Jak biegać zimą?

2019-12-10
Jak biegać zimą? Przeczytaj nasz praktyczny poradnik!
Bieganie zimą to prawdziwe wyzwanie. Aktywności fizycznej na powietrzu nie sprzyja nie tylko niekorzystna sytuacja meteorologiczna, ale także dodatkowe czynniki, takie jak brak motywacji, czy zmęczenie. Kiedy w uszy szczypie mróz, a pod nogami odczuwalny jest śnieg, wielu biegaczy rezygnuje z joggingu. Czy bieganie zimą to sport dla wszystkich? Jaka odzież do biegania zimą najlepiej ochroni ciało przed niską temperaturą? Czy bielizna termoaktywna do biegania jest nieodłącznym elementem garderoby każdego biegacza w zimie?

Jak biegać zimą

Bieganie zimą jest tak samo korzystne dla zdrowia i skuteczne, jak bieganie w cieplejszych porach roku. Po około 30 minutach biegu w ciele każdego biegacza zaczynają wydzielać się hormony szczęścia, czyli endorfiny. Proces ten następuje bez względu na to, czy na zewnątrz jest ciepło, czy zimno. Ważny jest systematyczny ruch i stopniowe oswajanie organizmu z wysiłkiem zwłaszcza wtedy, kiedy wcześniej jogging nie był preferowaną przez nas formą aktywności. Dzięki bieganiu poprawia się nie tylko funkcjonowanie układu nerwowego, ale także pojemność płuc, czy przepływ krwi. Nawet krótka aktywność na powietrzu sprawia, że stajemy się znacznie bardziej weseli i zrelaksowani. Oto kilka ważnych kwestii, o których trzeba pamiętać zimą.


Sprzęt i odzież dla każdego biegacza ->> wejdź i sprawdź!

Ochrona stawów

Bieganie obciąża stawy bez względu na to, czy jest się osobą początkującą, czy też zaprawionym biegaczem. Nieprawidłowe obuwie lub odzież do biegania zimą mogą sprawić, że narażeni będziemy na kontuzje i choroby. Jeżeli chodzi o stawy, ich ochrona powinna być kompleksowa. Mowa tutaj zarówno o stosowaniu suplementacji, jak i odpowiedniego obuwia, zapewniającego amortyzację podczas biegu na twardym i ubitym śnieg, a także na błocie poślizgowym. Nawet niewielkie upadek może zakończyć się urazem, który może poważnie odbić się na zdrowiu. Suplementy diety na stawy dla biegaczy powinny zawierać wapń, kolagen, a także bogactwo cennych witamin, dzięki którym maź stawowa będzie mogła regularnie się odbudowywać.



Męska bielizna termoaktywna koszulka CRAFT ->> sprawdź produkt



MĘSKA BIELIZNA TERMOAKTYWNA- KOSZULKA CRAFT

Rozgrzewka i rozciąganie

Zimą rozgrzewka przed biegiem jest tak samo obowiązkowa, jak w innych porach roku. Zaniechanie tej czynności najczęściej prowadzi do kontuzji, urazów, a w efekcie nawet do wykluczenia z biegania. Zimą zrezygnować warto jednak z tradycyjnego rozciągania przed biegiem. Lepszym sposobem na rozgrzanie ciała może być tutaj wykonywanie wymachów, skłonów, czy podskoków, które efektywnie rozgrzeją wszelkie stawy. Po biegu zastosować należy z kolei technikę ,,cool down'', czyli stopniowe schładzanie organizmu, poprzez spowolnienie biegu i przejście do marszu. Końcowe rozciąganie powinno odbywać się już w domu.

Spowolnienie biegu

Zimą nie należy forsować zbyt mocno organizmu. Bieg powinien być wolniejszy niż latem i znacznie bardziej stateczny. W tym przypadku nie trudno o poślizgnięcie się. Jak biegać zimą, aby nie doprowadzić do bólu płuc? Wystarczy biec wolniej i robić płytsze oddechy. Niestety gwałtowne powietrze, które wpadnie do płuc może powodować duszności i ból, czemu warto zapobiegać.

