Czym się kierować przy wyborze materaców gimnastycznych do szkoły?

2019-02-14
Czym kierować się przy wyborze materaców gimnastycznych do szkoły?

Wyposażenie szkolnej sali gimnastycznej to nie lada wyzwanie, a niezbędnym elementem w szkole są materace gimnastyczne. Bez nich ciężko wyobrazić sobie zajęcia wychowania fizycznego dla dzieci i młodzieży. Jak powszechnie wiadomo materac materacowi nierówny. Zatem jak właściwie dokonać wyboru i czym kierować się, aby zakupione przedmioty służyły przez długie lata zgodnie ze swoim przeznaczeniem? Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie.Stabilność gwarancją bezpieczeństwaTaka instytucja jak szkoła przede wszystkim musi stawiać na bezpieczeństwo swoich uczniów w każdej sytuacji, zarówno na przerwach jak i na lekcjach. Statystyczne rzecz ujmując, do największej ilości wypadków dochodzi jednak na zajęciach popularnego „wuefu”. Ze szkoły dobrze pamiętamy, że lekcje te zazwyczaj odbywają się w wesołej atmosferze, w sporej grupie osób jak również czasem z dużą dozą zamieszania. W takiej sytuacji nietrudno o jakieś niepożądane zdarzenie losowe. Części takich zdarzeń z pewnością nie da się uniknąć, ale część z nich spowodowana jest złym doborem sprzętu lub takim którego jakość pozostawia wiele do życzenia.


Przy wyborze odpowiednich materacy gimnastycznych przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na ich bezpieczeństwo, a to gwarantuje stabilność i przyczepność. Wyposażenie materaca w antypoślizg staje się więc koniecznością. Wykonanie spodu materaca z materiału poślizgowego eliminuje jego przesuwanie się podczas wykonywania nawet skomplikowanych ćwiczeń gimnastycznych. Dzięki temu wzrasta bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Niektórzy producenci oprócz tego wyposażyli wierzchnią warstwę materaca w powłokę antypoślizgową. Takie rozwiązanie zwiększa przyczepność ciała i pomaga w utrzymaniu pożądanej pozycji.Materace gimnastyczne do szkoły

Sprawdź nasze materace gimnastyczne do szkół >> kliknij!Wymogi i zalecenia

Wybierając sprzęt do szkoły nie można zapominać o obowiązujących przepisach. Produkty dopuszczone do użytkowania przez dzieci muszą spełniać określone normy, posiadać atesty i być bezpieczne dla zdrowia. Wybór dobrych jakościowo materacy, od certyfikowanych producentów, sprawia, że nie musimy martwić się o toksyczne środki, alergeny czy inne szkodliwe substancje.

Rozmiar ma znaczenie

Aby ćwiczenia mogły być wykonywane w skupieniu i pełnym komforcie konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wielkości materaca. Zbyt mały uniemożliwi wykonanie niektórych ćwiczeń i zablokuje właściwe ułożenie ciała. Optymalny zatem będzie materac w rozmiarze 200x120 cm. Grubość natomiast waha się od 5 do 20 cm, w zależności od preferencji i specyfiki wykonywanych ćwiczeń. W warunkach domowych gabaryty takiego materaca mogłyby sprawić problem, jednak szkoła dysponuje zwykle dużym zapleczem i może pozwolić sobie na tego rodzaju sprzęty. Jeżeli natomiast placówka jest w jakimś stopniu ograniczona metrażowo, producenci w swoim asortymencie oferują modele składane.

Twardość i elastyczność

Materac powinien być tak dopasowany, aby korzystanie z niego było przyjemnością. Dobór twardości materaca głównie zależy od jego przeznaczenia i wykonywanych ćwiczeń. Przy tak szerokim wachlarzu z jakim spotykamy się na szkolnych salach gimnastycznych najlepiej postawić na rozwiązanie optymalne. Materac nie powinien być ani zbyt miękki ani zbyt twardy. Musi właściwie amortyzować ewentualne upadki, być elastyczny, a jednocześnie nie ulegać odkształceniom. Odpowiednia amortyzacja potęguje bezpieczeństwo, więc w szkołach należy zwrócić baczną uwagę na ten aspekt.

Ciężar pod kontrolą

Porządny materac swoje waży i nie ma co ukrywać. W dodatku ma również określone gabaryty i całość nie jest zbyt poręczna do przenoszenia z miejsca na miejsce. Dlatego też warto zwrócić uwagę czy materac posiada uchwyty. Umieszczenie takich uchwytów z obu stron materaca powoduje, że jego transportowania nie sprawia żadnego problemu, jest wygodne, a produkt nie wysuwa się z rąk. Nawet dzieci z powodzeniem poradzą sobie z takim zadaniem.

Istotne detale i wzmocnienia

Wiele materacy cechują wzmocnienia, które mają świadczyć o ich solidności i stabilności konstrukcji. Najbardziej popularne są wzmocnienia stosowane na narożnikach. Takie rozwiązanie przedłuża żywotność materaca i pozwala dłużej cieszyć się jego sprężystością. Produkt zachowuje swój początkowy kształt i nawet pod wpływem intensywnych ćwiczeń nie odkształca się. Czasami wzmocnienia narożników dodatkowo pokryte są skórą. Niekiedy spotyka się materace, które wykonane są ze specjalnego tworzywa lub mają wyjątkowo odporną strukturę. Warto zwrócić uwagę na surowiec z jakiego produkt jest wykonany. W szkole materace są użytkowane często, przez dużą liczbę osób, dlatego należy zadbać o to, aby były solidnie wykonane, trwałe, odporne na rozerwania oraz zarysowania. Kolejnym dość istotnym detalem jest wyposażenie w rzepy. Umożliwia to osiągnięcie zdecydowanie większych powierzchni gimnastycznych.

Czyszczenie i konserwacja

W przypadku tak dużej liczby korzystających z jaką mamy do czynienia w szkołach nie sposób ominąć zagadnienia związanego z higieną. Skórzana powierzchnia materaca powinna być właściwie zakonserwowana specjalnym środkiem, aby nie wchłaniała zapachów i potu. W przeciwnym razie stanie się niehigienicznym siedliskiem bakterii. Powierzchnia inna niż skórzana również powinna być odpowiednio zaimpregnowana (w zależności od surowca). Ponadto sprzęt powinien być regularnie czyszczony i dezynfekowany. Zwracając uwagę na ten aspekt przy zakupie, oszczędzimy sobie późniejszych wątpliwości czym i jak czyścić dany materac.Materac gimnastyczny składany Różne rodzaje materaców gimnastycznych - i sprawdź >> 
Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 3137 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-22
Polecam !
2024-06-18
POLECAM
pixel