Bielizna termoaktywna a bielizna termiczna

Bielizna termiczna i bielizna termoaktywna to dla większości coś zupełnie takiego samego. Okazuje się jednak, że mają one różnorodne funkcje do spełnienia i powinno się je dostosowywać do konkretnej aktywności fizycznej, jaką zamierzamy uprawiać. Bielizna termiczna nastawiona jest na niewielką aktywność. Doskonale nada się dla osób, które źle znoszą niskie temperatury (od zera stopni Celsjusza w dół). Zadaniem takiej odzieży jest zapewnienie, aby nie odczuwały one zimna.

SPODENKI KOMPRESYJNE UNDER ARMOUR HG ARMOUR 2.0 COMP SHORT 1289566 100

Bielizna termoaktywna z kolei przeznaczona jest na intensywny wysiłek. Świetnie się sprawdza przy różnego rodzaju dyscyplinach sportowych, w których traci się wiele potu. Mowa tu o takich sportach, jak: piłka nożna, interwał, bieganie. Jest więc ona bardzo dobrą opcją dla tych, którzy nie chcą rezygnować z intensywnych treningów zimą i chcą zachować aktywność fizyczną.

Jedną z najważniejszych różnic jest to, że o ile bielizna termiczna zapewnia jedynie ochronę przed wyziębieniem, o tyle ta termoaktywna posiada funkcję odprowadzania wilgoci na zewnątrz, z dala od naszej skóry. Poza tym różnią się one funkcją, jaką mają pełnić, budową oraz zastosowanymi w nich technologiami.



Bielizna termoaktywna na lato

O ile bieliznę termoaktywną kojarzymy przede wszystkim z chłodnymi, zimowymi dniami, o tyle niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że można ją z powodzeniem stosować także latem. Tego rodzaju ubiór na lato skutecznie odprowadza wilgoć na zewnątrz, ale przy tym nas nie grzeje. Odpowiednie jego dopasowanie zapewni nam komfort, a nasz trening zyska na jakości. Bielizna termoaktywna musi oddychać oraz powinna być lekka i dopasowana do naszej figury. Dzięki temu idealnie może się nadać do ćwiczeń na siłowni czy do aktywności biegowej. Sprawdzi się ona też doskonale jako pierwsza warstwa odzieżowa. Należeć do niej mogą między innymi: koszulki termoaktywne z krótkim rękawem lub getry termoaktywne, które sięgają przed kolano. Wiele modeli tego rodzaju posiada specjalną mikrosiatkę, której celem jest ułatwienie oddychania skórze.

Bielizna termiczna na zimę

Bielizna termiczna stanowi świetną opcję dla tych osób, które nie chcą odczuwać uciążliwego chłodu podczas tej zimnej pory roku. Została ona uszyta z grubych materiałów. Zapewnia komfort termiczny i oddala uczucie wychłodzenia poprzez izolację ochronną przed niesprzyjającymi warunkami panującymi na zewnątrz. Zachowane ciepło sprawia, że podnosi się temperatura między odzieżą a organizmem. Bielizna termiczna to odpowiedni wybór przykładowo na zimowe spacery po parku, wypad w góry lub na narty, czy wyjście na sanki z dziećmi.


KOMPLET BIELIZNY TERMOAKTYWNEJ CRAFT WARM

Najlepsza bielizna termoaktywna – jak wybrać?

Decydując się na zakup bielizny termoaktywnej, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Najważniejszym dla nas czynnikiem powinno być to, do jakiej aktywności fizycznej zamierzamy ją przeznaczyć. Każdy sport posiada bowiem dedykowany dla siebie specjalny ubiór. Na przykład do biegania idealnie nada się cienka, przewiewna elastyczna odzież, na którą będziemy mogli zakładać kolejne warstwy, a na narty bielizna o grubej izolacji, która świetnie odprowadzi wilgoć.

Musimy też spojrzeć, jakiej jest ona grubości. Pod tym względem wyróżniamy trzy rodzaje: cienka, średnia (najbardziej uniwersalna), gruba. Tej pierwszej najlepiej używać w temperaturach powyżej zera stopni Celsjusza. Tę ostatnią, znacznie cieplejszą, powinniśmy stosować w wypadku, gdy temperatura spadnie już do około minus dziesięciu stopni Celsjusza.



Odzież termiczna w naszym sklepie - >> sprawdź


Ważne jest też, aby zadbać o skórę, która podczas intensywnego wysiłku fizycznego szczególnie narażona jest na otarcia i podrażnienia (zwłaszcza w takich miejscach, jak pachy lub krocze). Dlatego najlepiej wybierajmy modele bezszwowe. Istotnym jest także, aby dobrać odpowiedni rozmiar, bowiem źle dobrana bielizna może krępować nasze ruchy. Istnieje też ryzyko, że nie będzie w stanie właściwie wypełniać swojej funkcji. Jeżeli chcemy na długo utrzymać jej właściwości, musimy też regularnie ją prać po każdym użyciu (w innym wypadku zdecydowanie gorzej będzie wchłaniała pot).

Na rynku istnieje duża, zróżnicowana gama dostępnej bielizny termoaktywnej tak znanych i renomowanych firm, jak: Nike, Puma, Adidas, 4F. Ponadto są one dostępne na rynku w tak dużej rozpiętości cenowej, że każdy powinien być w stanie znaleźć taki rodzaj odzieży, który spełni jego największe oczekiwania.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3302 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-23
Wszystko w porządku. Sprawnie i szybko
2024-10-18
Bardzo jestem zadowolona ze sprzętu, który zakupiłam. Sprawna szybka usługa. Polecam.
pixel