Odpuszczenie treningów w srogim mrozie

Jeżeli na zewnątrz panuje siarczysty mróz, warto odpuścić sobie bieganie na rzecz innej aktywności fizycznej. Bieganie wtedy nie będzie ani przyjemne, ani zdrowe. Osoby, które jednak nie chcą odpuszczać treningów, przygotowując się do zawodów lub maratonu powinny pamiętać, o tym, jak ważną funkcję w bieganiu pełni bielizna termoaktywna do biegania. Żaden biegacz nie powinien o niej zapominać. Tak więc bieganie w srogim mrozie może stanowić dla zdrowia znacznie większe zagrożenie, niż pożytek.

Odzież do biegania zimą

Ubranie biegacza zimą to bardzo ważny czynnik, który warunkuje komfort podczas biegu. Odzież do biegania zimą powinna ochraniać ciało sportowca przed zimnem, jednocześnie zapewniając mu ciepło i wymianę powietrza. Jeszcze kilka lat temu ochronę stanowiła najczęściej gruba, polarowa bluza i spodnie dresowe z szerokimi nogawkami. Obecnie odzież do biegania zimą składa się najczęściej z odzieży termoaktywnej, co wpływa na komfort biegu. Warto jednak pamiętać, iż odzież do biegania to nie tylko sam strój, ale także obuwie dostosowane do biegu na danej powierzchni. Nie należy wkładać starych adidasów, które nie mają wyprofilowania. Obuwie do biegania oferowane przez współczesnych producentów wykonane jest z przewiewnych materiałów, a także stabilnej podeszwy, co sprawia, że kręgosłup biegacza nie jest nadmiernie obciążony, a sam bieg staje się przyjemniejszy. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu odzieży do biegania? Przede wszystkim na odpowiedni rozmiar. Zakup zbyt dużej lub zbyt małej bluzki, czy spodni może doprowadzić do odczuwania dyskomfortu, a także do skrępowania ruchów. Drugim ważnym aspektem, którym należy kierować się podczas zakupu odzieży do biegania, jest wybór stroju wykonanego z odpowiednich, przewiewnych materiałów. Dostępna obecnie bielizna termoaktywna do biegania wykonana jest z najwyższej jakości włókien syntetycznych umożliwiających wymianę powietrza, a także komfort termiczny. Ważnym czynnikiem est oczywiście także cena.


Męskie legginsy do biegania ->> zobacz wysokiej jakości produkty



MĘSKIE LEGGINSY DO BIEGANIA ASICS SILVER WINTER TIGHT 2011A037-001

Bielizna termoaktywna do biegania

Obecnie na rynku dostępna jest bielizna termoaktywna do biegania, która poprawia komfort podczas biegania, a także gwarantuje wymianę powietrza i komfort termiczny biegaczowi. Cienka struktura odzieży tego typu elastycznie przylega do ciała, nie krępując ruchów. Bielizna termoaktywna to wariant zarówno dla kobiet, mężczyzn, jak i dzieci. W cieplejszych porach roku służyć może ona jako samodzielny strój biegacza, jednak zimą i późną jesienią zaleca się nakładanie na odzież termoaktywną dodatkowego okrycia. Bielizna termoaktywna do biegania składa się najczęściej z legginsów, bluzki, a także skarpetek. To inwestycja na długie lata, gdyż ten typ odzienia można wykorzystać także na stoku narciarskim, a także podczas wypraw górskich. Ma ona szerokie zastosowanie. Zima to czas szczególnie trudny dla biegaczy. Nie musi ona oznaczać jednak braku możliwości uprawiania joggingu. Zastosowanie się do powyższych zaleceń to gwarancja bezpiecznego dla zdrowia i przyjemnego biegu zimą.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3298 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-13
Ogromny pozytyw! Miła obsługa. Szybka realizacja zamówienia. Uwzględnienie prośby w kwestii kwoty zamówienia i kilka nieoczekiwanych gratisów. Dziękuję w imieniu swoim i całej naszej placówki. Ps. Już wiem, gdzie w przyszłości będę zamawiał sprzęt sportowy:)
2024-10-11
Wszystko ok. Szybko, sprawnie, zgodnie z zamówieniem.
pixel